A jó szándék bizonyítéka: felajánlásokkal telt meg a szekér
Fotó: Gergely Imre
Nem elég szerelmesek a gyergyói háziasszonyok – állapította meg a gyergyószentmiklósi gazdanapi kamramustra zsűrije. A zakuszkába kevesebb só került, és talán a termések sem nőttek olyan nagyra, mint tavaly. A puliszka azonban nagyobb, hosszabb lett, és a jó szándék sem csökkent egy év alatt.
2017. október 08., 22:002017. október 08., 22:00
A szokásosnál is nagyobb volt a sürgés-forgás szombaton a gyergyószentmiklósi zöldségpiac környékén. Nemcsak a kamrák, pincék feltöltése miatt, az ilyenkor szokásos befőznivalók alapanyagának beszerzésért mentek aznap az emberek piacolni, ismét Őszi Gazdanapi Sokadalomba várták a városiakat és a térség falvaiból érkezőket.
A piac bejáratánál lovasszekér állomásozott, és akik már voltak korábbi gazdanapokon, tudták:
Azért van ott, hogy a lehetőségekhez képest hozzájáruljanak az emberek ahhoz, hogy megteljen a szekérderék kertek, mezők terményeivel. A gazdák, kertészkedő gazdasszonyok közül voltak, akik készültek, otthonról hoztak egy zsák pityókát, almát, pár kilónyi zöldséget. Mások, akik amúgy is vásárolni szokták ezeket az alapélelmiszereket, a piacon többet vettek egy kötés murokkal, egy zacskó hagymával, és a szekérbe helyezték. Kora délutánra meg is telt a szekérderék, jelezve, hogy a jó szándék még él.
A sokadalom jól megszokott eleme, hogy a termelők közszemlére teszik a földjeiken termett legnagyobb zöldségeket, gyümölcsöket. Ez szombaton is megtörtént, de
Kevesebb volt ugyanis a kiállított termény és a méretük is kisebb volt, mint 2016-ban. Idén például 101 centis volt a legnagyobb kiállított kígyótök, míg tavaly 163 centis példányt láthattunk. Tavaly közel négy kilós céklát, idén ennél jóval kisebbet állítottak ki. Ellenben az 1,6 kilós fehér és az 1,80 kilós piros pityóka mindenképpen tekintélyt parancsoló volt.
Újdonságnak számított az asztalon a gyergyói szőlő. A kiállított termékek egyébként szintén a Szeretetkonyhára induló szekérbe kerültek.
Fotó: Gergely Imre
Nagyobb szüksége lenne a szerelemre a gyergyói háziasszonyoknak – állapította meg a kamramustra zsűrije. Amint azt Jánosi Aliz, az egyik zsűritag elmondta, azt állapították meg, hogy a zakuszkák ízesítésénél túlságosan óvatosan bántak a sóval a készítőik. Emiatt a többi fűszer hatása is kevésbé érezhető. Persze, azért mindegyik finom volt a maga nemében. Ezzel szemben a cukorral, édesítéssel már sikeresebbek voltak. Markáns ízvilágú lekvárokból bőséges volt a felhozatal, de a savanyúságok is elnyerték a kóstolók tetszését.
Idén egyébként nemcsak az ízlelésen volt a hangsúly, és nem csak látnivalók várták az érdeklődőket, hanem a szaglásnak is fontos szerep jutott. Párnácskákba csomagolt gyógynövényeket kellet felismerni illatukról a Halasági Csibi teák készítői által szervezett vetélkedő keretében. Ugyanakkor Ferencz Lehel kertész a talajműveléshez nyújtott tanácsokat, míg Simonfi Ildikó a befőzés, tartósítás terén osztotta meg tudását.
A száz kilogrammos, 60 méter hosszú puliszka és nagyon sok kóstoló piacos
Fotó: Gergely Imre
Elszámolta magát a szakács, de ezt senki nem bánta.
A Bíró Boér Attila irányításával főzött, ízesített és tekert finomságból így jóval többen kaphattak 1–2 szeletet. Azt nem tudjuk pontosan, hogy hányan ehettek a Meszes utcában kinyújtott puliszkából, azonban az biztos, hogy az öt méteres többlet nem ment az íz és a minőség kárára. Az étel 50 kilogramm puliszkalisztből és 40 kilogramm túróból készült, 10 kiló szalonna-tepertővel ízesítették.
Az esemény célja, mint minden évben, ezúttal is többszörös volt. Egyrészt a hálaadás az év munkájának eredményéért, másrészt a jótékonyság, és ugyanakkor az is, hogy felhívják a figyelmet a helyi kistermelők, gazdák, háziasszonyok által előállított értékekre.
– állapította meg egy a helyzetet jól ismerő vásárló.
Voltak, akik erre a napra időzítették a pityóka, vagy kései zakuszkafőzés alapanyagainak beszerzését
Fotó: Gergely Imre
Elmondása alapján évek óta arra törekszik, hogy olyan termelőktől vásároljon, akiket személyesen ismer. Másoknak is ezt javasolná – tette hozzá.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
szóljon hozzá!