Újratárgyalta a Szoboszlay-pert a Kolozsvári Táblabíróság, és ártatlannak találta a vádlottakat. A hírt Kincses Előd ügyvéd hétfőn jelentette be. Az egyik legjelentősebb erdélyi koncepciós per újratárgyalását három éve kezdeményezte Szoboszlay Aladár római katolikus plébános testvére, Szabó Emilné, aki Kincses Előd ügyvédet kérte fel az ügy képviseletére.
2010. május 17., 22:072010. május 17., 22:07
Fotó: Daczó Katalin
„Ez az ítélet ötvenkét után szolgáltat igazságot azoknak, akik 1956-ban változást szerettek volna, egy kereszténydemokrata társadalmat, páneurópai uniót, többpártrendszert, a kollektív gazdaságok megszüntetését, a magántulajdon tiszteletét, tehát minden olyat, amit most, a mai Románia szeretne elérni” – nyilatkozta kérdésünkre Kincses Előd, aki a döntés különösen fontosnak tartja, ugyanis a kommunista rezsim alatt jogtalanul elítéltek számára precedenst teremthet.
A Szoboszlay-perben 57 személyt állítottak bíróság elé, akik közül tízet kivégeztek. A kivégzettek közül hárman – Orbán István, Tamás Dezső és Tamás Imre – csíkszeredaiak voltak. A felmentő ítéletet a per szenvedő alanyai közül mindössze hárman érték meg: P. Ferencz Ervin gyergyószárhegyi házfőnök, valamint a taplocai Orbán Péter és testvére, a Németországban élő Orbán Etelka.
Fotó: Daczó Katalin
„Őket nem rehabilitálták, hanem felmentették – hangsúlyozta Kincses Előd ügyvéd. – A rehabilitáció azt jelenti, ha bizonyos ideig valaki nem követ el új bűncselekményt, akkor megbocsátják az azelőtti bűnét. De itt egyszerűen az történt, hogy megsemmisítették az ítéletet, és kimondták, hogy ártatlanok voltak. A kivégzettek emlékét most már meg lehet örökíteni utcanevekkel, iskolanevekkel, szobrokkal. Ami pedig az anyagi részt illeti, most az életben levő elítéltek vagy a többiek örökösei kártérítéssel fordulhatnak a román államhoz, és az ő esetükben a román pénzügyminisztérium semmilyen kifogást nem találhat, meg kell adnia a kárpótlást, mert ki van mondva az, hogy a kommunista igazságszolgáltatás áldozatai voltak, és ártatlanul ítélték el őket.”
Fotó: Daczó Katalin
A per újratárgyalásának folyamata három évig tartott. „Több mint egy évig labdázott a katonai és a polgári törvényszék egymással, és egyik sem akart döntést hozni, mindegyik azt mondta, hogy nincsen illetékessége – magyarázta Kincses Előd – Ezért aztán a bukaresti Legfelső Ítélőtábla kellett kijelölje az illetékes bíróságot, vagyis a Kolozsvári Táblabíróságot, amely tavaly elutasította a perújítási kérelmünket, és ezt megfellebbeztem. A Legfelső Ítélőtábla elrendelte az ügynek az újratárgyalását ugyancsak Kolozsváron, és végül is sikerült megnyerni, most május 13-án a kolozsvári táblabíróság, Valentin Chitibean nevű fiatal bírója ki merte mondani azt, amit olyan régóta várunk, hogy Szoboszlay Aladár és társai ártatlanul lettek elítélve és kivégezve.”
A Szoboszlay-per során 1957–58-ban 57 személyt állítottak bíróság elé, akik közül tízet kivégeztek. A börtönre ítéltek közül többen a galaci börtönben meghaltak, a többi elítélt 1964 körül szabadult.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.