Eseményekben gazdag volt a tanítói pálya

Tartalmas életutat tudhat magáénak az id. Molnár János és Mária nyugdíjas tanító házaspár. Hosszú munkásságuk során nagyon sok gyermeknek adták át tudásukat, tapasztalatukat, mely gazdag és értékes útravalónak bizonyult a kezük közül kikerült diákságnak, akik az elsajátított tudománnyal felvértezve megállták helyüket az élet akadályokkal teli porondján. A házaspár nyugdíjas éveit a csíksomlyói családi házukban tölti, és vallják, hogy gyermekeik szeretete nélkül nem érne semmit az élet, a legnagyobb boldogság, amikor ők hazajönnek.

Létai Tibor

2010. november 17., 16:552010. november 17., 16:55

2010. november 17., 17:372010. november 17., 17:37

id. Molnár János és Mária a kalandos sorsú tabló előtt

Az idős tanító házaspár hivatásának tekintette a szakmát, igaz, a mostani körülmények között nem kezdenék újra, mivel úgy látják, a tanítói, tanári tekintély jelentősen megcsappant. A második világháborút követő években, amikor a csíksomlyói tanítóképzőbe jártak, a tanáraikat tisztelték, példaaképek voltak számukra.

Tabló a csűrből az előszoba falára

Molnár Mária 1949-ben végezte el a csíksomlyói tanítóképzőt, majd a menasági iskolához került, ahol tizenegy évet tanított. Férje, Molnár János 1947-ben végzett a csíksomlyói tanítóképzőben, majd Gyergyótölgyesre, Hágótőre, onnan Gyimesfelsőlokra került Ugrapatakára, ez idő alatt kántorkodott is. Innen vonult be katonának 1948-ban. „Április 1-jén rukkoltam be, és pont nagypéntek is volt” – meséli nevetve Molnár János, hisz a bevonulás napja nem bizonyult áprilisi tréfának, két évet szolgált a seregben. A leszerelést követően Menaságra helyezték őt is tanítani, ahol az 1-7. osztályos általános iskola igazgatója lett. Molnár János a Menaságon tanítóskodó Máriát 1955-ben vette el feleségül. 1956-ban megszületett kislányuk, Marika, majd 1957-ben fiuk, János. Jelenleg három unokával büszkélkedhetnek.

Molnár János érettségi tablója az előszobában van kifüggesztve, a becses kincs kalandos sorsáról ekképpen mesél: „1948-49–ben, mikor államosították a tanítóképzőt, a tablót kidobták, s az egyik osztálytársam testvére, Burján Laci hazavitte és őrizte azt. Minden ötödik évben, amikor találkozót tartottunk, tíz liter bort vittünk neki őrzési díjként. Miután megnősült, a tabló kikerült a csűrbe, és szóltak nekem, hogy csináljak valamit, mert kár volna, ha tönkremenne. Akkor én elhoztam, és azóta nálam van.” Máriáék tablója Pálfalvára került, ugyanis nekik volt egy osztályhatározatuk, hogy ahhoz kerül a tabló, aki a leghamarabb megnősül vagy férjhez megy.

Menaságon pezsgett a kulturális élet – emlékeztek vissza a régmúlt időkre. Előkerültek a régi fényképek, kirándulásokról, vendégszereplésekről, családi pillanatokról. János egy száztagú énekkart, Mária pedig tánc- és színjátszó csoportot vezetett. „A délutáni és esti kulturális tevékenység szinte többet tett ki, mint az osztályban végzett tevékenység, mert mindennap az ifjúság jött énekpróbára, táncpróbára” – jegyzi meg a tanító házaspár. Kultúrmunkájukat díjazva egy tangóharmonikát is kapott a helyi kultúrotthon. Számos helyen jártak vendégszerepelni, de hozzájuk, a faluba is jöttek más helyekről. Többek között nagy esemény volt, amikor a csíkszentmártoni kórházi színjátszó csoport ment el a faluba.

Menasági iskolanyitóról a csíksomlyói gyermekotthonba

1960-ban helyezték át őket a csíksomlyói gyermekotthonba. Molnár Jánost kinevezték az intézet aligazgatójának, Mária az elemis lurkókat tanította. „Keményen kellett dolgozni” – emlékeztek vissza. Akkoriban három kategóriájú gyermekotthon létezett: fiú, lány és vegyes. A csíksomlyói az utóbbi besorolásba esett. Molnár János tizenhárom évig volt a gyermekotthon aligazgatója, majd nevelőként tevékenykedett tovább egészen nyugdíjazásáig. Mindketten a somlyói intézettől mentek nyugdíjba Mária 1985-ben, János 1987-ben. „Előre erősen örvendtünk a nyugdíjazásnak, aztán ahogy teltek az évek, ahogy öregedtünk, úgy lett egyre nehezebb, de addig jó, amíg ketten vagyunk, és jók a gyermekeink, ez a másik jó” – öntötték szavakba érzéseiket.

Menaságról való elköltözésükre emlékezve, elmesélték: 1960 őszén az iskolakezdést még Menaságon tartották meg. A teherautó már meg volt rakva és várta őket. Abban az évben osztottak először ingyen tankönyveket, amit az egyik szülő így köszönt meg: „nagyon szépen köszönjük az ingyen tankönyveket, köszönjük az igazgató úrnak és köszönjük a Jóistennek. Isten éltesse az igazgató urat”. A búcsúzás után felültek az autóra és eljöttek Csíksomlyóra.
A régi időkben népes osztályok voltak, létszámuk 30-35 között mozgott, ma már sokkal kevesebben vannak az osztályokban. A régi diákok sokkal jobbak voltak, mint a mostaniak, de ezért a szülők is felelősek – vélik. A mostaniakkal nem kezdenék újra. Akkor sem volt leányálom, de jobb volt, mint a mostani tanítóknak – összegzik a régi és mai idők közti különbséget a volt tanítók.

Végezetül hozzáfűzték: hibás szemlélet van a mai gyermeknevelésben, hiányzik a tanítók, tanárok iránti „respekt”. A pedagógusi tekintélyt vissza kellene állítani, hogy annak megfelelően tudják átadni a tudományt az utókornak. A mai gyermekekből mind urat akarnak a szülők, küldik őket a városi iskolába autóbusszal, de nem lesznek urak, semmik sem lesznek, mert nem az számít, hogy ki hol jár iskolába, hanem mennyi esze van a gyermeknek, és fontos, miként áll a gyermek mellé a család és a tanító – hangsúlyozták.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál

Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál
2025. április 29., kedd

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában

A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában
2025. április 29., kedd

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok

A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok
2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét