Aggasztó, hogy egyre kevesebb fiatal pedagógus lép be a közoktatási rendszerbe. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Miközben évről évre fogyatkozik a pedagógusi összlétszám, az elmúlt években megduplázódott a nyugdíjas oktatók száma a romániai iskolákban. A tanügybe is egyre inkább begyűrűzik a szakemberhiány, és ez Hargita megyében sincs másképp.
2018. október 27., 14:002018. október 27., 14:00
2018. október 27., 14:142018. október 27., 14:14
Mintegy 70 ezerrel csökkent a pedagógusok összlétszáma Romániában az elmúlt 22 évben – írta az Edupedu.ro oktatási szakportál az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adataira hivatkozva.
Megjegyzik, hogy az oktatók számának csökkenése a pedagógusi szakma „felhígulása” mellett a népességfogyatkozáshoz is kapcsolódik, hiszen a hivatalos adatok szerint 1995-ben 22 millió lakosa volt Romániának, 2017-ben pedig 19,5 millió.
A nagymértékű csökkenés következtében egyes helyeken és szakterületeken a szükségesnél jóval kevesebb oktató áll rendelkezésre a közoktatásban. Így az iskolák sok esetben kénytelenek szakképzetlen személyzetet alkalmazni, vagy már nyugalmazott oktatókat visszahívni a katedrához. Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) kimutatása szerint
míg 2013-ban 718-an tanítottak, 2016-ban már 1333-ra volt tehető a számuk. A középiskolai oktatásban több mint kétszeresére nőtt ez az arány az említett három év alatt: 406-ról 959-re. Még drámaibb a helyzet az elemi oktatásban: 2013-ban 2122 nyugdíjas tanítót tartottak számon Romániában, 2016-ra pedig 3707-re nőtt a számuk. Ugyanakkor aggasztó – jegyzik meg az oktatási szakportál munkatársai –, hogy egyre kevesebb fiatal lép be a közoktatási rendszerbe. Ezt példával is illusztrálják: 2013-ban 2089 huszonöt évnél fiatalabb tanítót tartottak számon a romániai iskolákban, 2016-ban pedig csak 1772-t.
– tudtuk meg a tanfelügyelőség szerkesztőségünkhöz eljuttatott statisztikájából. Waczel Ferenc tanfelügyelő elmondta, hogy bár az említett időszakban a nyugdíjas oktatók száma keveset változott (112 volt a 2014–2015-ös tanévben, 121 pedig a 2017–2018-as tanévben), szembetűnően nőtt Hargita megyében a nyugdíjasok által tartott „normák” száma, ami azt jelenti, hogy egyre több órát voltak kénytelenek megtartani a tanügybe begyűrűzött szakemberhiány miatt. Ez a következőképpen alakult: 58,26 norma 2014–2015-ben, 67,66 norma 2015–2016-ban, 69,71 norma 2016–2017-ben és 80,60 norma 2017–2018-ban.
Waczel Ferenc szerint
Példaként a szakoktatást hozta fel: a jó szakembereknek nem vonzó tanítani, mivel a magánszektorban jobban tudják kamatoztatni tudásukat, nagyobb fizetésért cserébe. Ezért a szakiskolák többségében jelenleg is nyugalmazott mesterek tanítanak. Továbbá megemlítette, itt is jellemző, hogy egyre kevesebb fiatal lép be a rendszerbe, aminek fő oka, hogy nem vonzó a kezdő pedagógusi fizetés.
Tanítóból túl sok van, szaktanárból kevés
A Maros megyei tanintézményekben is kénytelenek nyugdíjas pedagógusokat foglalkoztatni, mivel hiány van, főleg fizika-, kémia-, matematikatanárokból – tudtuk meg a Maros megyei főtanfelügyelő-helyettestől. Illés Ildikó érdeklődésünkre elmondta, tanítóból túl sok van a megyében, ezért e téren egyfajta munkanélküliség is jellemző, míg szaktanárból hiány tapasztalható. Az is gondot okoz Maros megyében, hogy vidékre, főleg a kisebb falvakba nem nagyon akarnak kijárni a pedagógusok. „Vizsgáznak, elnyernek egy falusi iskolában egy állást, aztán másnap már jönnek is, és kérik az áthelyezésüket valamelyik városi iskolába” – magyarázta Illés Ildikó, aki úgy látja, hogy a kis létszámú osztályokban tanítani nem vonzó a tanárok számára.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!