Félő, hogy nemcsak egy vizsgajegyről mond le a diák, hanem a magyar nyelvű továbbtanulásról
Fotó: Veres Nándor
Könnyítésnek, engedménynek álcázzák, de a nyolcadikosok magyar nyelvű továbbtanulása múlhat azon a módosításon, amelyet idén vezetett be az oktatási minisztérium. Bár a középiskolába felvételiző nyolcadikosok kérhetik, hogy ne vegyék figyelembe az anyanyelvből szerzett vizsgajegyet, ez automatikusan azt jelenti, hogy nem is tanulhatnak tovább magyar nyelven.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) hívta fel a figyelmet arra a különös módosításra, amely szerint egyetlen rossz helyre vagy meggondolatlanul tett x-en múlhat az, hogy a nyolcadikos gyerek magyar nyelven folytathatja-e tanulmányait.
Közeledik a nyolcadikosok képességvizsgája, majd az eredmények után a felvételije, a felvételi űrlapon pedig idén lehetősége van a diáknak arra, hogy kérje:
Egyszerűen nem engedi a számítógépes rendszer, amely az elosztás során nem veszi majd figyelembe a magyar osztályok kódszámait. A turpisságra az RMPSZ országos elnöksége hívta fel a figyelmet. A szakmai szervezet arra inti a nyolcadikosok felkészítésével foglalkozó pedagógusokat, illetve a gyerekek szüleit, hogy fokozottan figyeljenek oda a megtévesztő „lehetőségre”.
Érdeklődésünkre a marosvásárhelyi 7-es számú általános iskola igazgatója, Körtesi Sándor elmondta, az ő intézményükben is kifejezetten figyelnek erre az új „lehetőségre”, a magyar tagozatos nyolcadikosok osztályfőnöke már tárgyalt a diákokkal, szülőkkel, elmondta, micsoda
amit nem szabad beikszelni, ha azt szeretnék, hogy a gyerek továbbra is magyarul tanuljon. „Ezeket a felvételi lapokat a gyerekek, a szülők és az osztályfőnök közösen töltik ki. A magyar nyelvű osztályoknak magyar osztályfőnökük is szokott lenni, aki majd remélhetőleg mindenütt figyelni fog” – magyarázta az iskolaigazgató. Hozzátette, amúgy egyáltalán nem jellemző, hogy a magyar anyanyelvű diákok félnének a magyar képességvizsga jegyétől, sőt általában éppen ez az a jegy, ami emeli a vizsgajegyek átlagát.
Körtesi Sándor azt sem nagyon tapasztalja, hogy a nyolcadikos diákok magyar tagozatról románra váltanának középiskolában. „Nagyon ritkán fordul elő, és inkább csak akkor, ha mondjuk vegyes házasságból származik a gyerek, úgymond kétnyelvű. De a tapasztalat még ezekben az esetekben is azt mutatja, hogy a vegyes házasságból származó gyerek már első osztálytól román tagozatra jár, és nem középiskolában vált” – magyarázta Körtesi, aki
mindenesetre ők az osztályfőnökkel együtt mindent megtesznek, hogy ne ezen múljon majd a diákok magyar nyelvű továbbtanulása.
A bekeretezett rész, amit nem biztos, hogy érdemes beikszelni
„Arra kell majd még figyelni, hogy egyszer papíron töltik ki a felvételi űrlapot, majd visszakapják digitális formában, ott is vigyázni kell, hogy ne ikszeljék be azt, hogy a rendszer hagyja figyelmen kívül az anyanyelvből szerzett vizsgajegyet” – fogalmazott az iskolaigazgató.
Hozzátette, a nyolcadikos diákok helyzetét nehezíti ugyanakkor az is, hogy még mindig nincsenek meg a beiskolázási számok, a tanulók nem tudják, melyik iskolában milyen szakokon lehet továbbtanulni, hol mennyi magyar hely lesz.
Kérésre módosítottak
A német tannyelvű osztályokba járó diákok szüleinek kérésére módosították a középiskolai felvételi szabályzatát, miszerint ettől az évtől a felvételi űrlapon bejelölhetik, ne vegyék figyelembe az anyanyelvi vizsgán kapott jegyet – tájékoztatott megkeresésünkre Kovács Irén Erzsébet. A kisebbségi oktatásért felelős államtitkár rámutatott, a német tannyelvű gimnáziumba járó diákok szülei diszkriminációval vádolták az oktatási minisztériumot, amiért azoknak a gyerekeknek a bejutási átlagába is beszámított a német vizsgán szerzett jegy, akik román tannyelvű középiskolában akarták folytatni tanulmányaikat. „A módszertanban eszközölt módosítás célja tehát az, hogy esélyegyenlőséget biztosítson azoknak a diákoknak, akik a kisebbségi tannyelvű gimnáziumi osztályok elvégzése és a cikluszáró országos felmérés után román tannyelvű osztályban akarnak továbbtanulni” – részletezte az államtitkár.
A szakpolitikus elmondta, a felvételi űrlapokat kézzel töltik ki, utána az adatokat bevezetik a számítógépes rendszerbe, a szülőknek és a diákoknak pedig ezt követően kötelező módon ellenőrizniük kell az adatok helyességét. „Így ha véletlenül be is jelölik az opciót, van lehetőség korrigálni azt. De természetesen az a cél, hogy mindenki elővigyázatosan, figyelmesen töltse ki a felvételi űrlapot, amiben az osztályfőnökök egészen biztosan szakszerű segítséget nyújtanak a diákoknak és szüleiknek” – szögezte le az államtitkár.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!