A Homoród mente dalosai 21. alkalommal mutatták be legszebb népdalaikat Szentegyházasfaluban. Idős és fiatal, nagyobb és kicsi gyermek elevenítette fel a családi éneklés hagyományát szombaton. A legkisebb, székely ruhás „családtag” a négy és fél hónapos helybéli Mihály Rózsa volt, a korelnök pedig a lövétei Gábos István.
2019. március 10., 13:542019. március 10., 13:54
Fotó: Gábos Albin
A Homoród mente dalosai 21. alkalommal mutatták be legszebb népdalaikat Szentegyházasfaluban. Idős és fiatal, nagyobb és kicsi gyermek elevenítette fel a családi éneklés hagyományát szombaton. A legkisebb, székely ruhás „családtag” a négy és fél hónapos helybéli Mihály Rózsa volt, a korelnök pedig a lövétei Gábos István.
2019. március 10., 13:542019. március 10., 13:54
A Gyermekfilharmónia Alapítvány, a szentegyházi Tanulók Háza, a helyi Hagyományőrző Huszáregyesület és a Gábor Áron Művelődési Ház rendezvényén Haáz Sándor karnagy köszöntötte a közelebbről és távolabbról érkezett versenyzőket. A Homoród mente településeit Almás, Szentmárton, Szentpál, Kápolnásfalu, Lövéte, Szentegyházasfalu, illetve Szentkeresztbánya képviselte,
A Magyar Néprajzi Múzeum adattárának szentegyházasfalvi gyűjtéséből választották a közös népdalt, a Repülj madár, repülj címűt, amit Vikár Béla gyűjtött 1903-ban, és Bartók Béla jegyzett le.
Fotó: Gábos Albin
Aztán a nagyfalusi tisztaszobában a településeket képviselő együttesek és szólistáik által mutatták be a falujuk legszebb népdalait – együtt fújta az unoka a fiatal szülőkkel, nagy- és dédszülőkkel a kincsnél drágább énekeket. Se szeri se száma nem volt a szebbnél szebb gyermek-, leány-, legény-, asszony-, házasember- és idős viseleteknek.
A legtöbb tagot számláló „család” a szentkeresztbányai volt, ötvenöten álltak-ültek színpadra. Közöttük van a legtöbb várandós kismama is – hívta fel a figyelmünket Haáz Sándor karnagy. Majd hozzátette, az idei, a 21. Homoród menti Népdalvetélkedő mezőnye volt az eddigi legnépesebb. Mintegy háromszázharmincan ültek asztalhoz.
Fotó: Gábos Albin
A dalos bemutatkozások után és az ebéd alatt a huszárcsapat verbuváló vagy huncut katonaénekek mellett siratókat, toborzókat, a haza védelmére lelkesítő strófákat énekelt.
A zsűri tagjai, Szalay Zoltán néprajzkutató, Török Viola színházrendező és Györfi Erzsébet népdalénekes az idei vetélkedő erényei között kiemelték: egyre jobb, színvonalasabb és igényesebb a repertoárválasztás, egységes az éneklés. Meglátszik, hogy
Fotó: Gábos Albin
Az eredményhirdetés során kiosztották az ajándékokat és az emléklapokat, valamint a találkozó hang- és képanyagát tartalmazó cédét. Majd öreg estébe hajlóan énekelgettek együtt a huszáregyenruhát, avagy székely harisnyát, mentét viselő fiúk-férfiak a menyecskésen vagy asszonyosan kötött kendőjű asszonynéppel, pártás, pántlikás leányokkal.
Fotó: Gábos Albin
Díjazottak, érdemek
Kicsik – 10 évesig
1. díj: Elekes András (Szentegyházasfalu)
2. díj: Pál Borbála (Lövéte)
3. díj: Márton Boglárka (Szentkeresztbánya), Kele Norbert Kápolnásfalu)
Iskolások, 10–17 évesig
1. díj: Szélyes Boróka (Szentegyházafalu), Mihály Anita Lövéte
2. díj: Simó Borbála (Szentegyházasfalu) és Szász Izabella (Homoródszentmárton)
3. díj: Majláth Barbara (Keményfalva-Homoródszentmárton), Demeter Enikő Lövéte, Péter Amanda (Kápolnás)
Fiatalok
1. díj: Sándor Sarolta (Szentkeresztbánya) és Gábos Tünde (Szentkeresztbánya)
3. díj: Nagy Szilvia Csilla (Homoródszentpál), Dániel Kinga (Szentegyházasfalu), Kele Renáta (Kápolnásfalu)
Házasok
1. díj: Sata Attila (Homoródszentmárton) és Opra Levente (Szentkeresztbánya)
2. díj: Elekes Ibolya (Szentegyházasfalu), Tódor Katalin (Homoródszentpál) és Mihály László (Szentegyházasfalu)
3. díj: Gothárd János (Szentkeresztbánya)
Idősek
1. díj: Elekes Ilona (Szentegyházasfalu)
2. díj: Sorbán György (Homoródalmás)
3. díj: Ladó Albert (Szentkeresztbánya)
Különdíj: Gábos István (Lövéte)
Nem Homoród menti résztvevők
Iskolások
1. díj: Dávid Andrea (Pusztina)
2. díj: Bálint Amélia (Pusztina)
3. díj: Bakonyi Anna Konyár; Nagy Judit (Konyár)
Fiatalok
1. díj: Frabovszki Bende (Békéscsaba)
2. díj: Rakonczai Katalin (Békéscsaba), Mátyás Diána (Pusztina)
3. díj: Nemczov Anna (Békéscsaba), Bartos Madelina (Pusztina)
Házasok
1. díj: Bálint Raluca és Bartos Mihaela (Pusztina)
Öregek
1. díj: Szőcs Katalin (Pusztina)
2. díj: Szőcs Tinka (Pusztina), Csádi Sándor (Konyár)
Dicséret: Albert Emília (Konyár)
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Augusztus 3-án a magyar fővárosban akarja megünnepelni Budapestnek a román csapatok általi, 1919-ben történt megszállását a Calea Neamului Egyesület. Nézzük, mit is jelentett valójában Budapest „felszabadítása”, ahogy ők azt értelmezik.
Nicușor Dan péntek este kijelentette, hogy az alkotmánybíróság indoklásának közzététele után visszaküldi a parlamentnek a fasiszta és legionárius propaganda büntetését szigorító törvénymódosítást.
A második deficitcsökkentő csomag tervezett intézkedéseit ismertette pénteken a Victoria-palotában a Cseke Attila fejlesztési miniszterrel közös sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
A helyi önkormányzatok bevételeit növelő intézkedéseket ismertetett a miniszterelnökkel közös pénteki sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Nem mindennapi incidens szenvedő alanyává vált egyik olvasónk a Gelence és Hilib közötti határban nemrégiben. Ezek alapján joggal tevődik fel a kérdés, hogy éjszaka ki az úr a mezőn: a gazda vagy a vadász?
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A turizmus műveléséhez a helyi adottságok nagyon jók, az infrastruktúrának még vannak hiányosságai – derült ki azon a találkozón, amelyre a Sepsi Metropolisz Övezet minden olyan szereplőt meghívott, aki előbbre mozdíthatja a közös ügyet.
Felhívást tett közzé a Magyar Rendőrség is, hogy amennyiben látják a Romániában körözés alatt levő, Mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját, azonnal értesítsék őket. A férfi ellen nemzetközi elfogatóparancs is érvényben van.
Juhot és sertéseket is ölt az elmúlt időszakban egy medve Bögözben – csütörtökön a hatóságok már nem tudták elkergetni a nagyvadat a házak közül, így kénytelenek voltak kilőni azt.
1 hozzászólás