Érték vagy teher a gyermekvédelmi rendszerből kikerült fiatalok helyzete Székelyföldön - erre a kérdésre keresték a választ három megye szakemberei,civil szervezetei pénteken a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban megszervezett tanácskozáson.
2009. december 04., 12:022009. december 04., 12:02
2009. december 04., 19:522009. december 04., 19:52
„Egyetemet végzett fiataljaink a rendszerből kikerülve sok esetben maguk is a külföldi megélhetést választják, ez szerintem nagy veszteség. Arról kell beszélnünk mi a teendő annak érdekében, hogy akik kikerülnek minél jobb eséllyel induljanak el és lehetőleg itthon keressék boldogulásukat” - fogalmazott Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője. A Csibész Alapítvánnyal partnerségben és a Hargita Megyei Tanács támogatásával megszervezett egy napos tanácskozáson Hargita, Maros és Kovászna megyei szakemberek, civil szervezetek vettek részt.
„A rendszerből nem csak egyetemet végzett fiatalok kerülnek ki, hanem olyanok is, akik továbbra is szociális ellátásba kell részesüljenek. Ezért is alakult ki két munkacsoport, amely egyrészt az egészséges fiatalok, másrészt a sérült fiatalok helyzetével foglalkozik” - fűzte hozzá az igazgató.
Elekes szerint, igen nagy szükség van e téren az állami és a civil szféra közötti összefogásra annál is inkább, hogy számos civil szervezet által alkalmazott követendő példa létezik már. Több olyan szervezet van, amelyek foglalkoztatják ezeket a fiatalokat, szállást, ellátást biztosítanak számukra.
Amíg a felnőttek tanácskoztak, addig a meghívott fiatalok meglátogatták a Csíki Székely Múzeumot valamint a csíksomlyói kegytemplomot illetve a nap folyamán élettörténeteik elmesélésével kapcsolódtak be a munkálatokba. Hargita megyében a gyermekvédelmi rendszerben mintegy 1200 gyermek él, évente pedig legalább százan kerülnek ki olyanok, akik valamilyen módon el kell induljanak az életben.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.