A Petrikó család tagjai
Fotó: Veres Nándor
Meglehetősen szűkös és szegényes életkörülmények között tengődik egy csíkszeredai család, akik nemrég költözni kényszerültek korábbi lakóhelyükről. A szülők egy régi, omladozó épületben húzódtak meg hat gyermekükkel, ahol sem víz-, sem áramszolgáltatás nincsen.
2022. január 08., 12:302022. január 08., 12:30
„December végén jelezték a kollégáim, hogy beköltözött egy család a cégünk szomszédságában lévő épületbe. Sajnáljuk őket, fát is adtunk neki, hogy legyen, amit fűtsenek, ételt is adtunk a gyerekeknek, de ezek a körülmények nem megfelelők nekik, hiszen sem víz, sem villanyáram nincs a házban” – mondta Erős József, a román vasúttársaság csíkszeredai karbantartó egységének vezetője. Ő volt az, aki jelezte ezt az áldatlan állapotot a Székelyhonnak és a hatóságoknak.
Felkerestük a rászoruló csíkszeredai családot, akik nemrég egy elhagyatott épületbe kényszerültek költözni, miután a tulajdonosok eladták a házat, amelyet korábban béreltek. Új otthonra a csíkszeredai Baromtér utcában lévő, régi vasúti épületben leltek.
Petrikó József, a családfő éppen ebédszünetre tért haza a közeli munkahelyéről – egy pityókafeldolgozó üzemből –, behívott. Bár láthatóan nagyon szűkösen élnek, azért fontosnak tartották, hogy karácsonyfát állítsanak, belépéskor ugyanis elsőként a feldíszített fenyő ötlött szembe.
– magyarázta az apa.
Fotó: Veres Nándor
Tőle tudjuk, hogy a család nagyobbik leányát az apósáék nevelik, a többi hat gyermek velük lakik, két kisfiú és négy kislány. A legkisebbik másfél éves, a többi gyermek a Xántus János Általános Iskolában vagy a hozzá tartozó alintézményekben tanul. Az előtérből egy apró helyiségbe léptünk, ahol gyakorlatilag a mindennapjait éli a család. Itt kapott helyet a dobkályha, amelyben tüzelnek, továbbá van benne még két ágy, egy fotel, egy asztal és két zsák krumpli.
Jó a kályha mellett melegedni. Szegény körülmények között tengődik a család
Fotó: Veres Nándor
A családfő elmondása szerint
Ugyanakkor nincs sem víz, sem villany az épületben, a vizet palackokban hordják egy közeli forrástól, fürdő hiányában pedig tálban mosakodnak. Hozzáfűzte, ennek ellenére több okból is maradnának itt, egyrészt azért, mert a gyermekeket a közeli utcából fel tudja venni az iskolabusz, anélkül, hogy messze kellene gyalogolniuk, ugyanakkor a szomszédos utcában laknak a rokonaik, ráadásul a munkahelye is nagyon közel van.
– magyarázta.
A családfő, Petrikó József és egyik gyereke
Fotó: Veres Nándor
Rövidtávon segítséget jelenthet nekik, ha tüzelőfához jutnának, illetve a gyermekeknek meleg ruházatra, zoknikra, lábbelikre volna szükségük. És jól fogna egy ágy vagy matrac is.
A csíkszeredai városháza részéről Sógor Enikő alpolgármester szolgáltatott információkkal a Petrikó család esetével kapcsolatosan. Mint tőle megtudtuk, karácsonykor szereztek tudomást arról, hogy a többgyermekes család fedél nélkül maradt és a csíkszeredai vasútállomás épületében húzták meg magukat. A helyzetükre való tekintettel a városháza munkatársai helyet kerestek a családnak, ahová ideiglenesen beköltözhettek volna az ünnepek előtt,
Az ideiglenes lakhatást azonban hiába ajánlották fel nekik, a család nem fogadta el. Ehelyett inkább a szóban forgó, elhagyatott épületet választották ideiglenes otthonuknak.
Fotó: Veres Nándor
„Többszöri győzködés után sem volt hajlandó a család elköltözni a helyszínről, amelyet nyilatkozattal is megerősítettek. Ezzel a városháza lehetőségei kimerültek, viszont készítettünk egy helyszíni beszámolót, melyet elküldtünk a gyermekvédelemhez, hogy a szülők felelőtlen viselkedése miatt a gyerekek fejlődése és nevelése fokozottan veszélyeztetett” – mutatott rá az alpolgármester.
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, tudnak a család nehéz életkörülményeiről, már hosszabb ideje követik a sorsukat.
Ugyanakkor felvették a kapcsolatot a csíkszeredai állomásfőnökkel, aki megerősítette, hogy megengedte a családnak, hogy a vasút régi épületében húzódjanak meg. „A munkatársunk élelmiszercsomaggal és édességekkel segített a családnak egy civil szervezet jóvoltából. A család sorsát azonban továbbra is követjük, ezen a héten is meglátogattuk, és erre kértük a csíkszeredai önkormányzatot is. A vonatkozó jogszabályok nagyon szigorúan szabályozzák, hogy mikor emelhetők ki a gyermekek a családi kötelékből, ehhez törvényszéki határozat szükséges, ezért
– magyarázta. Hozzátette, amennyiben bárki ilyet lát vagy tapasztal, azonnal értesítse a gyermekvédelmet vagy a hatóságokat.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
6 hozzászólás