Gyergyói ostor is csattant a világbajnokságon

•  Fotó: Csata Beáta

Fotó: Csata Beáta

A Magyarok Országos Gyűlésén, augusztus 17. és 20. között a Magyar Családellátó Szolgálat és az Országos Baranta Szövetség első alkalommal szervezte meg az Adjon Isten karikásostor-világbajnokságot. A Kunszentmiklós határában fekvő tájvédelmi területre, Bösztörpusztára gyűltek és mérték össze ügyességüket a Kárpát-medence legbátrabb ostorosai, köztük a gyergyószentmiklósi Antal Ábel is.

Csata Beáta

2012. augusztus 23., 15:502012. augusztus 23., 15:50

2012. augusztus 23., 16:552012. augusztus 23., 16:55

A világbajnokságon gyermek és felnőtt kategóriában mérték össze tehetségüket a résztvevők. Antal Ábel 15 éves lévén már a felnőttek közt bizonyított, a hatvan résztvevő közül 13. helyezést ért el. Mint mondta, Székelyföldet egy csíkszeredai résztvevővel együtt képviselték. A kétnapos verseny során három fordulóban kellett megállja a helyét: először az ostor használatával kapcsolatos feladatokkal, majd akadályokat kerülgetve célba találással, végül ostorpárbajjal kellett megbirkóznia. Az első fordulóban minél több ostortechnikát kellett bemutatniuk egy perc leforgása alatt, közben pontozták, hogy hányat csattan az ostor, illetve mennyire van összhang a mozdulatok közt. A második megmérettetés akadálypályán való áthaladás volt, közben el kellett találniuk az ostorral a kihelyezett célpontokat. A harmadik forduló során ostorpárbajra került sor, amely keretében védő öltözetben egymás ellen küzdöttek a versenyzők.

Ábel az első fordulót követően bekerült a legjobb 21 közé, majd eljutott a harmadik versenyszámig, ahol a második párbaj megvívása után kiesett, így érte el a 13-dik helyezést. Elmondása szerint nem csalódott a teljesítményében, nem számított jobbra, most már legalább tudja, mihez mérten kell fejlődnie. Mivel első alkalommal vett részt ilyen jellegű rendezvényen, tapasztalatszerzésként is szolgált. „Az egyik legjelentősebb felismerés a verseny alatt az volt számomra, hogy amíg a székelyföldi ostorosok körében jónak számítottam, rájöttem, Kárpát-medence szinten ugyanez a tudás mire elég. De mindenképp pozitív élményekkel gazdagodtam, tetszett, hogy a fő ismérve a versenynek a tisztesség volt, ami főleg a párbajnál érződött, mivel a bíró nem mindig tudta eldönteni volt-e találat, a résztvevők becsületére volt bízva, hogy elmondják-e” – fejtette ki.

Az ostor hármas szerepe: mezőgazdasági, harci, szakrális

Ábel négy éve foglalkozik Barantával, három és fél éve pedig komolyabban ostorozással is. Mint mondta, akkor tetszik meg számára egy fegyver, ha van háttértörténete. Az ostor a magyarság életében három szerepet tölt be: mezőgazdasági, harci, szakrális. A mezőgazdaságban állatok hajtására, idomítására használják. Harci eszközként is igen hatékony, hisz a végére helyezett fém zsinórnak köszönhetően akár át is hasíthatja a testet. Régebb mindenféle ünnepségek, bálok alkalmával azzal tisztították meg a környezetet, hogy ostoros menettel körbejárták a falvakat. Ugyanakkor összetartó ereje is van, hisz ha több ember közé bemegy egy ostoros, elkezd csattogtatni vele, köréje gyűlnek az emberek – magyarázta a fiatal ostoros. Megjegyezte: a verseny felépítésében is megfigyelhető ez a hármas szerep: a technikák bemutatása a szakrális szerepre vonatkozott, míg az akadályok kikerülése, célba találás az ostorral a mezőgazdasági szerepre utalt, az utolsó pedig a párbaj, ami harci mivoltát fejezte ki.

Ábel tervezi, hogy amennyiben jövőben is megszervezik a világbajnokságot, illetve lesz lehetősége rá, részt vesz a versenyen. Addig is tudja, milyen elvárásoknak kell megfeleljen, az alapján komolyabban készül a nagy megmérettetésre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei