Tamás Sándor
Fotó: Bíró Blanka
A civil szervezeteknek kiírt pályázatok kétnyelvű mellékletébe kötött bele Sebastian Cucu Kovászna megyei prefektus. Noha évek óta román és magyar nyelven teszik közzé az űrlapot és a mellékletet, a prefektusnak most jutott eszébe, hogy megfenyegesse Kovászna Megye Tanácsát: bírósághoz fordul, ha nem módosítják a dokumentumot kizárólag román nyelvűre.
2017. április 26., 18:222017. április 26., 18:22
A megyei önkormányzat szerdai ülésén egyébként komoly vitát szított a kormánymegbízott újabb támadása. Végül a gyakorlati megfontolás győzött, hiszen ha az ügy bíróságra kerül, a határozatot a döntésig felfüggesztik, aminek az lehet a következménye, hogy ebben az évben a civil szervezetek nem tudnak pályázni.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke a szerdai megyeinfón kifejtette, egyházakat, civil szervezeteket, sportegyesületeket támogatnak a pályázati rendszerben, idén mintegy 600 igénylésre számítanak, összesen hárommillió lejt osztanak szét. A központi költségvetés csúszása miatt öt hónap elveszett, már csak a június 1. és december 20. közötti programokra lehet támogatást lehívni, ezért nem kockáztatnak újabb késlekedést.
A megyei tanács elnöke elmondta, a prefektus azzal érvelt, hogy a hivatalos nyelv a román, és a 20 százalékos anyanyelv-használati jogra is azt mondta, ez esetben nem alkalmazható, mert az csak magánszemélyekre vonatkozik, egyesületekre, alapítványokra nem, tehát
„A cinizmus netovábbja, hogy éppen néhány nappal ezelőtt oktatott ki a románok civil fóruma, hogy Romániában a magyaroknak minden lehetőségük adott, hogy anyanyelvüket használják, kultúrájukat ápolják” – mondta Tamás Sándor. Hozzátette, nem hagyják annyiban a támadást, ezért felhatalmazták Grüman Róbert alelnököt és Kerestély Irma megyei tanácsost, nyugalmazott főtanfelügyelőt, hogy készítsenek memorandumot az ügyről, és nyújtsák be az Európa Tanács önkormányzati kongresszusán, valamint a Regionális Nyelvek chartájának 25. évfordulójára is készítsenek erről jelentést.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
szóljon hozzá!