Egy évvel ezelőtt vették először igénybe a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház helikopter-leszállóhelyét. A létesítmény hasznosnak bizonyult, az eltelt egy év alatt több mint 50 beteg megmentéséhez vették igénybe a helikoptert. A leszállóhely a hét minden napján, a nap 24 órájában készenlétben áll, hogy szükség esetén fogadhassa a légi járművet.
2024. szeptember 05., 15:112024. szeptember 05., 15:11
2024. szeptember 13., 10:532024. szeptember 13., 10:53
Fotó: Borbély Fanni
Egy évvel ezelőtt vették először igénybe a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház helikopter-leszállóhelyét. A létesítmény hasznosnak bizonyult, az eltelt egy év alatt több mint 50 beteg megmentéséhez vették igénybe a helikoptert. A leszállóhely a hét minden napján, a nap 24 órájában készenlétben áll, hogy szükség esetén fogadhassa a légi járművet.
2024. szeptember 05., 15:112024. szeptember 05., 15:11
2024. szeptember 13., 10:532024. szeptember 13., 10:53
Tavaly augusztusban volt az első éles bevetés a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház elkészült helikopter-leszállópályáján. Egy
Egy súlyos fejlődési rendellenességgel világra jött újszülöttet szállított Marosvásárhelyre a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházból egy SMURD-helikopter a csíkszeredai helikopter-leszállópályáról szerdán délben.
A heliport működtetéséről, az elmúlt év tapasztalatairól sajtótájékoztatón számoltak be szerdán a leszállóhely mellett.
Fotó: Borbély Fanni
Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója arról beszélt, hogy mennyire fontos, hogy
Ehhez a legjobb eszköz a helikopter, a betegszállításhoz pedig elengedhetetlen, hogy legyen leszállóhely, amely tavaly készült el Hargita Megye Tanácsának költségvetéséből.
Fotó: Borbély Fanni
Borboly Csaba, a kórházat fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke, elmondta, a több mint 10 éve megfogalmazott fejlesztési stratégiának volt egyik pontja a heliportnak az ügye, de sok akadályba ütköztek, amíg elkészült.
Fotó: Borbély Fanni
Stekbauer Zsombor-Norbert, Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház pénzügyi-számviteli igazgatója pedig számadatokat osztott meg a sajtó képviselőivel. Mint magyarázta,
Csíkszereda – Marosvásárhely közötti útvonalat a helikopter 20 perc alatt teszi meg, rosszabb időjárási viszonyok közepette 30 perc alatt. Ehhez képest mentőautóval két és félóra az út. A heliport személyzete 17 fő, közülük öt irányító, a többiek tűzoltók, vagy tűzoltósegédek.
Fotó: Borbély Fanni
„A helikopter fogadásához egy-egy műszakban három emberre van szükség, egy irányítóra, illetve két tűzoltóra. Gyakorlatilag a földi irányításnak a feladata az, hogy megfelelő körülményeket biztosítsanak a helikopter fogadásához, illetve majd annak az felszállásához” – osztotta meg a pénzügyi igazgató. Hozzátette, ehhez a személyzet Bukarestben külön kiképzést kapott. A heliport végleges működési engedélyét tavaly év végén kapták meg.
– jegyezte meg.
Fotó: Borbély Fanni
Vitos Attila, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója az időfaktor fontosságát emelte ki, hiszen
Hozzátette, a betegek zömét a sürgősségi osztályról küldték más kórházba. Az év első felében 14 beteget küldtek el innen, közülük kilencet akut infarktussal, hármat agyi történéssel, és volt egy agyvérzéses és egy súlyos mellkasi sérüléses esetük is.
– mondta az orvosigazgató. Hozzáfűzte, hogy az agyérkatasztrófák esetében már történtek fejlesztések, hogy ne kelljen elküldeni a betegeket máshová. Kiemelte azt is, hogy fontos a vertikális együttműködés is a regionális központtal, ami lehetővé teszi a nagyon komplex esetek ellátását.
Fotó: Borbély Fanni
Ugyanakkor nemcsak Csíkszeredából, hanem Csíkszeredába is szállított válságos állapotban lévő betegeket a helikopter, két ilyen esetet láttak el, egy idegsebészeti, valamint egy politraumás sürgősséget.
Vitos ugyanakkor kitért arra is, hogy ugyan 20 perces az út helikopterrel Csíkszeredából Marosvásárhelyre, de
Szakács Emőke, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kardiológus főorvosa is felszólalt, kiemelve, hogy mivel a legmagasabb elhalálozással jár a kardiovaszkuláris sürgősség, ezért
Ugyanakkor elmondta azt is, hogy ebben az évben 76 szívinfarktusos beteg jelentkezett náluk, közülük 13 beteg került helikopterrel a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba, a többi esetet helyben el tudták látni.
Fotó: Borbély Fanni
Füstös Annamária, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülött-gyógyász szakorvosa és osztályvezető főorvosa pedig arról beszélt, hogy az elmúlt egy évben közel tíz újszülött életét, egészségét tudták megmenteni azzal, hogy lehetőség volt légi úton elküldeni őket. Jellemzően gyermeksebészeti vagy szívsebészeti beavatkozásra van szükség ezekben az esetekben – tette hozzá.
Adrian Dobrică mellkassebész szakorvos,
Adrian-Cristian Dobrică mellkassebész főorvos, kutatási-fejlesztési igazgató azt hangsúlyozta, hogy
Fotó: Borbély Fanni
Elmesélte, hogy volt olyan kisgyermek, akit kritikus állapotban szállítottak a sürgősségre, már nem volt vérnyomása, és nem lélegzett, helyben azonnal műtötték, eltávolították a gennyet, ezután Bukarestbe szállították helikopterrel, ahol a gyermekek számára kialakított intenzív osztályra került, így sikerült megmenteni az életét.
A csíkszeredai kórház, és azon belül a sebészeti osztály megfelelően kompetens, a legtöbb esetet helyben is el tudnak látni.
Fotó: Borbély Fanni
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
3 hozzászólás