Fotó: Boda L. Gergely
A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság az örökbefogadást szeretné népszerűsíteni azzal a kampányával, amelyet egy sajtótájékoztatóval nyitott meg a napokban. Az elmúlt esztendőben 24-en kérvényezték a folyamat elindítását, amelyből idáig 19 esetben kezdődhetett el az örökbefogadási eljárás, miután a gyermekvédelmi igazgatóság felmérte a családok szociális és lélektani helyzetét – közölte az adatokat Doru Constantin, az intézmény sajtószóvivője.
2010. március 04., 16:022010. március 04., 16:02
2010. április 08., 19:122010. április 08., 19:12
Fotó: Boda L. Gergely
Az elmúlt évben összesen 21 család fordult örökbefogadással kapcsolatos információkért az intézményhez. 24-en kérvényezték a folyamat elindítását, amelyből idáig 19 esetben kezdődhetett el az örökbefogadási folyamat, miután a gyermekvédelmi igazgatóság felmérte a családok szociális és lélektani helyzetét – közölte az adatokat az intézmény sajtószóvivője, Doru Constantin. A 19 örökbefogadásra alkalmas család tagjai 34–78 év között vannak, ebből 13 városból, 6 vidékről származik. Fontos tudnivaló, hogy nemcsak családok, de egyedülálló személyek is fogadhatnak örökbe gyerekeket, amennyiben teljesítik a megfelelő feltételeket – mondta Schmidt Lóránd, az intézmény igazgatója.
Anyagi, erkölcsi és lélektani felméréseket végeznek
A 19 örökbefogadott gyerek közül 9 román nemzetiségű, 10 pedig roma származású, nincs egy magyar nemzetiségű sem köztük. A családok alkalmassági bizonylata egy évig érvényes, de akadnak olyan családok is, akik másodszorra is meghosszabítják kérelmeiket, amennyiben sikertelenül zárul az első örökbefogadási folyamat – tájékoztatott az igazgató. Az eljárás azért ilyen hosszas, mert ahhoz, hogy egy családot örökbefogadásra alkalmasnak nyilvánítsanak a törvényes keretek betartása után a megyei gyermekvédelmi igazgatóság személyesen vizsgálja ki a családot negyedfokú rokoni ágakig visszamenőleg. A felmérések során erkölcsi, anyagi és pszichológiai kritériumokat vesznek figyelembe. Az intézmény szakemberei az örökbefogadott gyerek beilleszkedését még két évig kísérik figyelemmel – tudtuk meg a gyermekvédelmi igazgatóság sajtószóvivőjétől.
A szexuális felvilágosítás hiánya
Az elhagyott kiskorúak száma nem növekedett az elmúlt évekhez képest. Doru Constantin, az intézmény sajtószóvivője szerint nem feltétlenül a szegénység miatt hagyják el gyerekeiket a szülők, hanem főleg az alacsony iskolázottság és a megfelelő szexuális felvilágosítás hiánya okozza a gyerekeikről való lemondást. Az esetek 85%-a vidéki családokból származik – tette hozzá a sajtószóvivő. Összesen 1116 gyerek szerepel a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság rendszerében. Az örökbefogadásra kiválasztott gyerekek pedig a gyermekvédelmi rendszer családtípusú intézményeiben vagy pótszülőknél nevelkedtek – tájékoztatott a sajtószóvivő.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!