Kömény Pál geomérnök Csíkmadaras altalajkincseinek értékesítési lehetőségeit is ismertette. Nem egyszerű, de lehet benne gondolkodni
Fotó: Sándor Csilla
Kihasználná a település geológiai adottságait Csíkmadaras önkormányzata. Annak érdekében, hogy körvonalazódjon, milyen potenciállal és lehetőségekkel számolhatnak a továbbiakban, szakmai konferenciát szervezett az intézmény pénteken.
2017. október 20., 20:312017. október 20., 20:31
Szakmai előadók és az önkormányzat munkatársainak részvételével tartottak rendhagyó konferenciát a csíkmadarasi iskola protokolltermében. A jelenlévőket Bíró László polgármester köszöntötte, kiemelve, hogy miután korábban hozzáláttak egy biomassza-erőmű létesítésének megtervezéséhez, amely által biztosíthatnák a község közintézményeinek fűtését, elkezdtek foglalkozni a település geológiai adottságaival is. A témában készíttetett tanulmány alapján tudja, mivel
a talajban magasabb hőmérséklettel rendelkezhetnek az átlagosnál. A konferenciát tehát azért szervezték, hogy a madarasi növényi és altalaj-erőforrásokról, illetve azok kihasználási lehetőségeiről többet tudjanak meg ‒ tisztázta az elöljáró.
Elsőként Kömény Pál geomérnök Csíkmadaras fontosabb altalajkincseinek előzetes vizsgálati szempontjairól értekezett. Az altalajkincsekről terepismeretei alapján elmondta, a község területén bőven találni vulkanikus kőzeteket (leggyakrabban különböző andezittípusokat), ásványvízfeltöréseket és langyos szénsavas vizeket. Itt jegyezte meg, hogy
Arra a rögtön felvetődő kérdésre is válaszolt, hogy hogyan lehetséges ezen ásványi kincseket értékesíteni. Az andezitet építési nyersanyagként, a szénsavas ásványvizeket palackozott természetes ásványvízként, gyógyvízként és strandfürdőként, ahogyan a termálvizeket is fel lehetne használni az utóbbi két módon, illetve hőenergia előállítására. Rámutatott arra is, hogy
kutatásukat, kitermelésüket és hasznosításukat az Országos Ásványvagyon-ügynökség engedélyezi és felügyeli. Az ehhez kapcsolódó törvényeket, rendeleteket is ismertette az előadó, majd az értékesítésig vezető fontosabb lépésekről számolt be.
Fotó: Sándor Csilla
Elsőként a kutatási jogot kell megszerezni, amelyet általában versenytárgyaláson lehet megtenni, ezután következik a kutatási munkálatok engedélyeztetése, majd maga a kutatás. Ezt követően lehet elismertetni a kutatott altalajkincset, majd jöhet a kitermelési jog megszerzése, végül pedig a kitermelési munkálat engedélyeztetése. Ez a folyamat akár éveket is felvehet, de nagy előny a közintézmények számára, hogy a kutatási és kitermelési jog megszervezéséhez – a jelenlegi törvények értelmében – nem kell versenytárgyaláson részt venniük.
A geológus részletesen ismertette azokat az előzetes szempontokat is, amiket mindenképp érdemes figyelembe venni, mielőtt valaki az altalajkincsek értékesítéséhez fog ‒ ezek garantálhatják ugyanis, hogy hosszú távon fenntartható beruházásba fektessenek. A szakember 2003 óta építkezési nyersanyag, ásványvíz, gyógyvíz és termálvíz kutatásával, illetve értékesítéssel foglalkozik, így a jelenlévőkkel megosztotta eddigi tapasztalatait is. Többek között rámutatott,
‒ általában régen ismert, elhanyagolt források, fürdők felújítását tervezik az önkormányzatok, vállalkozók. Mivel a feljavítás legtöbb esetben nem szakmai környezetben, hanem inkább visszaemlékezések alapján fogalmazódik meg, így
Végezetül leszögezte, noha a geológiai vizsgálatok hozhatnak eltérő eredményeket, egyes kérdéskörökben elengedhetetlen a megfelelő szakemberek bevonása.
Megyeszintű konzultációt terveznek
A beszámoló után a szakemberek hosszasan beszélgettek még a téma kapcsán, majd Lucian Ionescu mérnöke ismertetett egy tanulmányt, amely Csíkmadaras hidrológiai, geológiai, hidrogeológiai, illetve geotermikus helyzetéről készült, aztán Gábor László révén a biomassza-erőművekről is informálódtak a résztvevők. Az esemény után a csíkmadarasi önkormányzat jelezte, Hargita Megye Tanácsánál vállalták, hogy a madarasi kezdeményezést kiterjesztik a teljes megyére azzal a céllal, hogy felmérjék Hargita megye területének geológiai adottságait.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
Újabb forgalomkorlátozásokra kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis elkezdi a szolgáltató a Bethlen Gábor utcai ivóvízvezeték cseréjét szerdán – olvasható a helyi önkormányzat felhívásában.
Több utcában is áramszünet várható Csíkszeredán a csütörtöki nap folyamán – hívja fel a figyelmet az áramszolgáltató közleménye alapján a helyi önkormányzat.
Teljesen kiégett egy autó szerdán reggel Dolj megyében, miután fiatal – mint utólag kiderült – ittas sofőrje az árokba hajtott vele.
Miközben Európa-szerte a hőséggel küszködnek, addig íme egy hűsítő hír: Csíkszeredában szerdára virradóan 4,2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérséklet.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!