Nemcsak a túlterheltség miatt van szükség új iskolai tanácsadókra, hanem azért is, mert megsokszorozódtak a problémák az iskolákban. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Több mint ötven iskolai tanácsadói állást hirdethetnek meg összesen a három székelyföldi megyében a közeljövőben, így csökkenhet a rendszerben dolgozó szakembereken a teher. Jelenleg ugyanis előfordul, hogy 1300 gyerek jut egy tanácsadóra, némelyikük pedig minden nap más településre kell utazzon, hogy elássa feladatát. Eközben az erőszakos iskolai esetek, zaklatások és a drogfogyasztással kapcsolatos problémák száma egyre csak nő.
2023. február 17., 21:042023. február 17., 21:04
2023. február 17., 21:122023. február 17., 21:12
Országszerte 1200 iskolai tanácsadói állás meghirdetését hagyta jóvá a tanügyminisztérium javaslatára a kormány december végén, a napokban pedig lezajlott ezeknek az állásoknak a megyénkénti elosztása. Ez nem egyenlő arányban történik, hanem a szükség szerint: úgy, hogy
– jelenleg ezek a számok megyénként meglehetősen eltérők.
Az 1200 új állás több mint ötven százalékos növekedést jelent az iskolai tanácsadók jelenlegi számához viszonyítva, ugyanis országszerte 2288 tanácsadó dolgozik a közoktatási rendszerben. A diákok és óvodáskorú gyerek száma 2 751 233, ez alapján országos átlagban nagyjából ezerkétszáz gyerekre jut egy-egy szakember.
tudtuk meg Demeter Leventétől. Hargita megye főtanfelügyelője elmondta, a megye az országos átlaghoz képest – de nem az ideális helyzethez képest – jól áll az iskolai tanácsadók számát tekintve, hiszen olyan megyék is vannak, ahol háromezer diákra jut egy fejlesztő pedagógus.
„Arról volt szó, hogy majd megduplázzák a számukat, reméljük, hogy ez meg is történik, mert tényleg szükség lenne rá, olyan világot élünk. De ez már egy elég lényeges mértékű növelés, ilyenre nem volt példa már sok-sok éve” – fogalmazott.
A mostani keretszámok messze állnak még az ideálistól, erre már Szabó Irén Ottilia, a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrás Központ igazgatója világított rá. Elmondta,
ahhoz, hogy a 2020-ban megjelent, de végrehajtási utasítás (alkalmazási módszertan) hiányában a gyakorlatban még nem alkalmazott törvényben foglaltaknak megfeleljen a számuk, ugyanis annak értelmében
„Mostanig azt próbáltuk elérni, hogy a megye minden iskolája tartozzon valakihez, ami nyilván gyakorlati szempontból kivitelezhetetlen volt egyes esetekben. Voltak olyan iskolák, amelyek úgymond sürgősségi esetekben kerültek egy-egy tanácsadóhoz. A hálózatban dolgozó hatvannégy kolléga közül nagyon sokan voltak, akik nem nyolcszázzal, hanem még ezerháromszázzal is dolgoztak, tehát még annál is sokkal többel, amit a régi törvény előírt.
A tíz új tanácsadói állást a szaktanfelügyelővel közösen úgy próbáljuk majd leosztani, hogy
Ugyanakkor elveszünk iskolákat olyan kollégáktól, akikre nagy diáklétszám jutott, mert még úgy is megmarad esetükben az a bizonyos nyolcszázas diáklétszám. A tíz új állást tehát mindenképpen meghirdetjük – reméljük lesznek is kollégák, illetve szakemberek, akik versenyvizsgáznak majd –, de
– fogalmazott a megyei nevelési tanácsadóközpont vezetője.
A szakemberhiány nemcsak a keretszámokhoz viszonyítva vált egyre égetőbb gonddá az elmúlt években, hanem azért is, mert az iskolai problémák száma egyre csak nő. „A problémák megsokszorozódtak. A médiában is sokszor megjelenik, hogy
nagyon sok a bullying (rendszeres, hosszabb időn át elkövetett, szándékos és tudatos bántalmazás, megfélemlítés, megalázás, zaklatás, szekálás – szerk. megj.), az agresszivitás, és igenis kell drogprevenció, mert elharapódzott az iskolások körében, és egyre kisebb életkortól kezdődően vannak viselkedési problémák. Most a tanácsadói részt kiemeltem, de amit még tapasztalunk – mert hozzánk tartoznak a logopédusok is –, hogy
A problémáknak a sokasága megkövetelné, hogy minél több szakember legyen, mert nagyon sok esetben a pedagógusok tehetetlenek” – vázolta a jelenlegi helyzetet Szabó Irén Ottilia.
Az iskolai tanácsadók teendőivel kapcsolatban azt is hozzáfűzte, ők nemcsak a gyermekekkel dolgoznak, hanem a több száz gyerek szüleivel, illetve az adott tanintézmény pedagógusközösségével is. A munka hatékonyságát az is csökkenti, hogy egy-egy tanácsadó több tanintézetben is dolgozik, némelyikük minden nap más településre kell utazzon emiatt.
Az iskolai tanácsadók helyzetét tekintve az is gondot jelent, hogy számos tanintézetben nem tudnak számukra megfelelő irodát biztosítani,
– tudtuk meg a Kovászna Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrás Központ igazgatójától. „Éppen most dolgozok egy átiraton, hogy az igazgatóktól tájékoztatást kérjünk arról, kinek lenne helyisége arra, hogy iskolai tanácsadót fogadjon. Mert sajnos azt tapasztaljuk, hogy kellene az iskolai tanácsadó, de
hogy a tornateremben, a takarítónőknek a kuckójában, az öltözőben vagy a kapusszobában fog dolgozni a kolléga. Olyan is megtörtént, hogy az igazgató azt mondta, beengedi az igazgatói irodába. Mondtam, hogy ez nem jó ötlet” – fogalmazott Szőcs Levente.
A problémáknak a sokasága megkövetelné, hogy minél több szakember legyen. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A megyei nevelési tanácsadóközpont vezetője elmondta, a tanügyminisztériumtól kapott átirat nem egyértelmű az új Kovászna megyei tanácsadói állások számát tekintve. Múlt év novemberében a központ négy új állásra kapott jóváhagyást, a friss átirat szerint tizenhat új állást kapnak, de nem világos számára, hogy abban benne vannak a novemberiek vagy sem. Az iskolai tanácsadókra két, három, esetenként négy tanintézet is jut, úgy szeretnék ezeket csoportosítani az új állások esetében – de erről még a tanfelügyelőséggel is egyeztetniük kell –, hogy
a többi tanintézet pedig vállalja, hogy oda viszik a gyerekeket, akikkel a szakembernek foglalkoznia kell.
„Mi nem tudunk minőségi szolgáltatást nyújtani az öltözőben vagy a tornaterem sarkában” – hangsúlyozta a nevelési tanácsadóközpont vezetője.
A tizenhat új állással számításai szerint teljesen le tudnák födni az iskolai tanácsadó tevékenységet Kovászna megyében úgy, hogy minden önálló jogi személyiséggel rendelkező tanintézménynek legyen tanácsadója, de ez egyelőre az elmélet, a gyakorlat majd megmutatja, hogy sikerül-e megvalósítani – vélekedett Szőcs Levente.
Az iskolák csoportosításánál figyelembe vette, hogy egymás közlében legyenek és lehetőleg nyolcszáz közelében járó diáklétszám jusson egy-egy tanácsadóra. Így is van azonban olyan csoport, amelybe 1354 diák tartozik, de olyan is, amelybe csak 615 – hiszen „nem lehet kettévágni az iskolákat” – továbbá olyan iskolai tanácsadói körzet is, amely ingázási szempontból jelent majd kihívást – mondta.
Harminc új iskolai tanácsadói állást hirdethetnek meg Maros megyében. Antal Levente Mihály főtanfelügyelő-helyettes megkeresésünkre elmondta, érdeklődött a megyei nevelési tanácsadói központban az iskolai tanácsadókra jutó jelenlegi diáklétszámról, de ezt nem tudni pontosan, mert helyenként lehet ugyan, hogy nincs iskolai tanácsadó, de van pszichológus vagy logopédus, így a pontos Maros megyei arányok nem ismertek. A szakminisztériumban biztosan jobban tudják, így bízik benne, hogy a tárca által jóváhagyott harminc új állással közelebb kerülnek az egy iskolai tanácsadóra jutó nyolcszázas diáklétszámhoz – mondta a főtanfelügyelő-helyettes.
„Ezeket az állásokat nem lehet másra használni. A múlt heti, államtitkári kijelentésekre alapozva, amint megszületik a döntés arról, hogy ezeket a helyeket melyik iskolák kapják meg, már most, tanév közben is ki lehet írni a versenyvizsgákat” – közölte Antal Levente Mihály. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy
„A minisztérium szándéka is az, hogy ne maradjanak ezek a helyek betöltetlenül, hanem minél hamarabb szakember kerüljön az iskolákba és segítsen, akár az iskolai bántalmazás visszaszorításában – mert köztudott, hogy vannak ilyen esetek –, akár a tanulmányi eredmények javítása szempontjából” – fogalmazott Antal Levente Mihály.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás