Fotó: Baricz Tamás imola
Szombaton délután emlékeztek a gyergyószentmiklósi Gac-oldalban az 1944. szeptemberében legyilkolt 159 székesfehérvári katonára. A borzalom 72-ik évfordulóján a gyergyóiakkal együtt a székesfehérvári küldöttség is imádkozott, valamint koszorút helyezett el az emlékhelyen.
2016. szeptember 10., 22:372016. szeptember 10., 22:37
1944. szeptember 7-e szomorú nap Gyergyószentmiklós város történelmében. 1944 szeptember 7-én hajnalban a székesfehérvári Magyar Királyi 3-ik Szent István Gyalogezred 159 hazát védő katonája vesztette életét a Gac-oldalban egy szovjet előőrs betörése nyomán. A gyergyói, felszegi emberek a hősöket két tömegsírba temették. 1990-ig nem volt szabad megemlékezni róluk, de mindig voltak bátor felszegi emberek, akik gondoskodtak arról, hogy halottak napján gyertya legyen a hős katonák nyughelyén. Hiába szedték ki a kihelyezett kereszteket, a tisztességes gyergyói felszegiek generációról-generációra adták át egymásnak a hősök tiszteletét. 1990 után szabadon gyergyóiak és székesfehérváriak közösen emlékeznek meg róluk.
Székesfehérváron szeptember 7-én tartották a megemlékező ünnepséget, Gyergyószentmiklóson szeptember 10-én délután gyűltek össze a Gac-oldalba. A gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal részéről Fórika Krisztina köszöntötte az emlékezőket. Mint mondta: „Gyergyószentmiklós számára is nagyon fontos az a történelmi gazdagság, a történelmi emlék, melyet a Gac-oldal őriz, fontos a kapcsolat, melyet sajnos tragédia köt össze, de mégis erősítő kapocsként éljük meg, mely hidat, átjárót képez a két város között, barátságokat épít az emberek között”.
Fórika Sebestyén, a művelődési központ vezetője ünnepi beszédében hangsúlyozta: évről évre felemlegetődik, hogy nem egy tisztességes összetűzés volt a Gac-oldalban, alattomos, aljas rajtaütésszerű támadás sem katonához, sem emberhez nem méltó magatartás. „A Gac-oldal üzenete: a helyes magatartásra való sarkallás e szomorú példa lévén” – mondta.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa képviseletében Kőrösi Viktor Dávid konzul mondott ünnepi beszédet. Elmondta, a 159 itt eltemetett honvéd halálának volt értelme. „Mert, megtanít az ő példájuk a halállal szembeni bátorságra, amíg van friss virág és emlékezünk rájuk, addig a halál csupán fizikai állapot, addig a megmaradás győzedelmeskedik az elmúlás felett, a megmaradás, akár a szülőföldön is. A nemzeti egységet akár az életünk árán is meg kell védelmezni. A közjog által is megpecsételhetjük a magyarság ezredéves összetartozását. És nagyon fontos megbecsülnünk azokat és azok leszármazottait, akik az életüket adták a nemzetért”.
A megemlékezés kegyeletteljességét növelendő a történelmi egyházak képviselői, Keresztes Zoltán római katolikus lelkipásztor és Farkas Ferenc református lelkész szólt az emlékezőkhöz. Mindkét egyházi képviselő a bátorság, az igazabbá válás fontosságát emelte ki.
Az ünnepségen Kercsó Attila tolmácsolta az emlékhely tulajdonosának, Bajna György újságírónak költeményét, a Gac-oldal balladáját. Az emlékező ünnepségen közreműködtek a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar, valamint a Földváry Károly Katonai Hagyományőrző Egyesület lovashuszárai. Koszorút helyeztek el a politikai pártok és civil szervezetek képviselői, a székesfehérváriak küldöttsége illetve a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal. Több gyergyói, felszegi lakó virágcsokorral adózott ugyanúgy, mint több évtizeddel ezelőtt.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!