A kötelező létszámkorlátozás miatt előző évekhez képest idén jóval kevesebb résztvevővel tarthatták meg a csíksomlyói hegynyeregben az Ezer Székely Leány Napját szombaton. A székely kultúra kiemelkedő ünnepét szentmise, tánc és az elmaradhatatlan közös fotó tette emlékezetessé.
2020. július 04., 15:302020. július 04., 15:30
2020. július 06., 13:202020. július 06., 13:20
Fotó: Veres Nándor
A kötelező létszámkorlátozás miatt előző évekhez képest idén jóval kevesebb résztvevővel tarthatták meg a csíksomlyói hegynyeregben az Ezer Székely Leány Napját szombaton. A székely kultúra kiemelkedő ünnepét szentmise, tánc és az elmaradhatatlan közös fotó tette emlékezetessé.
2020. július 04., 15:302020. július 04., 15:30
2020. július 06., 13:202020. július 06., 13:20
Fotó: Veres Nándor
Ferencz Csaba, Csíkpálfalva község polgármestere az esemény felkonferálásaként úgy fogalmazott, székelység számára ez a találkozó az év egyik legszebb ünnepe.
„Ez a nap összehív minket Csíksomlyóra a különböző térségekből. Sokan próbálják elhitetni velünk, hogy Székelyföld nem létezik. Mi tudjuk, hogy ez a nap a szellemi és kulturális értékrendünk megőrzésére kötelez, ezért is jelenhetjük ki, hogy Székelyföld volt, van, és lesz” – emelte ki az elöljáró, hozzátéve, a székely népviselet a munka, a szorgalom és a megmaradás jelképe.
Ferencz Csaba, Csíkpálva község polgármestere
Fotó: Veres Nándor
A polgármester hangsúlyozta, „minél erősebb a szél, annál kitartóbbnak kell lennie a fának.”
Mivel az idei esemény házigazdája a Csíkpálfalva községhez tartozó Csíkdelne volt, a hagyományokhoz híven a helyi plébános, Csíki Szabolcs mutatta be 11 órától a szentmisét. Székelyföld ifjúsági lelkésze szentbeszédébe belefoglalta, történelmi időket élünk, rengeteg velejáró változásban van részünk nap mint nap.
– fogalmazott a plébános.
Csíki Szabolcs
Fotó: Veres Nándor
Prédikációjában kitért a fiatalságra is: „Székely fiatalok, gyönyörködik bennetek az Isten. Ő maga saját játszótársává tett, nekünk, székelyeknek pedig ez nagy bátorítás. Istentől kapott értékeinkre saját szülőföldünkön, az ő tenyerén kell vigyáznunk” – emelte ki az egyházi elöljáró.
A szentmisét követően Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere köszöntötte az ünneplő tömeget. A városvezető megköszönte mindazok jelenlétét, akik úgy érezték, szombaton a hegynyeregben a helyük.
Ráduly Róbert Kálmán polgármester
Fotó: Veres Nándor
„Az Ezer Székely Leány Napja és a székely népviselet olyan fogódzók, amelyekkel minden időben újrakezdhetjük a megszakadónak látszó életünket. Kemény harcok évszázada van mögöttünk. A találkozó hagyománya is arra tanított meg bennünket: nincs győzelem küzdelem és szenvedés nélkül, nincs eredmény erőfeszítések nélkül, nincs aratás vetés nélkül” – mutatott rá a kulturális értékek megőrzésének fontosságára. A polgármester kitért az egymáshoz való tartozás megbecsülésére is.
Fotó: Veres Nándor
Ezt követően sóvidéki és felcsíki rövid néptáncokkal szórakoztatta a kilátogatókat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. Egy pár perces közös tánc is helyet kapott a programban, amely során az egy háztartásból lévők együtt, a többiek egyénileg követték a színpadi táncosok koreográfiáját.
Fotó: Veres Nándor
A Hargita Nemzeti Székely Nép Együttes, az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány és Csíkszereda önkormányzata által szervezett esemény záróakkordjaként – a megfelelő távolságtartási szabályok figyelembevételével – elkészült az ezúttal kevésbé hagyományos közös fotó is, majd a székely és magyar himnuszok eléneklésével ért véget az idei rendhagyó Ezer Székely Leány Napja.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
1 hozzászólás