Rövidesen ismét lehet igényelni állami támogatást megújuló energiát hasznosító fűtésrendszerek vásárlására, továbbá környezetbarát anyagokkal történő épületszigetelésre is, ugyanis ötéves szünet után újraindul a kibővített Zöld Ház program. Természetes személyek esetében az állam 6–8 ezer lejes támogatást nyújt a korszerűsítésre.
2016. július 28., 18:252016. július 28., 18:25
2016. július 28., 20:052016. július 28., 20:05
Miközben a korábbi Zöld Ház program csupán a megújuló energiával működő fűtésrendszerek megvásárlásának támogatásáról szólt, idén kiegészítették az állami projektet egy Zöld Ház Plusz csomaggal, amely az épületek környezetbarát anyagokkal való szigetelésére is finanszírozást biztosít. Az újraindított programban nemcsak természetes személyek, hanem önkormányzatok is pályázhatnak.
„Szeretnénk, ha a kórházak, iskolák, óvodák is érdeklődnének a környezetbarát, energiahatékony megoldások iránt” – nyilatkozta az Udvarhelyi Híradónak Jakab István, az Országos Környezetvédelmi Alap elnöke.
Egy háztartás napelemes vagy napkollektoros rendszerrel való felszerelésére 6000 lej kérhető, míg hőszivattyú beszerzésére legtöbb 8000 lejes összeg pályázható meg: egyszerűbb rendszereknél a minisztérium becslése szerint a támogatás értéke fedezi a vásárlási és beszerelési költségek jelentős hányadát, bonyolultabb rendszereknél, melyek költsége elérheti a 15 ezer lejt is, az igénylőnek kell fizetnie a különbséget – közölte a környezetvédelmi alap elnöke. A program idei kiírásában összesen 60 millió lejre pályázhatnak a természetes személyek, az önkormányzatok országosan 33 millió lejt hívhatnak le, az ő esetükben az Országos Környezetvédelmi Alap a fűtésrendszer beszerzési költségének legtöbb 90 százalékát vállalja át.
Ami idén újdonság, a Zöld Ház Plusz elnevezésű program, amelyet a Zöld Ház program kiegészítéseként az épületek energiahatékonyságának javítása érdekében hoztak létre. A 12 millió lejes, természetes személyek által lehívható támogatási keretből egy épület környezetbarát szigetelésére – kender, gyapjú, bazalt ásványgyapot (vatta) – 40 ezer lej támogatás igényelhető. Az önkormányzatok, közintézmények részére elkülönített támogatási keret értéke 33 millió lej, melyből projektenként legtöbb 500 ezer lej hívható le, ez kiegészíthető tetőkert kialakításával, valamint hatékony világítási rendszer vásárlásával, utóbbiakra azonban nem lehet többlettámogatást kérni – tájékoztatott Jakab István.
A program tervét a Környezetvédelmi Minisztérium kedden közvitára bocsátotta, majd a visszajelzések alapján véglegesítik. A tíznapos közvitát háromhetes kiegészítési, módosítási időszak követi, ezután a környezetvédelmi alap kiírja a pályázati programot: a természetes személyeknek a program kihirdetésétől számított 10–15 napon belül, míg a jogi személyeknek 30 napon belül kell majd elkészíteniük és benyújtaniuk igényléseiket. Egy személy akár mindkét programban pályázhat, csupán külön kérelmet kell benyújtania: egyet a fűtésrendszerre, egyet az épület szigetelésére.
A keretösszeget természetes személyek esetében megyénként osztják le, a lakosságszám alapján. A becslések szerint megyénként egy-másfél millió lejre lehet majd pályázni. A természetes személyeknek a megyei környezetvédelmi ügynökségeknél, míg a jogi személyeknek az Országos Környezetvédelmi Alapnál kell beadniuk igénylési iratcsomóikat. Természetes személyeknél a leadástól számított két hónapon belül bírálják el a kéréseket, majd megkötik a támogatási szerződést. A munkálatok elvégzésére egy év határidőt kap az igénylő, majd a benyújtott számlák alapján három hónapon belül átutalják neki a támogatást.
Öt évvel ezelőtt, a Zöld Ház program leállása előtti évben mintegy tizenötezer háztulajdonos nyújtott be igénylést a támogatásra, ám közel kétezer még kifizetésre vár – ezeket még az új program indulása előtt rendeznie kell a környezetvédelmi alapnak.
A program egyébként akkor Hargita megyében volt a legnépszerűbb, országosan itt adták le a legtöbb támogatási igénylést: az utolsó évben 1500 kérést hagytak jóvá a környezetvédelmi alapnál, ezeknek kétharmadát fizették ki – tudtuk meg Domokos László Józseftől, a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetőjétől. Hozzátette, hivatalos értesítést még nem küldtek az ügynökségnek a program újraindításáról, egyelőre annyit tudnak, amennyi a médiában megjelent erről.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!