Négy támogatási központot létesítettek az elmúlt időszakban a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság projektje keretében. A hátrányos helyzetű fiatalok munkavállalását serkentő, országos szinten egyedülálló program záróeseményét pénteken tartották a csíkszeredai megyeházán.
2016. október 22., 11:412016. október 22., 11:41
Az újszerű szociális támogatást 2015. február 20-án indították el a Norvég Alap támogatásával. A célcsoportot azok a gyerekvédelmi rendszerből kikerült, valamint nehézségekkel küzdő fiatalok képezték, akiknek a támogatás nélkül nehézségeik adódnának egy fizetett munkahely megszerzésében és megtartásában. A projekt célja a gazdasági és társadalmi kohézió erősítése megyei szinten a veszélyeztetett helyzetben élő fiatalok munkaerőpiacra való bejutásának megkönnyítése által.
A projekt egy széleskörű partnerség segítségével valósulhatott meg, ugyanis a gyerekvédelmi vezérigazgatóság az önkormányzati, vállalkozói és civil szféra képviselőivel együttműködve dolgozott. Azokat a fiatalokat célozták meg, akik betöltötték a tizenhat évet, és a közeljövőben elhagyják vagy már elhagyták a gyermekvédelmi rendszert, de nincs stabil munkahelyük, valamint a fogyatékkal élő fiatalokat. A projekt keretében négy támogatott foglalkoztatási központ létesült Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron és Gyergyószentmiklóson azzal a céllal, hogy az ide kerülő fiatalokat szakképzett tanácsadók készíthessék fel, illetve segítséget nyújtsanak számukra.
A csíkszeredai központ a Szentlélek utcai Szent Tamás Társaság Alapítvány épületében működik. A központ vezetője, Incze Zsuzsanna kiemelte, nagy kihívást jelentenek a gyermekvédelmi rendszerből kikerült fiatalok, és nagy szükségük van a segítségre, de amennyiben irányt mutatnak nekik, nagyon jó munkaerő válik belőlük.
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyerekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője a záróeseményen kiemelte, jó volt több szervezettel közösen tevékenykedni, erre pedig azért volt szükség, mert az igazgatóság önmagában nem lett volna elég erős ahhoz, hogy mindezt véghezvigye. „Jó volt ebben a családias hangulatú csapatban dolgozni, és fontos kiemelni, hogy ha tudjuk egymást biztatni, és ha egymás hibáit meg tudjuk bocsájtani, akkor a csapat mindig erősebb lesz, mint az egyén. Egyértelmű, hogy amit elkezdtünk, azt folytatni kell, hiszen nagy igény van rá. Ez meg is fog valósulni, hiszen a partnerek vállalták, hogy a szolgáltatásokat még legalább öt évig fenntartják” – emelte ki az igazgató.
Hargita Megye Tanácsa nevében Bíró Barna Botond alelnök példaértékűnek nevezte azt a tevékenységet, amit a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai és partnerei végeznek, őszintén és hivatásszerűen. „Akkor élő a társadalom, ha mindenki úgy érzi, szükség van rá. Erős közösség az, ahol a hátrányos helyzetű fiatalok is érzik, hogy fontosak a közösség számára” – tette hozzá Bíró.
A projekt menedzsere, Gál Katalin a záróeseményen bemutatta az eddig elért eredményeket. A projekt futamideje húsz hónap volt, összértéke pedig 1 014 633 lej. A legnagyobb kihívást a projektmenedzser szerint az jelentette, hogy a fiatalok tudatosan vegyenek részt a támogatásban, hiszen csak azon lehet segíteni, aki akarja. A konkrét munkáról elmondta, hogy a jogosultak egy kezdeti tanácsadáson vettek részt, ezt követte egy komplex felmérés, aminek következtében a tanácsadó azonosítani tudta a támogatási szükségleteket. A stratégiák különböznek az egyén adottságaitól függően. Ezt követően interjúkat készítettek a jogosultakkal, a szülőkkel, információs anyagokat dolgoztak ki, illetve kerekasztal-beszélgetésre hívták az alkalmazókat. Eddig 477 személy részesült elsődleges tanácsadásban, ennek körülbelül fele fogyatékkal élő fiatal volt. Közülük 266-an kérték, hogy vegyék nyilvántartásba a támogatott foglalkoztatási programba, mára több mint kétszáz fiatalt mértek fel. A fiatalok különböző képzéseken vettek részt, többek között fényképész, fodrász, manikűr, pedikűr, gyermek- és idősgondozó, masszőr, pincér, előkönyvelés vagy szakács tanfolyamokat végeztek el. A képességeket vizsgáló pszichológiai felmérésen résztvevők közül 60 esetben sikerült a fiatallal együtt állásinterjúban vagy próbaidőben megegyezni egy munkaadóval, közülük 36 személyt sikerült elhelyezni.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
szóljon hozzá!