Elkezdte működését a tíz gyergyószéki település szövetkezésével létrehozott LEADER-térség irodája. A gyergyóremetei egészségházban helyet kapó hivatal munkacsoportja egyelőre a pályázati kiírásokhoz szükséges dokumentációk előkészítésén dolgozik, ugyanakkor az irodafelszerelésre és -berendezésre folytat közbeszerzési eljárást.
2012. április 10., 17:512012. április 10., 17:51
2012. április 10., 19:022012. április 10., 19:02
Gazdasági fejlődésében új lendületet kaphat az a tíz gyergyószéki település, mely annak érdekében fogott össze, hogy kistérségi társulásként nagyobb előnyöket szerezzen lakosainak. A Gyergyóremete, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Gyergyóalfalu, Gyergyóújfalu, Gyergyócsomafalva, Vasláb, Tölgyes és Holló községek, valamint Borszék város összefogásával megalakult, és G10 néven a LEADER-térség létrehozására hivatott szövetség már korábban kidolgozta és elfogadta a működési és fejlesztési stratégiát. Ebbe olyan kulcsfontosságú fejlesztési elképzelések kerültek, amelyeket helyi gazdák, vállalkozók, mesteremberek, különböző civil szervezetek, önkormányzatok fogalmaztak meg, és amelyek támogatásával az egész térség gazdasági fejlődése fellendülhet. Az alulról kezdeményezett összefogást ösztönző program az Európai Unió strukturális alapjából lehívható támogatások révén lesz megvalósítható, az eu-s pénzalap a vidékfejlesztési misztérium koordinálásával jut a LEADER-régiókba.
Gyergyó-térségben ez a péznalap 2.856.791 eurót jelent – az összeg húsz százaléka az iroda működésére irányozott, a fennmaradó részből pedig a különböző projektek finanszírozása fog megtörténni. Ez az összeg 2013 végéig lesz osztható ki azokra a nyertes pályázatokra, melyek megvalósítását 2015. december 31-ig vállalják az igénylők – tájékoztatott Laczkó Zsolt ügyvezető, adminisztratív felelős. Hozzátette: a projektek kiválasztásáról és finanszírozásáról szóló döntéseket egy, erre a célra létrehozott bizottság hozza majd meg, az elbírálás során a helyismerettel rendelkező emberek olyan pályázatokat javasolnak majd támogatásra, melyek ténylegesen a régió fejlődését szolgálják, beillenek a stratégiába. A nyertes projektek mindenikéhez önrész szükségeltetik, ami a pályázat értékének átlag a 30 százalékát fogja jelenteni.
A helyi értékekre, innovációra és esélyegyenlőségre fektetik a hangsúlyt
A remetei irodában már zajlik az élet: a versenyvizsga alapján kiválasztott hét munkatárs egyelőre a pályázati kiírásokhoz szükséges dokumentációk előkészítésén dolgozik. Szintén a frissen alakult akciócsoport feladata az egészségházban helyet kapó iroda helyiségeinek felszerelése, berendezése, amihez jelenleg közbeszerzési eljárást folytatnak.
Egyelőre még kérdéses, hogy mikor kerül sor a pályázati kiírásokra; az ügyvezető szerint erről időben és többféle fórumon fogják értesíteni az érdekelt települések lakosságát. „A kiírás után mindenkit várunk az irodába, aki szeretne valamit megvalósítani a régióban, legyen szó magánszemélyről, vállalkozóról, önkormányzatról vagy civil szervezetről. Nagy hangsúlyt fogunk fektetni az innovációra, a helyi értékekre. Nem csak mezőgazdaságra kell gondolni, bármilyen tervhez – ha az beilleszkedik a régió fejlesztési stratégiájába – lehet támogatást kérni” – biztat mindenkit az ügyvezető. Elmondta: az iroda munkatársai információkkal segítik az érdeklődőket, eligazítást nyújtanak az igénylésben, később pedig az elszámolásban, viszont a pályázat megírását nem vállalhatják el, ugyanis az irodának elbíráló szerepe is van.
szóljon hozzá!