Első ülését tartotta Gyergyószentmiklós új képviselő-testülete csütörtökön. Kisebb kezdeti nehézségek, jegyzői útmutatások után sikerült megszavazni a korábbi ülések jegyzőkönyvét, illetve a szakbizottságok összetételét. Sok az újonc, de idővel majd mindenki belejön, hangzott el a megállapítás.
2016. július 21., 22:382016. július 21., 22:38
2016. július 22., 08:552016. július 22., 08:55
A képviselők többsége első mandátumát kezdi, láthatóan nem igazán tudják sok esetben, hogy mi a teendő. Világossá vált az első mandátumukat kezdők számára is, hogy a szakbizottságoknak kötelezően kell jegyzője legyen. Ha azt senki nem vállalja önként, az elnök hatásköre megnevezni a tagok egyikét. A további ülések gördülékeny lefolyása érdekében arról is döntöttek, hogy a következő ülésvezető elnökök olyan személyek lesznek, akiknek már van tapasztalatuk ülésvezetésben. Így Suciu Gábor az augusztusi elnök, helyettese pedig Bajkó László.
Az ülés elején Nagy István jegyző jelentette be: mivel az új testületben van egy nem magyar anyanyelvű, a PNL színeiben bejutott Teodor Dobrean, számára hivatalos fordítót biztosítanak Bakó Katalin személyében.
Döntöttek továbbá a közrendi bizottság és köztéri eseményeket jóváhagyó bizottság összetételének aktualizálásáról. Itt olyan helyzet adódott, ami szintén a nem olajozott működésre utal: habár a képviselők egy nappal korában egyeztettek a többi között a közrendi bizottság összetételéről, az ülésen egy személlyel többet javasoltak ide, mint amennyit a szabályzat előír. Hogy emiatt a nem túl meghatározó bizottságnak az összetétele miatt ne húzódjon túl sokáig az idő, Bajkó László visszalépett a tagjelöltségétől. Apróbb félreértések mellett, de több mint harminc határozatot fogadott el végül a testület, a nagy részüket egyöntetű szavazattal.
Egy témával kapcsolatban azonban nem voltak egységesek az álláspontok, még egyazon frakciókon belül sem. A testület 13 ezer lejjel megnövelte a Művelődési Központ költségvetését, azzal a céllal, hogy ez egy, a Himalájába induló hegymászó csoport útját támogathassa. Azért, hogy a hegymászók emléktáblát helyezzenek el a Kancsendzöngán, ott ahol Erőss Zsolt eltűnt. Ezt mindenki megszavazta, de aztán hosszú percekig vitáztak azon, hogy a Művelődési Központnak pályázati úton kell-e ezt az összeget a hegymászókhoz juttatnia vagy sem. Nem nagyon tudták az emberek, hogy mi a jó eljárás. A pályázat kiírásáról szóló határozattervezetet végül levették napirendről.
Három frakció a testületben
A Magyar Polgári Pártnak (MPP) 10, az Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) 6, a Szabad Emberek Pártjának (POL) 2, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) 1 képviselője van. A törvény értelmében a képviselő-testületi frakciónak legalább 3 tagja kell legyen. Így a POL és a PNL nem működhet frakcióként. Az ülés végén azonban Bajkó László bejelentette, hogy PNL és a POL koalícióra lépett, ezzel megalakult a PNL–POL-frakció. Az MPP frakcióvezetője továbbra is Simon Katalin, az RMDSZ képviselőcsoportjának vezetője Erős Levente, míg a koalícióé Bajkó László.
Az új testületben más, ennél is fontosabb adatokkal is számolni kell. Mint ismeretes, a korábbi testületnek 17 tagja volt, most azonban 19 főre emelkedett. Így a határozatokhoz szükséges szavazatarányok is megváltoztak. Nagy István jegyző kérdésünkre válaszolva elmondta, azokat a határozatokat, amelyeknek elfogadásához a testület kétharmadának szavazata szükséges, 12 képviselő kell megszavazza. A minősített többség 11 szavazatot jelent, azaz ezt tekintik a funkcióban lévő képviselők fele plusz egy voksának. A testület akkor határozatképes, ha legalább 11 képviselő jelen van. Az egyszerű többséggel elfogadható tanácshatározatokhoz a jelenlévők fele plusz egy szavazata kell, azaz legalább 6 szavazat, akkor, ha a tanácsülésen a minimális létszám van jelen, azaz 11 képviselő. Ezek igencsak fontos számok, korábban viták és bírósági eljárások is fakadtak abból, hogy mennyi is a kétharmad.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!