Mofettalátogatás Háromszéken. Könnyíteni kellene a megközelítésen. Archív
Fotó: Bartos Lóránt
Romániában, de valószínűleg Európa-szerte is Kovásznán van a legtöbb mofetta, azonkívül ott vannak a gyógyvizek, a szénsavas ásványvizek, amelyeknek mind fontos szerepük van az egészségmegőrzésben. De előbb el kell jutni oda: Bukarestbe repülővel még könnyű az út a külföldieknek, ám a fővárosból négy órát kell autózni Kovásznáig.
2018. szeptember 20., 21:422018. szeptember 20., 21:42
A Romániai Gyógyászati Turizmus Szövetség (OPTBR) partnerségben az Eximtur utazási irodával 14. alkalommal szervezi meg a fórumot és börzét, minden évben más fürdőváros ad otthont a rendezvénynek, tavaly például Tusnádfürdőn találkoztak. A most Kovásznán tető alá hozott rendezvényen romániai és külföldi szakemberek tartanak előadást, utazási irodák, gyógyturisztikai létesítmények mutatják be kínálataikat.
A börze nemcsak tapasztalatcsere, hanem kiváló lehetőség arra, hogy az egészségturizmusban vállalkozók és az utazási ügynökségek találkozzanak – szögezte le Herman Rosner. A szakember ugyanakkor emlékeztetett, idén hatalmas infúziót kapott az ágazat, hiszen
„Ha a kormány betartja az ígéretét, és jövő évben is kiadják az üdülési csekkeket, ez összesen a két év alatt 400 millió eurós forgalmat generál.
sokan mennek a tengerpartra, a hegyvidéki üdülőkbe, de a gyógyfürdők népszerűsége is növekszik, hiszen egyre többen felismerik a megelőzés fontosságát” – fejtette ki az idegenforgalmi a szakember.
Rosner meglátása szerint ugyanakkor éppen a megelőzést kell népszerűsíteni, hiszen
Romániában például évről évre meredeken növekszik a gyógyszerfogyasztás, az elmúlt egy év alatt a gyógyszerek forgalma elérte a hárommilliárd eurót, holott megelőzéssel, vagy a természetes gyógymódokkal történő egészségmegőrzéssel ezek a kiadások csökkenthetők. „A gyógyvizek, mofetták, termálvizek hatékonyak a szívérrendszeri, emésztőszervi vagy éppen mozgásszervi, reumatikus betegségek kezelésében, megelőzésében” – összegezte Rosner.
Leszögezte viszont, hogy ugyan Kovászna Európa egyik legkeresettebb fürdőhelye lehetne, ehhez azonban jobban megközelíthetővé kell válnia, így fejleszteni kell az infrastruktúrát. Mint rámutatott,
„Ezen kellene változtatni az autópályák és a brassói nemzetközi repülőtér megépítésével” – érvelt Herman Rosner. Hangsúlyozta, az országban, de valószínűleg Európa-szerte is Kovásznán van a legtöbb mofetta, azonkívül a Benedek Géza orvos által kidolgozott Kovászna Rehabilitációs Módszer – ami egyedülálló módon ötvözi a helyi természetes gyógytényezőket, a mofetta és szénsavas ásványvizek hatását a szakmai rehabilitációs kezelésekkel – nagy vonzerőt jelent.
Rosner szerint éppen ezért a vállalkozók, az utazásszervezők feladata, hogy megértessék, ezek a módszerek nemcsak az időskori betegségek kezelésében hatékonyak, hiszen a középkorúakat éppen úgy fenyegetik a stressz miatt kialakuló szívérrendszeri betegségek.
„A szolgáltatások még nem tökéletesek, de a természet és a természetes gyógytényezők azok. Minden hazai fürdőhely esetében ezt kell kiemelni, hiszen mindegy, hogy a félixfürdői termálvizekről, a Călimănești-Căciulatán található gyógyvizekről, vagy a techirgoli gyógyiszapról beszélünk, ezek csodákat tehetnek az egészségmegőrzésben. Az orvostársadalomnak is hatalmas felelőssége van abban, hogy a megelőzésre, a természetes gyógymódok alkalmazására ösztönözze a betegeket” – összegzett Herman Rosner.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!