Közterületről csak engedéllyel lehet kivágni fát, egy helyett pedig két csemetét kell ültetni. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A tavaszi munkálatokat megelőzően Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala felhívja a lakosság figyelmét, hogy a közterületen – tömbházak melletti zöldövezetekben – lévő fák kivágása vagy csonkítása kizárólag a hivatal engedélyével végezhető el.
2019. február 28., 16:332019. február 28., 16:33
2019. február 28., 20:222019. február 28., 20:22
Amennyiben egy lakóközösség kivágna egy vagy több fát a tömbháza körül, először kérést kell benyújtani a polgármesteri hivatal műszaki osztályára, amelyből kitűnik, hogy minden lakó egyetért a művelet elvégzésével, illetve megindokolják a beavatkozás szükségességét, válaszolt kérdéseinkre Zörgő Noémi, a hivatal sajtószóvivője. „Ezt követően egy polgármesteri rendelettel kinevezett bizottság a helyszínen dönt a kérés jogosságáról” – tudtuk meg. Azonban fontos tudni, hogy
„A polgármesteri hivatal évente 150–200 facsemetét ültet el a város különböző közterületein, elsősorban olyan helyeken, amelyek nem lakóépületekhez tartozó zöldövezetek” – mondta a hivatal illetékese. Egyébként az engedély nélküli fakivágást vagy -csonkítást 200-tól 1000 lejig terjedő pénzbírsággal büntetik.
Az utóbbi másfél évben jelentős számú fát vágatott ki maga a polgármesteri hivatal. A 2017. júliusi vihar után ugyanis városszerte több mint 350 fa sérült meg vagy dőlt ki. Ezek kilencven százaléka fenyőfa volt. „Azóta a hivatal fokozottan figyel a két-három emeletnél magasabbra nőt fenyőfák kivágására, hogy azok ne jelentsenek veszélyt a városlakókra” – fogalmazott a szóvivő. Így
A hivatal illetékes osztálya egyébként a fenyőfák mellett a gyümölcsfák ültetését sem javasolja, mivel termésük miatt folyamatosan rongálják azokat. Ajánlásuk szerint elsősorban őshonos fafajtákat érdemes a lakóövezetekbe ültetni. „Folyamatban van egy új, a fakivágási kérések elfogadását szabályozó rendelet elkészítése” – tette hozzá Zörgő Noémi.
A tavaszi, frissítő metszést el lehet végezni
Mindezektől eltekintve a lakónegyedek zöldövezeteiben lévő fák metszését a lakók maguk is elvégezhetik, amennyiben mérsékelt metszésről van szó. Abban az esetben szükséges a polgármesteri hivatal engedélye, ha drasztikus metszésre, csonkolásra van szükség.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
szóljon hozzá!