Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
Elképesztőnek tartja az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, hogy ma Romániában megtörténhet, hogy a bíróság megsemmisíti a Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye zászlaját elfogadó kormányhatározatokat.
2022. június 17., 15:362022. június 17., 15:36
Szekeres Attila István heraldikus, az egyesület elnöke, a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja azt javasolja az alperes önkormányzatoknak, hogy a per során ne bonyolódjanak bele a felperes oda nem illő keresetének pontjait cáfolni, hanem kizárólag tudományos érveket hozzanak fel, hisz azok egyértelműek. Az egyesület közleményében ismerteti a Sepsiszentgyörgy zászlója ügyében hozott alapfokú ítélet indoklását. Ebben az áll, hogy
Másrészt, az ítélőtábla megállapította, hogy a zászló színeit „Székelyföld” zászlajából vették át, ugyanazok az árnyalatai és ugyanolyan vízszintes az elhelyezése. Teljesen világos – állapítja meg a Brassói Táblabíróság –, hogy ez a zászló kizárólagosan csak a magyar közösséget képviseli, és a térségben számbeli kisebbségben élő román közösséget teljesen mellőzi. Tehát, a kormányhatározat nem tartotta be a törvényhozó által előírt reprezentativitás követelményét, ezért megsemmisítik a jogszabályt – áll az ítélet indoklásában. Ismertetik ugyanakkor a felperes Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma keresetét, melyben a románok magyarok általi elnyomását hozzák fel indokként.
Az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület leszögezi, Sepsiszentgyörgy zászlaja nem magyar, székely vagy román elemekből áll, hanem tudományosan megtervezett jelkép. Közepén Románia kormánya által 2007-ben elfogadott hivatalos városcímer, a zászló lapja meg kétszínű: arany-kék, mely teljesen világosan a címerpajzs kék–arany mázaiból adódik. A zászló a lehető legszakszerűbben megszerkesztett, szögezi le Szekeres Attila István.
Kovászna megye zászlaja kapcsán kifejti, az széles aranysávval vágott kék téglalap, melynek közepén a megye 2007-ben elfogadott hivatalos címere kapott helyet. Ez tulajdonképpen Háromszék történelmi címere, melyet Erdélynek Romániához való csatolását követően a román hatóságok 1928-ban hivatalosítottak.
Nincs is semmiféle nemzetiségi követelmény, még a hivatkozott zászlótörvény részéről sem. A szervezet ajánlja, hogy a címer- és zászlótudományt hagyják a szakemberekre. Mint ismeretes a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma keresete alapján a Brassói Táblabíróság alapfokon megsemmisítette a Sepsiszentgyörgy és Kovászna megye zászlóját hivatalosító kormányhatározatokat.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
szóljon hozzá!