Fotó: Boda L. Gergely
A már meglevő kerettörvénnyel kellett volna létrehozni a marosvásárhelyi római katolikus iskolát, és nem volt szükség a parlament beavatkozására az iskola ügyének megoldása érdekében – nyilatkozta csütörtöki sajtótájékoztatóján Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere. Ioan Macarie, Maros megye tanfelügyelője szerint az ősztől érvényes iskolahálózatot 2017. december 15-ig kellett volna megszavazni.
2018. február 08., 20:232018. február 08., 20:23
A marosvásárhelyi polgármester szerint a helyi hatóságok feladata lett volna, a meglevő törvény alapján létrehozni a római katolikus iskolát.
„Ștefan Someșan (a korábbi Maros megyei főtanfelügyelő, szerk. megj.) kellett volna megvárja, amíg Bukarestből engedélyt kap, s nem kellett volna elsiesse az iskolalapítást.
Mi továbbra is fizetjük a bért, mert úgy tartjuk, hogy a szerződés érvényes. Egyetlen országban sem történt olyan, mint itt nálunk, hogy egy tanügyi intézményt kivegyenek az önkormányzat kezéből és visszaadjanak az egyháznak. Továbbra is azt gondolom, hogy nem kellett volna ez megtörténjen, s még most is vissza lehet fordítani ezt a folyamatot.
– mondta el csütörtökön Florea.
Mint már arról beszámoltunk,
A jogszabály elfogadásától számított harminc napon belül a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalnak fel kell vennie a gimnáziumot a város iskolahálózatába, amelynek az 2018–2019-es tanévtől kezdődően lesz része. Mint ismert a marosvásárhelyi önkormányzat már kétszer napirendre tűzte az iskolahálózat helyzetének rendezését, de az egyszer sem kapta meg a kellő szavazatot.
Sergiu Papuc, Marosvásárhely alpolgármestere a Marosvásárhelyi Rádió román szerkesztőségének azt nyilatkozta, hogy
Ioan Macarie főtanfelügyelő e kérdés kapcsán azonban figyelmezteti a marosvásárhelyi városházát, hogy a 2018-2019-re érvényes iskolahálózatot 2017. december 15-ig kellett volna elfogadni és abban csakis olyan tanintézmények szerepelhetnek, amelyek a városháza tulajdonában vagy adminisztrálásában levő épületekben működnek, míg tudomása szerint az Unirea épületére, ahol a leendő római katolikus iskola is működne, nincs a városnak érvényes bérleti szerződése.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
2 hozzászólás