A szervezők és a résztvevők is sikeresnek értékelték a hétvégén Gyergyóalfaluban lezajlott Kimenő Összművészeti Diákfesztivált. Az Antropocentrum Kulturális Egyesület rendezvényének gálaműsorán elhangzott: lesz folytatás.
2012. április 16., 17:592012. április 16., 17:59
2012. április 16., 18:342012. április 16., 18:34
Ez volt maga az „iskola másként” – hangoztatták többen is azon diákok közül, akik részt vettek az április 13-15. között megrendezett Kimenő Összművészeti Diákfesztiválon Gyergyóalfaluban. Magyarázatképpen nem csak az író-olvasó találkozók nyújtotta élményt, a gondolatébresztő beszélgetéseket, az egyes irodalmi művek különböző módon történő előadását vagy a koncertező együttesek változatos zenéjét sorolták, szerintük a nem szokványos tanuláshoz nagyban hozzájárultak a műhelytevékenységekben elsajátított ismeretek is. Idén – a fesztivál előző két kiadásától eltérően – délelőttönként is tömény ismerethalmazzal gazdagodhattak azok, akik a meghirdetett pályázatokra bejutást nyertek az öt alkotóműhely valamelyikébe. S hogy kinek mennyire volt eredményes az intenzív foglakozás, bizonyságot tehetett arról a fesztivál zárónapján: a színházműhelyesek előadással, a zeneműhelyesek az együtt tanult darabokkal álltak a közönség elé, a grafikások alkotásait pedig kiállítás keretében vehették szemügyre az érdeklődők. Az újságíró-tanoncok munkájának eredményét, a Fesztike néven megjelenő kiadványt naponta olvashatta a közönség.
Nagy nevek, nagy emberek fordultak meg a négy nap alatt Alfaluban, a diákoknak pedig lehetőségük adódott „testközelből” megismerni a kortárs művészet jó néhány alakját, akiktől akár előadások közben, akár kötetlen beszélgetések során választ kaptak kérdéseikre. „Ők is emberek...” – fogalmazott az egyik résztvevő, többen pedig úgy vélték, az elismert művészekkel való találkozás életre szóló élményt jelentett.
A fesztivál harmadik kiadása után a szervezők is pozitív élményekről számoltak be. „Ami az elmúlt napokban itt történt, az a csoda, amit másik két szervezőtársammal annak idején megálmodtunk. Ebben a munkában nem voltak hibák, minden stábtag kivétel nélkül elhivatottan, fegyelmezetten, pontosan, szeretettel végezte a munkáját. Úgy érzem, idén megvalósult az álom, hogy a gyergyóalfalvi gyermekközösségből egy olyan családot lehessen összekovácsolni, amelyik – hogyha szükség van rá – saját magához és másokhoz is példaértékűen tud viszonyulni” – összegzett a rendezvény gálaműsorán Farkas Wellmann Endre, a szervező egyesület vezetője. Akiknek a dicsérő szavak szóltak, az a 70 fős csapat, akik a tavaly november óta zajló szervezésből aktívan kivették részüket, és akik a fesztivál idején gondoskodtak arról, hogy a több mint 600 regisztrált résztvevő jól érezze magát, az előadók, meghívottak, műhelyvezetők munkája gördülékeny lehessen. A szervezésben oroszlánrészt vállaló Baricz Dezső alfalvi diák munkáját Antropocentrum-díjjal jutalmazták a főszervezők. Ezzel a díjjal tüntették ki a fesztivál egyik támogatóját, Márkus-Barbarossa János költő, írót is.
„Kimenő jövőben is lesz” – jelentette ki Farkas Wellmann Endre, és a résztvevők is egyetértettek, így búcsúzva: „Jövőben ugyanitt!”
szóljon hozzá!