Közepes, néhol pedig annál is gyengébb az idei pityókatermés Hargita megyében. A korai burgonyának még kedvezett az időjárás, a későbbi fajtáknak viszont, amelyek túlélték a burgonyavészt, még a szárazsággal is szembe kellett nézniük, ezért meglehetősen apró lett a termés.
2016. szeptember 13., 12:142016. szeptember 13., 12:14
2016. szeptember 13., 12:312016. szeptember 13., 12:31
A 2014-es rekordévhez képest jóval kisebb a termésátlag megyeszerte, akkor átlagban 23 ezer kilogramm termett hektáronként, most viszont ezt mindössze 17 500 kilóra saccolják – tudtuk meg Török Jenőtől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetőjétől. Tavasszal nagyon szépen indult a fejlődés, a hűvös, esős időjárás minden szempontból kedvezett a pityókának. Majd júliusban hirtelen jött a hőség meg a szárazság, és ekkor nyomban megállt a burgonyanövekedés. Így a darabszám megvan, csak nem nőtt meg a pityóka, illetve csupán a korai fajták, amelyek a szárazság beállta előtt kifejlődtek.
A nyár kezdetén, az esős időszakban burgonyavész is sújtott, ettől a gazdák, főként akik megfelelő technológiával dolgoztak, meg tudták óvni a termést – magyarázta az igazgató. A szárazság ellenben általánosabb gondot okozott, a megyében ugyanis csak négy-öt termelő használ öntözőberendezést, Csíkszentmártonban és Csíkszépvízen.
Az, hogy nemcsak székenként, de helységenként is eltér a burgonyamennyiség, egyrészt az időjárással, másrészt az alkalmazott technológiával magyarázható. A termelők ugyanakkor az árakban is számíthatnak változásra, jelen pillanatban a burgonya termelői ára 65–80 bani között változik kilogrammonként, míg a piaci ár jobbára stabil, 1,5 lej/kg. Idén egy picit megfelelőbb a termelői ár, de a gazdáknak reménykedniük kell abban, hogy az importáru nem veri le ismét. Tekintettel arra, hogy nem nagy a termés, nem szokott baj lenni az eladással – tette hozzá a szakember.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!