Kevesebb marad a kukákban. Irány a visszaváltó automata!
Fotó: László Ildikó
Érezhetően kevesebb lett a szelektíven gyűjtött műanyaghulladék a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése óta Székelyudvarhelyen és környékén, ahol az RDE Hargita szakcég végzi a hulladékgazdálkodást – tudtuk meg a vállalat sajtószóvivőjétől, Katona Csillától.
2024. április 03., 08:002024. április 03., 08:00
A térségben hulladékgazdálkodást végző vállalatnak ugyan nincsenek még számszerűsíthető adatai arról, mennyit csökkent a korábbi évekhez képest a leadott pillepalackok mennyisége, a sajtóreferens elmondása szerint azonban
Katona Csilla rámutatott, az RDE Hargita továbbra is végzi a szelektív hulladék begyűjtését, a betétdíjas rendszerrel párhuzamosan, noha a hulladékgazdálkodással foglalkozó vállalatok számára is hálásabb feladat volt a szelektív hulladékot begyűjteni, ameddig a palackokat az arra kijelölt kukákba dobták az emberek, nem pedig visszaváltották.
„Ha megfelelően vannak gyűjtve a műanyag csomagolások, akkor újrahasznosíthatók, de
és ugyanez igaz mindenféle műanyag csomagolásra” – magyarázta az illetékes.
Rámutatott, a vizespalackokat nem kellett mosni, így azok révén több volt az olyan műanyaghulladék, amit a szakcég értékesíteni tudott. Kérdésünkre azt is elmondta, ez
amely hosszútávon biztosan érződni fog, de ebben a helyzetben ők is globálisan gondolkodnak, nem a saját érdekeiket nézik elsősorban.
Hozzátette ugyanakkor, úgy látják, környezetvédelmi szempontból mégsem történik nagy változás, mert a mostani begyűjtő cégek is ugyanoda viszik a palackokat, ahová ők vitték korábban, azok tehát ugyanúgy kerülnek újrahasznosításra, mint amikor a szelektív gyűjtőpontok műanyagos konténerébe kerültek.
A hétköznapok történéseit figyelve azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül a tényt, hogy vannak akik kihasználják a „piaci rést”, és
Mivel korábban ez nem állt senkinek érdekében, leginkább a fogyasztók „jóérzésén” múlott a palackok szelektív gyűjtése, a betétdíjas rendszer bevezetésével talán mégis több kerül újrahasznosításra, mint előtte.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
1 hozzászólás