Ahogy nő az internetes vásárlás térhódítása, nő az ezzel kapcsolatos fogyasztói panaszok száma is. Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
Az internetes vásárlások terjedésével egyre több a fogyasztói panaszok száma is. Az eladók megpróbálják megúszni a garanciaszerződés érvényesítését, nem tartják be a javításra, cserére megszabott határidőt, vonakodnak visszautalni a termék árát – ezek a leggyakoribb panaszok a webáruházakra. De ahhoz, hogy a vásárló élni tudjon a fogyasztóvédelmi panasz lehetőségével, ismernie kell a fogyasztói jogait.
2024. szeptember 25., 08:002024. szeptember 25., 08:00
Az év elejétől augusztus végéig 308 olyan panaszt kapott a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, amely a garanciaszerződésekre, távoli szerződéskötésekre, valamint pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozott – derül ki a hatóság legfrissebb jelentéséből. A reklamációk több mint a fele garanciaszerződésekkel kapcsolatos volt, ami a gyakorlatban többnyire internetes vásárlásokkal kapcsolatos problémákat takar.
„Garanciára vonatkozó panasz nagyon sok van. A nagy részük arról szól, hogy nem tartják be a meghibásodott termék javítására vagy kicserélésére vonatkozó határidőt. A másik része a panaszoknak az, hogy a kereskedők nem akarják érvényesíteni a garanciát. Azt mondják, hogy a termék elvesztette a garanciát, mindig kaptak erre egy-egy okot, valamit kitalálnak” – részletezte a helyzetet Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. Mint mondta,
Az online kereskedelemmel kapcsolatos reklamációk közül a legtöbb elektronikai termékekre vonatkozik, és gyakran megtörténik például az is, hogy a forgalmazó nem akarja visszavenni az árut, amivel a vásárló valamilyen okból nem elégedett. Vagy visszaveszi, de „elfelejti” visszautalni az árát, és egy-két hónappal a visszaküldés után még mindig nem érkezett meg a termék ára a fogyasztó számlájára.
A fogyasztói jogokat illetően érdemes tudni két fontos határidőről. Az egyik az interneten vásárolt termékek visszaküldésére vonatkozik.
A 14 napos elállási határidő 30 napra bővül az olyan szerződések esetében, amelyeket egy kereskedő vagy ügynök kéretlen otthoni látogatása során kötöttek meg. Ez a határidő azonban akár egy évre is meghosszabbodhat.
– mondta a megyei szakhatóság vezetője. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a webáruháznak nincs „Feltételek és kikötések” (Termeni şi condiții) menüpontja – ami kötelező, akárcsak a fogyasztóvédelmi hatóság honlapjára mutató hivatkozás –, akkor a vevőnek akár egy évig is joga van mindenféle magyarázat nélkül visszaküldeni a terméket és visszakérni az árát.
Van ugyanakkor egy újonnan bevezetett, a fogyasztók számára kedvező intézkedés is ebben a témakörben, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól: ha a termék a vásárlást, kézbesítést követő 30 napon belül hibásodik meg, a vevő kicseréltetheti azt. Azaz kérhet egy új terméket a javítás helyett.
A távoli szerződéskötésekkel, garanciaszerződésekkel kapcsolatos panaszok mellett
Utóbbiak többsége hitelszerződés volt.
Fotó: Pinti Attila
Ezeknek az ügyeknek a megoldása rendszerint jóval bonyolultabb, mint a többi kategóriába tartozóké, és ugyan a pénzintézetek is követnek el szabálytalanságokat, gyakoriak az olyan esetek is, hogy jogtalanul reklamál a fogyasztó.
– tájékoztatott Laurențiu Moldovan. Ez most már nem azért van, mert a kliens nem olvasta el a szerződés apró betűs részét – ugyanis már létezik erre is fogyasztóvédelmi előírás, a betűk mérete nem lehet kisebb a Times New Roman betűtípus 12-es betűméreténél –, hanem inkább azért, mert nem olvassák el a hosszú szerződésszöveget.
Egyébként a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőséghez az év elejétől augusztus végéig beérkezett, az említett kategóriákba tartozó 308 panasz közül
191 volt garanciaszerződésekre vonatkozó reklamáció,
89 esetben távoli szerződéskötésekkel kapcsolatos szabálytalanságokra panaszkodtak a fogyasztók,
28 esetben pedig pénzügyi szolgáltatásokra.
A 308 reklamációból 192-t megalapozottnak találtak és megoldották a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség munkatársai, 93 panasz megalapozatlannak bizonyult, 23 esetben pedig más hatóság, intézmény hatáskörébe tartozó problémának bizonyult a fogyasztói bejelentés.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!