Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Figyelmeztető sztrájkot tartottak az ország több megyéjében is a tanácsadó tanárok és logopédusok a héten, mert nem kapják meg a többi pedagógusnak tavaly decembertől megítélt pótlékot, sőt attól tartanak, a már meglevő juttatásaikat is eltörlik.
2019. március 06., 19:312019. március 06., 19:31
2019. március 06., 21:292019. március 06., 21:29
A hét folyamán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak Bukarestben, Arad, Beszterce-Naszód, Iași és Vráncsa megyékben, míg japán sztrájkkal – fehér karszalag viselésével – tiltakoznak a Bihar, Temes, Fehér és Botoșani megyei tanárok. Kovászna megyében csütörtökre jelentették be a kétórás figyelmeztető sztrájkot.
Szilágyi Andrea, a háromszéki tanácsadó és logopédus tanárok csoportfelelőse elmondta,
„Értetlenül állunk a hátrányos megkülönböztetés előtt, hiszen az oktatási rendszerben három kategória van: igazgató, pedagógus, és kisegítő személyzet. Mi is tanárok vagyunk, és nekünk még sem számolták rá a fizetésünkre a 10 százalékos pótlékot” – mondta Szilágyi Andrea.
Hangsúlyozta, erről a megkülönböztetésről nem rendelkezik egyetlen jogszabály sem, egyszerűen csak nem kapják a juttatást. További aggodalomra ad okot, hogy tudomásukra jutott, jövő hónaptól azt a 15 százalékos pótlékot is elveszik tőlük, amit eddig azért kaptak, mert sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkoznak.
– szögezte le Szilágyi Andrea.
Kovászna megyében a munkáltatónak, vagyis a központ igazgatóságának nyújtottak be petíciót, kérve, hogy továbbítsa panaszaikat az oktatási minisztériumnak. A Kovászna Megyei Tanügyi Szabad Szakszervezet a tanfelügyelőségen iktatott tiltakozó jegyzéket. Nagy Gábor, a szakszervezet háromszéki elnöke hangsúlyozta, támogatják a központ munkatársainak megmozdulását, jogosnak tartják a követeléseiket.
A Kovászna megyei központban ötvenhárman dolgoznak, közülük mintegy negyven pedagógus, akik jogosultak lennének a pótlékokra.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!