Fotó: Balázs Katalin
Színpadélen egyensúlyozva közlekedett csak Haáz Sándor; a ditrói művelődési ház nagyszínpadát ugyanis teljesen megtöltötte a Szentegyházi Gyermekfilharmónia száznál is több zenésze, dalosa. Huszonöt esztendeje voltak a jelenlegi fellépők szülei a ditrói színpadon, s amint a karnagy nevetve ígérte, negyed évszázad múlva újra jelentkeznek.
2013. augusztus 15., 19:392013. augusztus 15., 19:39
2013. augusztus 15., 19:532013. augusztus 15., 19:53
A ditrói kéttornyú templom százéves ünnepének részeként lépett fel a világhírre szert tett filharmónia, jelmondatát hozva: „Nótánk szálljon, ily szép nap csak ritkán virrad ránk”. A többnyire szentegyházi gyerekekből álló, ez alkalommal három gyergyói zeneiskolással is kiegészült csapat énekelt a bárányával addig játszó kislányról, míg a nyáj szétszéledt, utánoztak bőrdudát, volt az előadásban patkolókovács-muzsika, a határőr székelység katonadalaiból csillantottak meg, megidézték a török pasát, majd román, francia nyelvű ének csendült, hogy aztán a Szózattal zárják nagy tapsot érdemlő produkciójukat.
Ásítozó tanárnak hitvány a tanítványa
A harmincegy esztendős Szentegyházi Gyermekfilharmónia Ditróból magyarországi turnéra indult. A hárombusznyi csapat búcsúzásakor kérdeztük Haáz Sándort:
– Dallal köszöntötték a jubiláló ditróiakat, most szavakban mit üzenne ennek a közösségnek?
– Olyan témát fogalmaztunk mi itt meg, amit a ditróiak nálunk is jobban tudnak, valószínű, hiszen a Petres- és Köllő-dinasztia jóval előttünk jár zenében. Vagyis: zene és ének nélkül nem igazán érdemes élni, dolgozni. Ennek a daloló kedvnek úgy érzem, ma este teljes mértékben helyet adtunk. Ha dudorászva megy haza a közönség, elmondható, hogy ez egy szép ünnepi este volt.
– Mit lehet mondani biztatásként annak a zenetanárnak, aki azért nem indít kórust, mert fél, hogy a gyerekek távol maradnak, azt mondják, ma már ciki kóristának lenni?
– Mindenképpen azt javasolom annak, aki katedrára megy zenetanári minőségben, hogy bátran, örömmel énekeljen. Mert a gyermekek azt lesik meg, hogy a tanár mit csinál; őt utánozzák. A diák a tanár képmása, egy unott, unalmas, ásítozó tanárnak csakis hitványkodó és buta diákjai lesznek. Sokféle furfangja van annak, hogy lehet a gyerekeket rávenni, hogy énekelve szép és megéri, de ezt nem a főiskolán tanítják. Erre a katedrán lehet és kell rájönni, de mindennél fontosabb, hogy a tanár szeresse az éneket, szeresse azt, amit csinál, mert amit érez, azt sugározza.
– A filharmónia ditrói fellépésére sem volt belépti díj, csak hangfelvétel-vásárlással, adományokkal lehetett pótolni a költségekbe. Van olyan meghívás, amelyre az anyagiak hiánya miatt kell nemet mondjon a Szentegyházi Gyermekfilharmónia?
– Persze! Sok ilyen meghívás van. Viszont mi szeretünk két lábbal a földön állni, és józanul gondolkozni. Több lábon állunk anyagilag ebben a világban, például van egy saját turisztikai vállalkozása a gyermekfilharmóniának, a Múzeum Szálló. Ez egy nagyon érdekes padlásszállás, amit elsősorban a cserekapcsolatokra ajánlunk fel. Így lehetséges, hogy a fogadókészség irányunkban is aránylag nagy, akármerre megyünk, főleg a Kárpát-medencében. Tulajdonképpen ez a műsor, amit a Gyerekfili játszik, elsősorban magyar identitású embereket érint meg mélyebben. De nem igaz, hogy a nyugatiak nem csodálkoznak rá ennyi vidáman énekelő gyerek látványára.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
szóljon hozzá!