A lapot kiadó cég törzstőke-emelése kárt okozott a városnak
Fotó: Barabás Ákos
A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék is elutasította Székelyudvarhely fellebbezését, ezzel jogerőssé vált az a korábbi ítélet, miszerint a volt önkormányzati képviselők nem felelősek az Udvarhelyi Média Kft. kapcsán a várost ért kárért.
2025. január 16., 14:412025. január 16., 14:41
A volt önkormányzati képviselők nyertek, de a város veszített. A legrövidebben így foglalható össze annak a persorozatnak az eredménye, amely éveken át zajlott a volt városvezetés és a volt önkormányzati képviselők között amiatt, hogy az Udvarhely napilapot kiadó Udvarhelyi Média Kft. a számvevőszék megállapítása szerint jelentős összegű közpénzt használt fel, megkárosítva ezzel a várost. A nyilvánosságra hozott jogerős ítélet szerint
Az ügy még 2016-ban kezdődött, amikor a számvevőszék kivizsgálást tartott az Udvarhelyi Média Kft. kapcsán, ennek nyomán kiderült, a létrehozás és a többszöri törzstőke-emelés, valamint a folyamatos veszteséges működés következtében a cég két év alatt 855 268 lejébe került a városnak.
Az Udvarhelyi Média Kft. csődeljárásának lezárásakor, 2020 tavaszán a csődbiztos jelezte, hogy az összeget nem lehet felszámolás alapján visszaszerezni, csak anyagi felelősségi eljárás során, ezért a városvezető polgármesteri rendeletben nevesítette a felelősöket.
Előrelépés történt az Udvarhelyi Média Kft. ügyében: a cégbíróság felszámolta az évekkel ezelőtt becsődölt médiavállalkozást, a csődbiztos megállapította a keletkezett kár mértékét. A várost ért kár kamatokkal együtt több mint 700 ezer lejre rúg.
Mivel a kár okának alapját a cég számára tanácsi határozatokkal jóváhagyott törzstőke-emelés képezte, a döntésben résztvevőket nevezte meg a rendelet: az akkori RMDSZ-es önkormányzati képviselőket, akik elfogadták a határozatot, az akkori polgármestert, Bunta Leventét, valamint az Udvarhelyi Média Kft. ügyvezetőjét.
Az érintettek azonban a rendelet megsemmisítését kérve bírósághoz fordultak, de a város is keresetet nyújtott be ellenük, a kár visszatérítését kérve. Akkor a kamatokkal együtt már 700 ezer lejre nőtt a kár értéke, és ez az összeg 2022 novemberében, amikor a Hargita Megyei Törvényszék első fokon döntést hozott az ügyben – a két keresetet összevonták – már 800 ezer lejnél járt.
Csak perköltségek kifizetése érdekében ítélt meg különböző összegeket a Hargita Megyei Törvényszék. Bunta Levente volt polgármester esetében, akinek ügyét külön tárgyalták, már korábban ugyanez a döntés született.
Bíróság dönt az Udvarhelyi Média Kft. ügyében: a székelyudvarhelyi városvezetés által hibásként megnevezettek a teljes önkormányzati testületet behívták a perbe. A várost ér kár értéke mintegy 700 ezer lej, ezt kell majd visszafizetnie valakinek.
Következett a fellebbezés a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán, amely 2023-ban helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, elutasítva a város folyamodványát. Az utolsó lehetőséget a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék jelentette, ahová szintén fellebbezést nyújtott be a város, de ez is hasonló eredménnyel járt,
A folytatás, és a kár összegének megtérítése kérdéses, ugyanis a város fő hitelutalványozója a polgármester, aki 2016-ban Gálfi Árpád volt, és a Hargita Megyei Törvényszék akkor őt jelölte meg a kár behajtására.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
3 hozzászólás