„Fagyos” a helyzet, égető a megoldás

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Vannak családok, ahol több napja, de olyanok is, ahol éppen két hete bosszankodnak az elfagyott vízvezetékek okozta kellemetlenségek miatt – a Gyergyóremete és Ditró mintegy 30 háztartását érintő probléma gondot, ugyanakkor megoldásra váró feladatot jelent a vízszolgáltató Redisza Rt.-nek, valamint a települések önkormányzatának is.

Pethő Melánia

2012. február 26., 17:052012. február 26., 17:05

2012. február 26., 17:392012. február 26., 17:39

„Fagyos” a helyzet, égető a megoldás
Vannak családok, ahol több napja, de olyanok is, ahol éppen két hete bosszankodnak az elfagyott vízvezetékek okozta kellemetlenségek miatt – a Gyergyóremete és Ditró mintegy 30 háztartását érintő probléma gondot, ugyanakkor megoldásra váró feladatot jelent a vízszolgáltató Redisza Rt-nek, valamint a települések önkormányzatának is.
„Öt disznót és három tehenet tartok, s közel két hete 100-150 méter távolságból, a Marosról hordom nekik a vizet. Kézzel, vedrekben, naponta 300-400 liternyit. A mosógépet is töltögetjük, de a gond, hogy elromolhat, mert nem úgy dolgozik, mintha rendesen kapná a vizet” –– számolt be a lakossági megkeresésre helyszínre érkező újságíróknak pénteken (február 24-én) Bakos Károly, a remetei Szent Lénárt utca egyik lakója. Mint azt mondta, az utcában fokozatosan jelentkezett a probléma, előbb csak néhány háztartást érintett, de ahogy a szakemberek kiásták a vezetéket, az tovább fagyott, így a csapvíz napok alatt használhatatlanná vált az egész utcában. „Jövünk a kiásott gödörhöz, nézegetjük, aztán megyünk a Marosra, s hordjuk a vizet” – mondta, felemlegetve, hogy a vezetékek lefektetésekor már jelezték a lakók, hogy azokat fagypont alá, legalább egy méter mélységbe kellene elhelyezni, de az észrevételek ellenére a csöveket 60-70 centiméter mélyre fektették le.Nem csak a Szent Lénárt utca az egyetlen falurész, ahol hasonló probléma miatt zúgolódnak az emberek: a vezetékes vizet a szomszédos Bánya utcaiak sem tudták használni.
A bejelentések sorrendjében orvosolják a gondokat
A gondok egy része hétvégén megoldódott. A vízszolgáltató Redisza Rt. igazgatója, György Mózes Sándor vasárnap, a Gyergyói Hírlap megkeresésére elmondta, a Bánya utca minden háztartásában használhatóvá vált a vezetékes víz, a Szent Lénárt utcában pedig tíz körüli azon házak száma, ahol még nem hozott eredményt a beavatkozás. Az igazgató elmondta, a fagy több utcát érintett: Remetén a Szárhegyi utcában, illetve Ditróban, a gerincvezeték több pontján is hasonló gondok adódtak. Mivel ezekről a részekről korábban kapott bejelentést a vállalat, ezért előbb itt hárították el a problémát, és csak utána tudott más helyszínre kiszállni a szakember-csapat. „Sajnálom, de ennél többre tényleg nem futja. Kiscég vagyunk, a hiba elhárításán minden ember dolgozik, aki épp szolgálatban van. Ez négy embert jelent folyamatosan” – mondta el György Mózes, aki egyetértve a lakosokkal, a vezetékek elfagyásának okát a fagypont fölötti elhelyezésükben látja. „A technikai tervben 1 méter 15 cm-en van megjelölve a fagypont, ennek ellenére 60-70 centire helyezték a vezetékeket” – erősítette meg a lakók által mondottakat az igazgató, hozzátéve, hogy a vízhálózat munkálatai tavaly nyárig garanciában voltak, ami reményt adott a hibák helyreállítására is, ennek ellenére ez nem történt meg. A jelen helyzetben igen nagy nehézséget jelent elhárítani a hibát: az olvadékony polipropilén csöveket nem lehet lánggal melegíteni, ezért elvágják, és forró vizet engednek bele, ami – a szükséges nagy mennyiségben – szintén nem áll a hibaelhárítók rendelkezésére. Az egészségház fűtésrendszeréről egyszerre 500 liternyit lehet lecsapolni, ez pedig nem elégséges ekkora méretű elfagyás esetén – magyarázta az igazgató.
Rendbe teszik a hálózatot
A Gyergyói Hírlap megkeresésére Lackó Albert Elemér polgármester elmondta, a vízrendszer kiépítése a Fejlesztési Minisztérium programja volt, egy olyan projekt, aminek tervezését, kivitelezését Bukarestből menedzselték, a munkát pedig buzaui munkacsoport végezte. „Mi időben javasoltuk, hogy fektessék fagypont alá a vezetékeket, ahogy azt is, hogy homokágyba helyezzék el a csöveket, de figyelmen kívül hagyták az észrevételeinket. Így már tavaly adódtak kellemetlenségek, nehézségek” – vázolta a helyzetet a polgármester. Hozzátette, mivel a munkálatra már lejárt a garancia, a község önkormányzatára hárul a problémák kiküszöbölése. „Természetesen jelentést fogunk intézni az illetékes hatósághoz, de szinte tudjuk a választ…” – fogalmazott a községvezető, aki egyelőre nem tudott választ adni arra, hogy milyen plusz kiadással terheli a helyreállítás a község költségvetését. Félelme, hogy olyan részeken is adódhatnak hasonló gondok, ahol még nincsenek rácsatlakozva a rendszerre a fogyasztók. „Előbb fel kell becsülni, hogy mekkora munkálatot, milyen befektetést igényel a probléma rendezése, de egy biztos: rendbe tesszük” – nyugtatja meg a fogyasztókat. A Bánya utcával kapcsolatban azt is elmondta, idén meg kellene történjen ennek az aszfaltozása, erre pedig addig nem kerül sor, amíg az út alatt húzódó vezetékeket nem helyezik a megfelelő mélységre.

„Öt disznót és három tehenet tartok, s közel két hete 100–150 méter távolságból, a Marosról hordom nekik a vizet. Kézzel, vedrekben, naponta 300–400 liternyit. A mosógépet is töltögetjük, de a gond, hogy elromolhat, mert nem úgy dolgozik, mintha rendesen kapná a vizet” – számolt be a lakossági megkeresésre helyszínre érkező újságíróknak pénteken (február 24-én) Bakos Károly, a remetei Szent Lénárt utca egyik lakója. Mint azt mondta, az utcában fokozatosan jelentkezett a probléma, előbb csak néhány háztartást érintett, de ahogy a szakemberek kiásták a vezetéket, az tovább fagyott, így a csapvíz napok alatt használhatatlanná vált az egész utcában. Nem csak a Szent Lénárt utca az egyetlen falurész, ahol hasonló probléma miatt zúgolódnak az emberek: a vezetékes vizet a szomszédos Bánya utcaiak sem tudták használni.

A bejelentések sorrendjében orvosolják a gondokat

A gondok egy része hétvégén megoldódott. A vízszolgáltató Redisza Rt. igazgatója, György Mózes Sándor vasárnap a Székelyhon.ro megkeresésére elmondta, a Bánya utca minden háztartásában használhatóvá vált a vezetékes víz, a Szent Lénárt utcában pedig tíz körüli azon házak száma, ahol még nem hozott eredményt a beavatkozás. Az igazgató elmondta, a fagy több utcát érintett: Remetén a Szárhegyi utcában, illetve Ditróban a gerincvezeték több pontján is hasonló gondok adódtak. Mivel ezekről a részekről korábban kapott bejelentést a vállalat, ezért előbb itt hárították el a problémát, és csak utána tudott más helyszínre kiszállni a szakembercsapat. „Sajnálom, de ennél többre tényleg nem futja. Kiscég vagyunk, a hiba elhárításán minden ember dolgozik, aki épp szolgálatban van. Ez négy embert jelent folyamatosan” – mondta el György Mózes, aki egyetértve a lakosokkal, a vezetékek elfagyásának okát a fagypont fölötti elhelyezésükben látja.

Azt is elmondta, a vízhálózat munkálatai tavaly nyárig garanciában voltak, ami reményt adott a hibák helyreállítására is, ennek ellenére ez nem történt meg. A jelen helyzetben igen nagy nehézséget jelent elhárítani a hibát: az olvadékony polipropilén csöveket nem lehet lánggal melegíteni, ezért elvágják, és forró vizet engednek bele, ami – a szükséges nagy mennyiségben – szintén nem áll a hibaelhárítók rendelkezésére. Az egészségház fűtésrendszeréről egyszerre 500 liternyit lehet lecsapolni, ez pedig nem elégséges ekkora méretű elfagyás esetén – magyarázta az igazgató.

Rendbeteszik a hálózatot

Portálunk megkeresésére Lackó Albert Elemér polgármester elmondta, a vízrendszer kiépítése a fejlesztési minisztérium programja volt, egy olyan projekt, aminek tervezését, kivitelezését Bukarestből menedzselték, a munkát pedig buzăui munkacsoport végezte.

„Mi időben javasoltuk, hogy fektessék fagypont alá a vezetékeket, ahogy azt is, hogy homokágyba helyezzék el a csöveket, de figyelmen kívül hagyták az észrevételeinket. Így már tavaly adódtak kellemetlenségek, nehézségek” – vázolta a helyzetet a polgármester. Hozzátette, mivel a munkálatra már lejárt a garancia, a község önkormányzatára hárul a problémák kiküszöbölése. „Természetesen jelentést fogunk intézni az illetékes hatósághoz, de szinte tudjuk a választ…” – fogalmazott a községvezető, aki egyelőre nem tudta megmondani, hogy milyen plusz kiadással terheli a helyreállítás a község költségvetését. „Előbb fel kell becsülni, hogy mekkora munkálatot, milyen befektetést igényel a probléma rendezése, de egy biztos: rendbetesszük” – nyugtatja meg a fogyasztókat. A Bánya utcával kapcsolatban azt is elmondta, idén meg kellene történjen ennek az aszfaltozása, erre pedig addig nem kerül sor, amíg az út alatt húzódó vezetékeket nem helyezik a megfelelő mélységre.

A vízrendszer ditrói, hasonló helyzetben lévő szakaszairól érdeklődve Puskás Elemér polgármestertől megtudtuk: a fagy miatt víz nélkül maradt hét háztartásba a polgármesteri hivatal biztosít használati- és ivóvizet. Pontosan tudják, hol vannak gondok, tavasszal, amint az idő engedi, dupla szigetelést tesznek az ott húzódó vezetékekre.

A helyzet feltárásáról szóló cikket teljes terjedelmében a Gyergyói Hírlap február 27-ei lapszámában közöljük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei