Kék háromszög, narancssárga négyzetben: csak légitámadások, háború vagy extrém időjárás esetén védenek a polgári védelem egyezményes jelével ellátott óvóhelyek. Vegyi támadások esetén nem használhatóak
Fotó: Haáz Vince
Július hetedikére virradóra, egy óra után két perccel robbanás zaja verte fel Marosvásárhelyt és a környező településeket: felrobbant egy berendezés az Azomureș vegyipari kombinátnál, amelynek következtében a kiszabadult hidrogén felgyúlt. Az eset nem követelt emberáldozatot, és ammónia-szivárgásról sem érkeztek hírek. A robbanást követő napokban azonban valamennyi marosvásárhelyiben joggal merült fel a kérdés: mi történne akkor, ha nagy mennyiségű ammónia kerülne a levegőbe, és evakuálni kellene több mint százharmincezer embert?
2021. augusztus 15., 14:012021. augusztus 15., 14:01
Elméleti megfogalmazásban a lakosság evakuálása a veszélyhelyzet előtti, alatti vagy utáni riadókészültség kihirdetése esetén hozott polgári védelmi intézkedést jelenti, amely a lakosság, a közintézmények, a gazdasági szereplők, az állatok és az anyagi javak szervezett eltávolítását jelenti az érintett vagy potenciálisan érintett területekről. Továbbá a lakosság olyan területekre való áttelepítését értjük alatta, amelyek biztosítják a védelem és a túlélés feltételeit.
Az elméleten túl azonban konkrétan arra voltunk kíváncsiak, hogy mi a felelőssége és feladata a helyi hatóságoknak egy katasztrófa során, például magas ammóniaszivárgás esetén. Kérdéseinkre Simona Lungu, a marosvásárhelyi önkormányzat helyi rendkívüli helyzetek bizottságának képviselője adott válaszokat, illetve a Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség vezetői.
Robbanás történt, majd tűz ütött ki a marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál szerdára virradóan. Az eset részleteiről egyelőre nem sok információ áll rendelkezésre, a közösségi médiát viszont ellepték a képek, videók, illetve az aggódó hozzászólások.
Mint megtudtuk, a Marosvásárhelyi Helyi Rendkívüli Helyzetek Bizottsága az az intézményközi szerv, amely döntéshozó szerepet tölt be a rendkívüli helyzetek kezelésében, élén a város polgármesterével. Ennek a bizottságnak a határozatai kötelező érvényűek a címzettekre – jelen esetben a város lakosságára – nézve.
A polgári védelemről szóló 2004-es évi 481-es számú törvény 27. cikkelyének rendelkezései szerint a polgármester közvetlenül koordinálja a lakosság evakuálását az érintett területekről, továbbá meghozza a kitelepített lakosság élelmezésének, elhelyezésének, energia- és vízellátásának biztosításához szükséges rendelkezéseket, illetve intézkedéseket tesz a katasztrófa sújtotta területen a közrend biztosítására – fogalmazta meg válaszát Simona Lungu.
Fotó: Haáz Vince
A gyakorlatban az evakuálási intézkedéseket a kockázat típusának megfelelően kell megszervezni. „A katasztrófahelyzetekben a polgármester vagy adott esetben a prefektus dönt az evakuálási akció végrehajtásáról a katasztrófahelyzetekre illetékes bizottság javaslata alapján” – idézte Simona Lungu a fentebb említett polgári védelemről szóló törvény 56-os cikkelyét. Az evakuálandó lakosságot és anyagi javakat, a kitelepítés sürgősségének mértékét és sorrendjét, valamint az evakuálás logisztikai részét a helyi közigazgatási hatóság megfelelő feladatkörrel rendelkező személyzete határozza meg, majd a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség és a Helyi Rendkívüli Helyzetek Bizottságának alelnöke és elnöke hagyja jóvá.
A vegyi baleseti helyzetekben nagyon gyorsan kell végrehajtani az evakuálást, hogy a kitelepítésre kerülő körzetekben eltöltött idő viszonylag rövid legyen, tehát ilyen esetben nem is lehet szó az anyagi javak mentéséről – fogalmazta meg az önkormányzat illetékese.
Belső vizsgálatot indított a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinát a szerdára virradó éjszaka történt robbanás nyomán; a vállalat ugyanakkor közölte, hogy mindenben közreműködik az érintett hatóságokkal. Miközben a környezetvédelmi minisztérium szerint nem történt légszennyezés, Soós Zoltánt marosv&
Az érintett területekről történő evakuálás érdekében a következő intézkedéseket kell konkrétan végrehajtani:
biztosítani kell az evakuáláshoz szükséges városi közlekedést (beleértve a városi buszok használatát);
továbbá a kimentett személyek számára beszállási pontokat kell kijelölni és előkészíteni;
össze kell állítani a közlekedési menetrendet, biztosítani kell az evakuáláshoz szükséges közlekedési eszközöket;
majd biztosítani kell a kimentettek elszállásolását, illetve az állatok mentését és elszállásolását is meg kell oldani.
A rendelkezésre álló idő rövidsége miatt az önmentésnek különös szerepe van, és e műveletnél a hangsúly a lakosság tájékoztatásán van a mérgező légáramlat nyomában lévő területekről, a lehető legrövidebb és legbiztonságosabb evakuálási útvonalakról, illetve különös figyelmet kell fordítani a gyermekek, az idősek és a mozgásképtelen személyek megsegítésére – részletezte válaszában Simona Lungu.
Népszavazást kezdeményez Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere az Azomureș vegyipari kombinát sorsát illetően. Az elöljáró mindezt azután jelentette be, hogy szerdán megbeszélést folytatott az üzem vezetőségével az éjszakai robbanás kapcsán.
A katasztrófavédelmi felügyelőség sajtófelelőse, Dan Petru Daniel megkeresésünkre szintén részletezte a tűzoltókra háruló feladatok sorrendjét egy esetleges vegyi baleset során. Miután beérkezik a felügyelőségre a súlyos balesetről tájékoztató információ, és telefonon jelentik a helyi-, illetve az országos katasztrófavédelmi felügyelőség vezetőinek, végrehajtják a felügyelőség riasztási tervét a Maros Megyei Rendkívüli Helyzetek Felügyelősége főfelügyelőjének utasítása szerint. Majd értesítik a beavatkozásban részt vevő erőket, és helyzetértékelő csoportot küldenek a területre. Miután elvégzik a helyszíni helyzetértékelést, továbbítják az értékelési adatokat a megyei katasztrófavédelmi bizottságnak. Ezután értesítik a lakosságot az eseményről és a magatartási szabályokról a Ro-Alert alkalmazáson keresztül.
Fotó: Haáz Vince
Továbbá a helyszíni mérések alapján ajánlásokat tesznek a veszélyhelyzet fenntartására vagy megoldására, megtervezik és biztosítják az erőforrásokat és az alegységek készenlétét az operatív reagálásra. A helyszínen egy úgynevezett vízfüggöny segítségével akadályozzák meg a mérgező felhő terjeszkedését, ezáltal semlegesítve a mérgező anyagokat. Ezek után pedig arra is figyelnek, hogy megakadályozzák az esetleges tüzek kitörését – részletezte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtófelelőse, Dan Petru Daniel. Mint hozzátette, a tűzoltókat a beavatkozáshoz megfelelő felszereléssel kell ellátni, hiszen az I-III. területekre tilos sűrített levegős légzőkészülék nélkül belépni. Ugyancsak az ő feladatuk a vészhelyzet negatív hatásai által érintett lakosság felkutatása és mentése, az orvosi segítségnyújtás a SMURD rohammentő-csapatok segítségével, majd a fertőtlenítés és a vegyi baleset során keletkezett szennyeződés eltakarítása is rájuk hárul.
Marosvásárhely jelenlegi lakosságarányához viszonyítva az épületek mintegy 32 százaléka szolgálhat óvóhelyként polgári védelmi helyzetek esetén, mint például légitámadások vagy fegyveres konfliktusok.
Mindezek természetesen csak fegyveres konfliktusok, légitámadások vagy extrém időjárási körülmények esetén használhatók menedékhelyként. Vegyi anyagokkal kapcsolatos balesetek idején nem használhatóak a pincehelyiségek óvóhelyként – tudtuk meg a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtófelelősétől, Dan Petru Danieltől és Simona Lungutól, az önkormányzat helyi rendkívüli helyzetek bizottságának képviselőjétől.
Jelenleg nincsenek az időjárási viszonyok miatt lezárt utak Hargita megyében – adott ki közleményt röviddel hármnegyed kilenc előtt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Több mint tízezer fogyasztó maradt áram nélkül csütörtök reggel Gyergyószéken – tájékoztat az Elctrica áramszolgáltatótól kapott információkra hivatkozva a Hargita megyei tűzoltóság,
Fehérbe borult táj várta reggel a Csíkszeredában ébredőket, az éjszakai havazás nyomán ugyanis hajnalra 6 centiméteres hóréteg alakult ki a városban. Hargitafürdőn 10 centiméteres a hóvastagság – derül ki Bors Béla alpolgármester bejegyzéséből.
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
Hivatalosan szinte 400-an, a valóságban még többen váltak munkanélkülivé nagyszámú elbocsátások során idén Hargita megyében. Azóta lecsökkent a tömeges leépítések száma, a munkanélküliség viszont nőtt – legutóbb hét éve volt nagyobb, mint októberben.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
szóljon hozzá!