Szász Hargita. Egy könyvben bármi megtörténhet
Fotó: Gecse Noémi
Háromszázhatvanöt címmel jelent meg Szász Hargita első regénye, amelyet csütörtök délután hat órától mutatnak be a csíkszeredai Petőfi Kávéházban.
2017. március 16., 13:402017. március 16., 13:40
2017. március 16., 15:442017. március 16., 15:44
Egy fiatal lány, Anna egy évét, egy szerelmi háromszöget mutat be Szász Hargita nemrégiben a Bookman kiadónál megjelent regénye. „Aki szépirodalmi regényre számít, elárulom neki, hogy nem egy Dosztojevszkij. Néhány éve, amikor Bukarestben dolgoztam, és sokat utazgattam, rájöttem, hogy annak ellenére, hogy nagyon szeretem a szépirodalmat, amikor több órán át vonatozok, egy könnyedebb regényt jobban esik olvasni. És egyszer eszembe jutott, hogy én is tudnék ilyent írni. Élt bennem már jó ideje egy történet. Aztán 2014-ben egy reggel felkeltem, elkezdtem írni, és három hét alatt kész is lett. Utána persze jöttek a finomítási munkák, a szerkesztés. Az volt a furcsa számomra, hogy elkezdtem írni a történetet, ahogy elképzeltem, és egyszer csak magától íródott. Nem az lett, amit eredetileg szerettem volna, a történet alakította magát, szinte már nem is én irányítottam” – magyarázta az elsőkönyves szerző.
Mint mondta, az elkészült szöveget aztán megmutatta néhány ismerősének, köztük Forró Gyöngyvérnek is, aki azt javasolta, hogy küldje el egy hozzáértő személynek, így jutott eszébe felvenni a kapcsolatot Demény Péterrel, aki az egyetemen tanára volt. „Amikor ő is azt mondta, hogy lehet ezzel valamit kezdeni, akkor kezdtem gondolkodni komolyabban a kiadásán. Péter hatására kezdtem el szerkeszteni, átírni itt-ott, ahol javasolta. Nyilván, önbizalmat adott, hogy egy olyan író, mint Demény Péter hisz abban, hogy a szórakoztató irodalom műfajában tud működni ez a szöveg. Enélkül a biztatás nélkül még most is ott lapulna a laptopomon, a virtuális fiókban. Péter segített kiadót találni, és így kerültem kapcsolatba a Bookman kiadóval” – mesélte, hogy hogyan lett a kéziratból könyv.
A cselekmény egy kisvárosban játszódik, a történetet Anna szemszögéből meséli el a szerző. „Fel vagyok rá készülve, hogy aki elolvassa, azt fogja hinni, hogy Anna én vagyok, mert egyes szám első személyben van írva, és hogy ez egy önéletrajzi regény, de nem így van. Beleírtam magamat is valamennyire, de egy főszereplőben, szereplőben az a jó, hogy megtesz olyan dolgokat is, amit én, vagy bárki más nem merne. Ez a jó az írásban, hogy az ember amit elképzel, vagy amit a valóságban nem tud, nem mer megtenni, azt a szereplő igen. A könyvben minden megtörténhet. Minden is. Mégis van egy belső kontroll, hogy ami emberként is bennem van, az – ha nem tudatosan is – visszaköszönt a könyvben.”
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!