Falugyűlésen ismertette elmúlt évi tevékenységét Gyergyószárhegy Polgármesteri Hivatala. A szakirodák és a községháza alárendelt intézményeinek éves kiértékelőin túl, az elmúlt négy év megvalósításairól is beszámolt falustársai előtt a községvezető és az alpolgármester. Egyes beruházásokkal, költségekkel kapcsolatban több hivatali alkalmazottnak, illetve lakónak a polgármesterétől eltérő meglátása volt, s ennek hangot adva, a gyűlésen vádaskodások, kérdőre vonások is elhangzottak.
2012. április 23., 16:422012. április 23., 16:42
2012. április 23., 17:182012. április 23., 17:18
A polgármester, az alpolgármester, a szakirodák és a községháza alárendelt intézményeinek beszámolóját ismerhették meg azok a szárhegyi lakók, akik részt vettek a vasárnapi falugyűlésen, ahol a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Szárhegyre vonatkozó 2011-es adatait is ismertette a jelenlévőkkel Szőlősi Zita, az ügynökség gyergyószentmiklósi munkatársa. A folyósított támogatások számszerű ismertetése mellett a tarlóégetések okozta problémákra is kitért, felhívva a gazdák figyelmét a „gyufával való kaszálás” veszélyeire, káros hatásaira.
A meghívott szakember felszólalását követően Gábor László polgármester olvasta fel a különböző szakirodák vezetőinek tevékenységi beszámolóját. A felsorolt számadatok szerint a község 2011-es költségvetésének bevételét közel 4,2 millió lej jelentette, ebből a helyi adók, illetékek értéke több mint 660 ezer lej volt. A költségvetés összkiadása 3,7 millió lej volt tavaly, az érték banki hitel- és kamattörlesztéseket is tartalmaz.
Beszámoló az eredményekről
Gábor László beszámolójában az elmúlt négy év beruházásairól beszélt. A megvalósítások között a szennyvízhálózat kiépítését, a derítőállomás, a sportcsarnok, trafóállomás felépítését, a güdüci vízház, ravatalozó, illetve a motoros pályához vezető út elkészítését említette. A beruházások sorát az elvégzett erdőtelepítéssel, a katasztrófaelhárítás számára vásárolt felszerelésekkel, Szárhegy területrendezési tervének elkészítésével folytatta, ugyanakkor ide sorolta a felszegi, valamint a központi iskola, illetve a polgármesteri hivatal épületének javítását, a víz- és csatornahálózat bővítésére, illetve a kultúrotthon és a kulturális központ felszerelésére irányuló nyertes pályázatokat, a LEADER-térség megalapításában való részvállalást. Szintén a beruházások között említette a nyertes, de finanszírozás nélküli pályázatokat, illetve azokat, amelyek jelenleg elbírálás alatt állnak. „Külső forrásból 19 millió lejt sikerült beruházni Szárhegyen. Lakókra visszaosztva ez az összeg több mint 1300 eurót jelent fejenként” – jelentette ki a polgármester.
Ferencz József alpolgármester az erdők kezeléséről, legeltetési, erdőőrzési kérdésekről, a szemétszállításról, a szociális támogatásban részesülők munkájáról tartott beszámolót, ugyanakkor gyakorlati tudnivalókat közölt a hulladékkezelés kapcsán, és szólt a temető karbantartásának szükségességéről is.
Kérdések és hiányosságok
A beszámolók, hozzászólások után a jelenlévők kérdésekkel, felvetésekkel fordultak a községvezetőhöz. A legnagyobb elégedetlenséget a csatornahálózatra való csatlakozás díjának összege jelentette. Többen is választ vártak a kérdésre: azok után, hogy egy újabb pályázat révén egyes háztartások díjmentesen csatlakozhatnak a hálózatra, számíthatnak-e valamilyen kedvezményre azok, akik már kifizették az 1200 lejes bekötési díjat. Erre konkrét ígéretet nem kaptak az érintettek, a polgármester annyit vállalt, keresni fogja a módját annak, hogy a díjat egységesíteni lehessen. Hosszasan vitatott téma volt a szennyvízhálózat kérdésköre, de a polgármester, a jegyző és a gyűlésen jelen lévő Petres Sándor, a Hargita megyei tanács alelnöke eltérő magyarázatai nemhogy választ adtak volna a kérdezőknek, inkább még jobban összezavarták őket. Tisztánlátás végett Gábor László polgármester azt javasolta, az érdeklődők a polgármesteri hivatalban, illetve a szolgáltató Redisza Rt.-nél érdeklődjenek.
Felmondott a jegyző
A község jegyzője, Kolcsár András is felszólalt a falugyűlésen. Közölte: hivatali alkalmazottként mindössze pár napig látja még el teendőit, majd felmondása okait osztotta meg a jelenlévőkkel. Ezek többsége Gábor László polgármester és a községvezetés jó néhány intézkedéséről szóltak. A jegyző kifogásai többek között a Lázár-társas felszámolására, valamint a csatornázási munkálatok módjára, a sportcsarnok építése körüli kérdésekre, az önkormányzat tulajdonában lévő magáncég működésére, a katasztrófavédelmi jármű vásárlását célzó, elhibázott pályázatra irányultak.
„Hosszú volna mindent felsorolni, amik miatt én és egyes kollégák közellenségnek, hazugoknak vagyunk titulálva (…) Lemondásommal jelezni és nyomatékosítani szeretném, hogy amiket most röviden önök elé tártam, azok komoly és létező problémák” – zárta felszólalását a jegyző.
„Szárhegyen az baj, ha valaki tesz valamit. Nem állítom, hogy nem voltak hibák, de amit tettem, semmit nem önérdekből csináltam, haza sem vittem semmit. A közösségért dolgoztam” – szólt az elhangzottakhoz Gábor László, aki kampányolásnak minősítette a jegyző által mondottakat.
szóljon hozzá!