Fotó: Pál Árpád
Áramszünet miatt leállt az elektronikus egészségügyi rendszer hétfőn. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási pénztár képviselője szerint a szolgáltatók el tudták végezni munkájukat. A háziorvosok szövetségének vezetője ennek ellentmondva nyilatkozott.
2016. augusztus 02., 13:532016. augusztus 02., 13:53
Leállt az elektronikus rendszer, de offline (inaktív) üzemmódban dolgozhattak a szolgáltatók – mondta el Karda István, a megyei egészségbiztosítási pénztár ügyvezető igazgatója, hozzáfűzve, senki sem reklamált, ugyanis a Hargita megyeiek tudják, hogyan kell használni a rendszert. Több alkalommal előfordult már hasonló fennakadás, éppen az ilyen helyzetek miatt létezik az inaktív mód – folytatta.
A betegek ebből semmit nem éreztek, hiszen a szolgáltató elveszi a kártyát, elvégzi a munkáját az inaktív felületen, majd amint kiküszöbölik a hibát, feltölthetik a bevitt információkat – tudtuk meg. Erre három napjuk van a szolgáltatóknak, különben büntetést kell fizessenek.
„Ha a kártyát nem tudjuk használni, nem tudjuk ellátni a betegeket a biztosítotti rendszerben” – mondott ellent az egészségbiztosító képviselője által elmondottaknak Soós Szabó Klára. A háziorvosok Hargita megyei szövetségének a vezetője szerint ilyen esetben kedvezményes recepteket sem tudnak kiállítani. Attól is tartanak a háziorvosok, hogy ha később viszik be a rendszerbe a betegek adatait, akár azzal is megvádolhatók lesznek, hogy fiktív szolgáltatásokat próbálnak elszámoltatni. Az offline lehetőség nem létezik, legalábbis erről semmilyen írásos útmutatót nem kaptak – szögezte le Soós Szabó Klára.
„A szolgáltató ilyenkor el tudja látni a beteget, de csak a rendszeren kívül, ami azt jelenti, hogy a biztosítottnak ki kell fizetnie a konzultációt, és a receptre felírt gyógyszereket teljes áron kell megvásárolnia” – hangsúlyozta a háziorvosi szövetség képviselője.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!