Fotó: Pethő Melánia
Porig égett pénteken hajnalban a háromkúti iskola, ez által kilátástalanná vált az oda járó nyolc iskolás és a tizennyolc óvodás gyermek oktatása. A kialakult helyzet szerencsére hamar megoldódott: a helyi és a Gyergyószentmiklósról érkezett segítség lehetővé teszi, hogy a történtek ne hátráltassák a tanulást.
2012. március 11., 14:132012. március 11., 14:13
2012. április 25., 14:092012. április 25., 14:09
Két éve az árvíz tette kérdésessé, most egy tűzeset változtatta rémálommá a háromkúti magyar oktatás körülményeit – a kiöregedett iskolaépületben péntek hajnalban keletkezett tűzben ugyanis pár óra leforgása alatt minden hamuvá változott. „Hajnali kettőkor vettük észre, hogy tűz ütött ki, négy óra előtt már össze volt omolva, mint a kártyavár” – mesélt a tűzesetről az iskolaépület közvetlen szomszédságában lakó Tankó János, aki pénteken délután azon munkálkodott, hogy a még parázsló, és időnként lángra lobbanó papírt az est beállta előtt segítse leégni. Több falustársával együtt vasvillákkal lazította az egy kupacba préselődött könyveket, mint mondta, meg szeretnék előzni, hogy a tűz belekapjon a közeli istállóba.
„Csak akkor tudtuk megközelíteni a lángoló épületet, amikor az már összeroskadt. Akkor is előbb a villamos vezetéket vágtam el, hogy legalább az áramtól ne kelljen félni. Addig hóval, lapátokkal mentettük a közeli fásszínt, s a mellette lévő kovácsműhelyt. Húsz-huszonöten voltunk. Amikor már közel tudtunk menni, hóval fojtottuk a tüzet, s közben bontottuk az épületet. A még felhasználható deszkákat külön válogattuk” – idézte fel az előző éjszaka történéseit Tankó János.
Annyi maradt, amit a gyermekek magukkal vittek
„Mindenünk odalett” – fogadta könnyes szemekkel az őt felkereső újságírókat Imre Anna tanítónő (fotó). Elmondta, 2010 nyarán a települést ért árvíz után megfogalmazódott egy új iskolaépület építésének ötlete, erre – a magyarság összefogásával – már konkrét lépések is születtek, és időközben rengeteg segély érkezett. A szemléltető eszközöket, számítógépeket, fénymásolót, az ezres nagyságrendű könyvállományt féltve őrizték, sok mindent ki sem vettek eredeti csomagolásából, hogy azokat majd csak a méltó helyen, az új épületben használják. „A hét számítógépből egyet használtunk, a többi dobozban volt. Jól össze is állt a kép, hogyha megépül az új iskola, hova is tesszük, hogyan használjuk a sok mindent. Ehhez képest semmink nem maradt. Amit a gyermekek a táskájukban elvittek, annyi” – sorolja az őket ért kárt Anna tanító néni. Elmondta, a tűz oka egyelőre ismeretlen – pénteken a megyei katasztrófavédelem munkatársai és rendőrök helyszíneltek, nyilatkozatokat vettek, hogy kiderítsék, mi okozhatta az iskola-, óvoda- és kultúrteremnek is helyet adó 140 négyzetméternyi felületű épületben keletkezett tüzet. Az épületnek nem volt kéménye, kályhacső vezette ki a fa tüzelésű kályhák által kibocsátott füstöt – így volt ez, mióta áll az épület. „Tizenhárom évet úgy dolgoztam le, hogy mindig tudtam, hogy ez a veszély fennáll, ezért mindig mindent ellenőriztem. Az óvónő úgyszintén. Nap végén a dugaszokból is kihúztunk minden. Miután a gyermekek elmentek, nem volt olyan, hogy ne nézzünk szét, hogy minden rendben van-e. Most sem vettünk észre semmi gyanusat. Sem füstöt, sem füstszagot” – mondta a tanítónő.
Az élet nem áll meg
Falujáért, a gyermekekért, a magyar oktatás folyamatosságának biztosításáért a lehetetlent is leküzdő tanítónő ezúttal sem ült tétlenül – vasárnap már bizton állította: a gyermekek nem kell attól tartsanak, hogy nem lesz hol tanuljanak, a tanév végéig egy eddig üresen álló lakóházban folytatják a tevékenységeket. Itt már hétfőn elkezdődik az oktatás, hisz a segítők most sem hagyták magukra a háromkútiakat; a legszükségesebb dolgokat már a hétvégén a településre szállították. Nagy Erzsébet falugondnok közbenjárására, illetve Dezső László gyergyószentmiklósi vállalkozó jóvoltából iskolapadok, székek, az óvodásoknak alkalmas bútorzat, szőnyegek, függönyök, tábla, könyvek és fogyóanyagok is kerültek az új helyre, a Vöröskereszt gyergyószentmiklósi kirendeltsége pedig játékokkal, könyvekkel igyekezett a bajbajutottak megsegítésére. A szülők már szombaton kitakarították a lakatlan házat, vasárnap pedig a berendezését oldották meg közösen. Imre Anna tanítónő szerint még vannak dolgok, amiknek érezni fogják a hiányát, a legfontosabb egy fénymásoló lenne, de szükség van még könyvespolcokra és fogasra is. „Hálás vagyok minden segítőnknek. Ezentúl az új iskola építésére összpontosítunk, a további támogatóinkat arra kérjük, ebben legyenek segítségünkre, hisz az újrakezdéshez még rengeteg mindenre szükség lesz” – mondta a tanítónő.
szóljon hozzá!