A Homoród mente dalosai 21. alkalommal mutatták be legszebb népdalaikat Szentegyházasfaluban. Idős és fiatal, nagyobb és kicsi gyermek elevenítette fel a családi éneklés hagyományát szombaton. A legkisebb, székely ruhás „családtag” a négy és fél hónapos helybéli Mihály Rózsa volt, a korelnök pedig a lövétei Gábos István.
2019. március 10., 13:542019. március 10., 13:54
Fotó: Gábos Albin
A Homoród mente dalosai 21. alkalommal mutatták be legszebb népdalaikat Szentegyházasfaluban. Idős és fiatal, nagyobb és kicsi gyermek elevenítette fel a családi éneklés hagyományát szombaton. A legkisebb, székely ruhás „családtag” a négy és fél hónapos helybéli Mihály Rózsa volt, a korelnök pedig a lövétei Gábos István.
2019. március 10., 13:542019. március 10., 13:54
A Gyermekfilharmónia Alapítvány, a szentegyházi Tanulók Háza, a helyi Hagyományőrző Huszáregyesület és a Gábor Áron Művelődési Ház rendezvényén Haáz Sándor karnagy köszöntötte a közelebbről és távolabbról érkezett versenyzőket. A Homoród mente településeit Almás, Szentmárton, Szentpál, Kápolnásfalu, Lövéte, Szentegyházasfalu, illetve Szentkeresztbánya képviselte,
A Magyar Néprajzi Múzeum adattárának szentegyházasfalvi gyűjtéséből választották a közös népdalt, a Repülj madár, repülj címűt, amit Vikár Béla gyűjtött 1903-ban, és Bartók Béla jegyzett le.
Fotó: Gábos Albin
Aztán a nagyfalusi tisztaszobában a településeket képviselő együttesek és szólistáik által mutatták be a falujuk legszebb népdalait – együtt fújta az unoka a fiatal szülőkkel, nagy- és dédszülőkkel a kincsnél drágább énekeket. Se szeri se száma nem volt a szebbnél szebb gyermek-, leány-, legény-, asszony-, házasember- és idős viseleteknek.
A legtöbb tagot számláló „család” a szentkeresztbányai volt, ötvenöten álltak-ültek színpadra. Közöttük van a legtöbb várandós kismama is – hívta fel a figyelmünket Haáz Sándor karnagy. Majd hozzátette, az idei, a 21. Homoród menti Népdalvetélkedő mezőnye volt az eddigi legnépesebb. Mintegy háromszázharmincan ültek asztalhoz.
Fotó: Gábos Albin
A dalos bemutatkozások után és az ebéd alatt a huszárcsapat verbuváló vagy huncut katonaénekek mellett siratókat, toborzókat, a haza védelmére lelkesítő strófákat énekelt.
A zsűri tagjai, Szalay Zoltán néprajzkutató, Török Viola színházrendező és Györfi Erzsébet népdalénekes az idei vetélkedő erényei között kiemelték: egyre jobb, színvonalasabb és igényesebb a repertoárválasztás, egységes az éneklés. Meglátszik, hogy
Fotó: Gábos Albin
Az eredményhirdetés során kiosztották az ajándékokat és az emléklapokat, valamint a találkozó hang- és képanyagát tartalmazó cédét. Majd öreg estébe hajlóan énekelgettek együtt a huszáregyenruhát, avagy székely harisnyát, mentét viselő fiúk-férfiak a menyecskésen vagy asszonyosan kötött kendőjű asszonynéppel, pártás, pántlikás leányokkal.
Fotó: Gábos Albin
Díjazottak, érdemek
Kicsik – 10 évesig
1. díj: Elekes András (Szentegyházasfalu)
2. díj: Pál Borbála (Lövéte)
3. díj: Márton Boglárka (Szentkeresztbánya), Kele Norbert Kápolnásfalu)
Iskolások, 10–17 évesig
1. díj: Szélyes Boróka (Szentegyházafalu), Mihály Anita Lövéte
2. díj: Simó Borbála (Szentegyházasfalu) és Szász Izabella (Homoródszentmárton)
3. díj: Majláth Barbara (Keményfalva-Homoródszentmárton), Demeter Enikő Lövéte, Péter Amanda (Kápolnás)
Fiatalok
1. díj: Sándor Sarolta (Szentkeresztbánya) és Gábos Tünde (Szentkeresztbánya)
3. díj: Nagy Szilvia Csilla (Homoródszentpál), Dániel Kinga (Szentegyházasfalu), Kele Renáta (Kápolnásfalu)
Házasok
1. díj: Sata Attila (Homoródszentmárton) és Opra Levente (Szentkeresztbánya)
2. díj: Elekes Ibolya (Szentegyházasfalu), Tódor Katalin (Homoródszentpál) és Mihály László (Szentegyházasfalu)
3. díj: Gothárd János (Szentkeresztbánya)
Idősek
1. díj: Elekes Ilona (Szentegyházasfalu)
2. díj: Sorbán György (Homoródalmás)
3. díj: Ladó Albert (Szentkeresztbánya)
Különdíj: Gábos István (Lövéte)
Nem Homoród menti résztvevők
Iskolások
1. díj: Dávid Andrea (Pusztina)
2. díj: Bálint Amélia (Pusztina)
3. díj: Bakonyi Anna Konyár; Nagy Judit (Konyár)
Fiatalok
1. díj: Frabovszki Bende (Békéscsaba)
2. díj: Rakonczai Katalin (Békéscsaba), Mátyás Diána (Pusztina)
3. díj: Nemczov Anna (Békéscsaba), Bartos Madelina (Pusztina)
Házasok
1. díj: Bálint Raluca és Bartos Mihaela (Pusztina)
Öregek
1. díj: Szőcs Katalin (Pusztina)
2. díj: Szőcs Tinka (Pusztina), Csádi Sándor (Konyár)
Dicséret: Albert Emília (Konyár)
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
1 hozzászólás