A Homoród mente dalosai 21. alkalommal mutatták be legszebb népdalaikat Szentegyházasfaluban. Idős és fiatal, nagyobb és kicsi gyermek elevenítette fel a családi éneklés hagyományát szombaton. A legkisebb, székely ruhás „családtag” a négy és fél hónapos helybéli Mihály Rózsa volt, a korelnök pedig a lövétei Gábos István.
2019. március 10., 13:542019. március 10., 13:54
Fotó: Gábos Albin
A Homoród mente dalosai 21. alkalommal mutatták be legszebb népdalaikat Szentegyházasfaluban. Idős és fiatal, nagyobb és kicsi gyermek elevenítette fel a családi éneklés hagyományát szombaton. A legkisebb, székely ruhás „családtag” a négy és fél hónapos helybéli Mihály Rózsa volt, a korelnök pedig a lövétei Gábos István.
2019. március 10., 13:542019. március 10., 13:54
A Gyermekfilharmónia Alapítvány, a szentegyházi Tanulók Háza, a helyi Hagyományőrző Huszáregyesület és a Gábor Áron Művelődési Ház rendezvényén Haáz Sándor karnagy köszöntötte a közelebbről és távolabbról érkezett versenyzőket. A Homoród mente településeit Almás, Szentmárton, Szentpál, Kápolnásfalu, Lövéte, Szentegyházasfalu, illetve Szentkeresztbánya képviselte,
A Magyar Néprajzi Múzeum adattárának szentegyházasfalvi gyűjtéséből választották a közös népdalt, a Repülj madár, repülj címűt, amit Vikár Béla gyűjtött 1903-ban, és Bartók Béla jegyzett le.
Fotó: Gábos Albin
Aztán a nagyfalusi tisztaszobában a településeket képviselő együttesek és szólistáik által mutatták be a falujuk legszebb népdalait – együtt fújta az unoka a fiatal szülőkkel, nagy- és dédszülőkkel a kincsnél drágább énekeket. Se szeri se száma nem volt a szebbnél szebb gyermek-, leány-, legény-, asszony-, házasember- és idős viseleteknek.
A legtöbb tagot számláló „család” a szentkeresztbányai volt, ötvenöten álltak-ültek színpadra. Közöttük van a legtöbb várandós kismama is – hívta fel a figyelmünket Haáz Sándor karnagy. Majd hozzátette, az idei, a 21. Homoród menti Népdalvetélkedő mezőnye volt az eddigi legnépesebb. Mintegy háromszázharmincan ültek asztalhoz.
Fotó: Gábos Albin
A dalos bemutatkozások után és az ebéd alatt a huszárcsapat verbuváló vagy huncut katonaénekek mellett siratókat, toborzókat, a haza védelmére lelkesítő strófákat énekelt.
A zsűri tagjai, Szalay Zoltán néprajzkutató, Török Viola színházrendező és Györfi Erzsébet népdalénekes az idei vetélkedő erényei között kiemelték: egyre jobb, színvonalasabb és igényesebb a repertoárválasztás, egységes az éneklés. Meglátszik, hogy
Fotó: Gábos Albin
Az eredményhirdetés során kiosztották az ajándékokat és az emléklapokat, valamint a találkozó hang- és képanyagát tartalmazó cédét. Majd öreg estébe hajlóan énekelgettek együtt a huszáregyenruhát, avagy székely harisnyát, mentét viselő fiúk-férfiak a menyecskésen vagy asszonyosan kötött kendőjű asszonynéppel, pártás, pántlikás leányokkal.
Fotó: Gábos Albin
Díjazottak, érdemek
Kicsik – 10 évesig
1. díj: Elekes András (Szentegyházasfalu)
2. díj: Pál Borbála (Lövéte)
3. díj: Márton Boglárka (Szentkeresztbánya), Kele Norbert Kápolnásfalu)
Iskolások, 10–17 évesig
1. díj: Szélyes Boróka (Szentegyházafalu), Mihály Anita Lövéte
2. díj: Simó Borbála (Szentegyházasfalu) és Szász Izabella (Homoródszentmárton)
3. díj: Majláth Barbara (Keményfalva-Homoródszentmárton), Demeter Enikő Lövéte, Péter Amanda (Kápolnás)
Fiatalok
1. díj: Sándor Sarolta (Szentkeresztbánya) és Gábos Tünde (Szentkeresztbánya)
3. díj: Nagy Szilvia Csilla (Homoródszentpál), Dániel Kinga (Szentegyházasfalu), Kele Renáta (Kápolnásfalu)
Házasok
1. díj: Sata Attila (Homoródszentmárton) és Opra Levente (Szentkeresztbánya)
2. díj: Elekes Ibolya (Szentegyházasfalu), Tódor Katalin (Homoródszentpál) és Mihály László (Szentegyházasfalu)
3. díj: Gothárd János (Szentkeresztbánya)
Idősek
1. díj: Elekes Ilona (Szentegyházasfalu)
2. díj: Sorbán György (Homoródalmás)
3. díj: Ladó Albert (Szentkeresztbánya)
Különdíj: Gábos István (Lövéte)
Nem Homoród menti résztvevők
Iskolások
1. díj: Dávid Andrea (Pusztina)
2. díj: Bálint Amélia (Pusztina)
3. díj: Bakonyi Anna Konyár; Nagy Judit (Konyár)
Fiatalok
1. díj: Frabovszki Bende (Békéscsaba)
2. díj: Rakonczai Katalin (Békéscsaba), Mátyás Diána (Pusztina)
3. díj: Nemczov Anna (Békéscsaba), Bartos Madelina (Pusztina)
Házasok
1. díj: Bálint Raluca és Bartos Mihaela (Pusztina)
Öregek
1. díj: Szőcs Katalin (Pusztina)
2. díj: Szőcs Tinka (Pusztina), Csádi Sándor (Konyár)
Dicséret: Albert Emília (Konyár)
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
1 hozzászólás