Fotó: Veres Nándor
A tanügyminisztérium országos versenyvizsgát szervez a tanintézmények igazgatói és aligazgatói tisztségeinek betöltésére a következő négy évre. Erre október 12. és november 17. között kerül sor. Már jó ideje nem szerveztek versenyvizsgát, így az iskolákban ideiglenes, egy évre szóló kinevezésekkel helyezték tisztségükbe a vezetőket.
2016. szeptember 13., 17:512016. szeptember 13., 17:51
2016. szeptember 13., 19:342016. szeptember 13., 19:34
Az oktatási tárca hétvégén közzétette ezen tisztségekre vonatkozó számonkérés módszertanát, amely keretében lesz egy írásbeli vizsga, egy interjú, de a pályázók önéletrajzát is szigorú szempontok alapján veszik figyelembe. Az írásbeli vizsga október 12-én lesz, az interjúk pedig október 17. és november 17. között zajlanak. Ugyanekkor kerül sor a tisztségeket megpályázók önéletrajzának áttekintésére is. Az írásbeli vizsga az érettségihez hasonló körülmények között zajlik, azaz audio-vizuális eszközök segítségével felügyelnek a termekben, az interjúk keretében pedig egyebek mellett felmérik, hogy a jelölteknek milyen terveik vannak az iskolával kapcsolatban a következő négy évre. Az írásbelire, az interjúra, valamint az önéletrajzra is maximum 50 pontot kaphatnak a jelentkezők. A sikeres vizsgához mindhárom megmérettetésen minimum 35 pontot kell elérni. Az első eredményeket november 18-án függesztik ki, óvásokat pedig november 21-23. között nyújthatnak be az eredményeikkel elégedetlen pályázók. A végleges eredményeket december 9-én teszik közzé.
Az igazgatói és aligazgatói állásokra jelentkezőknek több feltételnek is eleget kell tenniük. Például címzetes tanári állás, legkevesebb II-es tanári fokozat vagy doktori cím, illetve legalább négy év tapasztalattal is rendelkezniük kell. A büntetlen előélet szintén feltétel, továbbá az is, hogy a jelentkezők korábban nem vehettek rész a kommunista diktatúra titkosszolgálatának (szekuritáté) tevékenységében. A vizsgára való iratkozáshoz szükséges dossziékat október 2-áig tehetik le a posztokra jelentkezők a megyék tanfelügyelőségein.
Bartolf Hedvig, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség illetékese érdeklődésünkre elmondta, már jó ideje indokolt volt a versenyvizsga megszervezése, ugyanis utoljára 2008-ban írtak ki versenyvizsgát ezen tisztségek négy éves betöltésére. Azt követően 2012-től egyéves mandátummal nevezték ki az iskolák igazgatóit, aligazgatóit. „Úgy tartják a tanügyben, hogy ha akarunk egy kis stabilitást és hosszabb távú terveket is meg szeretnénk valósítani, akkor legalább egy négy éves mandátuma kellene legyen az iskolák igazgatóinak. A cél, hogy az illető ne azzal a gondolattal éljen kinevezése után, hogy jövő évben jön helyébe valaki más. Ha az igazgatók lebiztosítják magukat négy évre a versenyvizsga megnyerése által, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy odaadóbb és jobb vezetői kvalitású személyeket kapunk az iskoláinkban, óvodáinkban” – fogalmazott a tanfelügyelő.
Arról is érdeklődtünk, hogy mi lesz azon tanárok sorsa, akik helyére a versenyvizsgát elveszített igazgatók, aligazgatók térnek vissza. A tanfelügyelőség illetékese kifejtette, hogy ha egy igazgatónak, aligazgatónak van egy címzetes állása az általa irányított tanintézményben, és vezetői tevékenysége alatt egy másik tanár helyettesíti őt, akkor a vonatkozó jogszabályok szerint a helyettesítőnek mennie kell. A helyettesítő tanár addig maradhat a címzetes helyén, amíg a címzetes vissza nem tér. Ilyen esetekben – mondta Bartolf Hedvig – a helyettesítő pedagógusnak más órákat kell adni, amennyiben ez lehetséges. „Ha nem, akkor ez kényelmetlen, kellemetlen mind az iskolának, mind a diákoknak” – fogalmazott. Nyilván ez nem jó pedagógiailag nézve, de így írja elő a vonatkozó jogszabály – zárta a tanfelügyelő.
A hét elején egyébként Dacian Cioloș miniszterelnök is megszólalt ez ügyben. Mint fogalmazott, az utóbbi évtizedben sok esetben teljesen szubjektív szempontrendszer alapján nevezték ki az oktatási intézmények vezetőit, ez pedig nagyon sok esetben a munkavégzés rovására ment, ezt szeretnék a jövőben kiküszöbölni.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!