Mofettalátogatás Háromszéken. Könnyíteni kellene a megközelítésen. Archív
Fotó: Bartos Lóránt
Romániában, de valószínűleg Európa-szerte is Kovásznán van a legtöbb mofetta, azonkívül ott vannak a gyógyvizek, a szénsavas ásványvizek, amelyeknek mind fontos szerepük van az egészségmegőrzésben. De előbb el kell jutni oda: Bukarestbe repülővel még könnyű az út a külföldieknek, ám a fővárosból négy órát kell autózni Kovásznáig.
2018. szeptember 20., 21:422018. szeptember 20., 21:42
A Romániai Gyógyászati Turizmus Szövetség (OPTBR) partnerségben az Eximtur utazási irodával 14. alkalommal szervezi meg a fórumot és börzét, minden évben más fürdőváros ad otthont a rendezvénynek, tavaly például Tusnádfürdőn találkoztak. A most Kovásznán tető alá hozott rendezvényen romániai és külföldi szakemberek tartanak előadást, utazási irodák, gyógyturisztikai létesítmények mutatják be kínálataikat.
A börze nemcsak tapasztalatcsere, hanem kiváló lehetőség arra, hogy az egészségturizmusban vállalkozók és az utazási ügynökségek találkozzanak – szögezte le Herman Rosner. A szakember ugyanakkor emlékeztetett, idén hatalmas infúziót kapott az ágazat, hiszen
„Ha a kormány betartja az ígéretét, és jövő évben is kiadják az üdülési csekkeket, ez összesen a két év alatt 400 millió eurós forgalmat generál.
sokan mennek a tengerpartra, a hegyvidéki üdülőkbe, de a gyógyfürdők népszerűsége is növekszik, hiszen egyre többen felismerik a megelőzés fontosságát” – fejtette ki az idegenforgalmi a szakember.
Rosner meglátása szerint ugyanakkor éppen a megelőzést kell népszerűsíteni, hiszen
Romániában például évről évre meredeken növekszik a gyógyszerfogyasztás, az elmúlt egy év alatt a gyógyszerek forgalma elérte a hárommilliárd eurót, holott megelőzéssel, vagy a természetes gyógymódokkal történő egészségmegőrzéssel ezek a kiadások csökkenthetők. „A gyógyvizek, mofetták, termálvizek hatékonyak a szívérrendszeri, emésztőszervi vagy éppen mozgásszervi, reumatikus betegségek kezelésében, megelőzésében” – összegezte Rosner.
Leszögezte viszont, hogy ugyan Kovászna Európa egyik legkeresettebb fürdőhelye lehetne, ehhez azonban jobban megközelíthetővé kell válnia, így fejleszteni kell az infrastruktúrát. Mint rámutatott,
„Ezen kellene változtatni az autópályák és a brassói nemzetközi repülőtér megépítésével” – érvelt Herman Rosner. Hangsúlyozta, az országban, de valószínűleg Európa-szerte is Kovásznán van a legtöbb mofetta, azonkívül a Benedek Géza orvos által kidolgozott Kovászna Rehabilitációs Módszer – ami egyedülálló módon ötvözi a helyi természetes gyógytényezőket, a mofetta és szénsavas ásványvizek hatását a szakmai rehabilitációs kezelésekkel – nagy vonzerőt jelent.
Rosner szerint éppen ezért a vállalkozók, az utazásszervezők feladata, hogy megértessék, ezek a módszerek nemcsak az időskori betegségek kezelésében hatékonyak, hiszen a középkorúakat éppen úgy fenyegetik a stressz miatt kialakuló szívérrendszeri betegségek.
„A szolgáltatások még nem tökéletesek, de a természet és a természetes gyógytényezők azok. Minden hazai fürdőhely esetében ezt kell kiemelni, hiszen mindegy, hogy a félixfürdői termálvizekről, a Călimănești-Căciulatán található gyógyvizekről, vagy a techirgoli gyógyiszapról beszélünk, ezek csodákat tehetnek az egészségmegőrzésben. Az orvostársadalomnak is hatalmas felelőssége van abban, hogy a megelőzésre, a természetes gyógymódok alkalmazására ösztönözze a betegeket” – összegzett Herman Rosner.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
Október a látás hónapja, ennek alkalmából pedig az Elit Optika október 25-én egész napos programot szervezett, hogy felhívja a figyelmet a látásmegőrzés és a látásunk körüli tudatosság fontosságára is.
Közelebb kerülhettek a rajzfilmkészítéshez az érdeklődők Székelyudvarhelyen, akik az animáció világnapján ellátogattak a Legendárium rajzfilmstúdió workshopjára, hétfőn.
Teljes lett a Kovászna megyei tanács a mai ülésén, miután három új tanácstag is letette az esküt, illetve Henning János és Kondor Ágota személyében kinevezték a megyei önkormányzat alelnökeit is az új mandátumra: egyikük újrázik, másikuk új.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – közölte Mircea Fechet.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn megerősítette, hogy a hozzáadottérték-adó (áfa) nem fog emelkedni.
szóljon hozzá!