Hargita megyében idén szeptemberig 2449 egyesületet alapítottak 1990 óta, amelyekből 65 időközben megszűnt. Képünk illusztráció
Országos szinten 90 696 egyesületet regisztráltak az elmúlt 28 évben, míg alapítványt 19 621-et jegyeztek be 1990 óta. Hargita megyében idén szeptemberig 594 alapítványt, valamint 2449 egyesületet alapítottak. Az igazságügyi minisztérium honlapján lévő országos jegyzékből szemléztünk.
2018. október 27., 18:072018. október 27., 18:07
Akár a civil öntudatosság fokmérője is lehet egy megyének, hogy mennyi közhasznú szervezet működik benne. Mivel minden civil szervezetet kötelező regisztráltatni az 1990 óta vezetett országos jegyzékbe (Registrul Național ONG), így azok listája elérhető az igazságügyi minisztérium honlapján. Az elérhető listák adataiból szemléztünk, amelyeket utoljára szeptember közepén frissítettek.
Alapítványt ugyanakkor az országban 19 621-et jegyeztek 1990 óta, amelyekből időközben 1418-at megszüntettek. A leggyakoribb civil szervezeti formák – az egyesület és az alapítvány – mellett léteznek még szövetségek, föderációk és egyéb formák is, de számuk elenyésző. A nyilvántartás szerint
Érdekesség, hogy a 2000-es évek elején nőtt meg ugrásszerűen az újonnan megalapított egyesületek száma, például 2002-ben 187-et iktattak. Az alapítványok tekintetében 594 Hargita megyei szervezet szerepel a nyilvántartásban, amelyből eddig 12-t számoltak fel, vagy zártak be. Legtöbbet az 1990-es évek közepén alapítottak, 1997-ben például 158-at. Ehhez képest sem az idén, sem a tavaly nem hoztak létre egyet sem.
Fikó Csaba szerint a legfontosabb kérdés, amire válaszolni kell, mielőtt létrehoznánk egy civil szervezetet, hogy magunkért, vagy a közösségünkért szeretnénk tevékenykedni
Fotó: Pinti Attila
A Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesülete az elsők között volt a civil szervezetek között, amelyet a megyében bejegyeztek 1990-ben.
– osztotta meg megkeresésünkre Fikó Csaba. Az egyesület alapítótagja, jelenlegi tiszteletbeli elnöke a téma kapcsán hozzátette, szerinte a legfontosabb kérdés, amire válaszolni kell, mielőtt létrehoznánk egy civil szervezetet, hogy magunkért, vagy a közösségünkért szeretnénk tevékenykedni, mert előbbi esetben jobb, ha vállalkozást indítunk,
Az egyesület és az alapítvány szervezeti formák között a legnagyobb különbség a döntéshozatalukban van – magyarázta Potozky László, a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány igazgatója. Mint részletezte, az egyesületnek „demokratikusabb a berendezkedése” – legkevesebb három tag kell egy egyesület létrehozásához –, hiszen tagjai vannak és közgyűlésük, amelyen a döntéseket hozzák. Hátránya azonban, hogy könnyebb „eltéríteni az eredeti célkitűzésétől”, ez azonban attól függ, hogy mennyire elkötelezettek a tagjai. Ehhez képest
azonban sokkal konszolidáltabb (szilárdabb) az egyesületeknél. A két szervezeti forma létrehozásában vannak még eltérések, hiszen sokkal jelentősebb alaptőkével kell rendelkeznie az alapítványnak az egyesülettel szemben. Viszont a célkitűzéseik lehetnek egyformák.
„Hargita megyében sok civil szervezet van, és célkitűzéseikben is széles területet ölelnek fel, kezdve a szülök iskolai egyesületeitől a sportegyleteken át egészen a kiemelkedő közösségi alapítványokig. Ugyanakkor vannak, amelyeket különböző hatóságok, állami intézmények hoznak létre, például fejlesztési társulásokat” – sorolta az igazgató.
Egyébként a nonprofit egyesületek, alapítványok nem fizetnek adót, azonban folytathatnak gazdasági tevékenységet, ha az összhangban van a célkitűzéseikkel, ebben az esetben viszont kell az abból származó jövedelem után adózniuk, ugyanakkor lehetőségük van cégek létrehozására is.
Minden az odaadáson múlik. A civil szervezetek célkitűzéseikben széles területet ölelnek fel. Képünk illusztráció
Fotó: Rédai Attila
Aura Mădălina Tudor bíró, a csíkszeredai bíróság sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta,
Hargita megyében a csíkszeredai, a székelyudvarhelyi, a gyergyószentmiklósi és a maroshévízi bíróságnál lehet ezt megtenni. A civil szervezetek létrehozását a 2000-ből származó 26-os számú utólag módosított kormányrendelet szabályozza, amelyben részletesen elolvasható, mi az eljárás az alapításhoz. A bírósághoz leadott dossziéban szerepelnie kell többek között a következő iratoknak:
az igazságügyi minisztérium által kibocsátott bizonyítvány, hogy nem foglalt a civil szervezet elnevezése (románul: dovada de disponibilitate de ministerul justiției);
bizonylat a szervezet székhelyéről (dovada sediului);
alapító okirat és alapszabályzat (actul constitutiv şi statutul);
bizonylat a kezdőtőkéről (dovada patrimoniului), amely egyesületek esetében legkevesebb 200 lej, alapítványok esetében a bruttó minimálbér százszorosa kell legyen;
a vezetőtanács tagjainak pénzügyi bizonylata (cazier fiscal);
illetve 100 lej bírósági illeték (timbru judiciar).
A dosszié beiktatása után három nap áll az alapítók rendelkezésére, hogy pótolják az esetleges hiányzó okiratokat, ezalatt ellenőrzik, hogy rendben van-e minden, ezt követő hét napon belül pedig beidézik őket a bíróságra, hozzávetőleg tíz napba telik, amíg bejegyzik a szervezetet a bíróságon. A bíró elmondása szerint sok szervezetet alapítottak különböző sporttevékenységek népszerűsítésére, de állattenyésztés, turizmus területeket érintő egyesületeket is sokat bejegyeztek, a beteggondozás, idősekkel való foglalkozás céljából főként alapítványokat alapítottak.
Időszak | Egyesületek száma | Alapítványok száma |
1990–1995 | 191 | 92 |
1995–2000 | 284 | 424 |
2000–2005 | 504 | 46 |
2005–2010 | 554 | 22 |
2010–2015 | 594 | 7 |
2015–2018 | 322 | 3 |
Összesen | 2449 | 594 |
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
Lőgyakorlatot tart a csíkszeredai katonai központ november tizenkét napján reggel nyolc és éjfél között.
Három koncertje is lesz a Székelyföldi Filharmóniának november folyamán Székelyudvarhelyen. Mutatjuk a pontos dátumokat és időpontokat.
szóljon hozzá!