Fotó: Csibi Márti
Pereskedések, félrevezetések, bürokratikus harcok, jogi útvesztők, másrészt ízig-vérig hatoló ellenkezés – jó fél évtizedes történelme van már a gyergyóditrói szienitbánya megnyitási tervének. A község önkormányzata és a közbirtokosság egyöntetűen elutasítja a bányanyitást, ám folyamatosan harcolniuk kell – hol az olasz befektető, hol pedig kisebb helyi ellenzéki csoportosulásokkal.
2010. május 14., 23:462010. május 14., 23:46
2010. május 15., 11:542010. május 15., 11:54
Fotó: Csibi Márti
Aláírásgyűjtés szervezésén gondolkodik egy húszas csoport Gyergyóditróban – a társaság a község jegyzőjétől kért formanyomtatványt, hogy a szienitbánya megnyitását véleményezve adatokat gyűjtsön a lakók álláspontjáról. A polgármester szerint az akció célja egy határozattervezet benyújtása a helyi tanácshoz, ennek azonban feltétele a lakosság öt százalékának a támogatása, amint azt a 215-ös önkormányzati törvény is megfogalmazza.
Fotó: Csibi Márti
Az egyik ötletgazda Kovács Zoltán, aki ugyan elismeri, hogy tervükben van az aláírásgyűjtés, ennek viszont kimondottan kísérleti jellege lenne, mivel meggyőződésük, hogy a falu lakossága, akiket igazán érint a dolog, nem volt megfelelőképpen tájékoztatva a körülményekről, a fejlődési lehetőségekről, esetleg a környezetvédelmi kérdésekről. Kovács csapata ugyanakkor szívesen követné a remetei példát, amikor száz lakos ellátogatott Miskolc mellé, megtekinteni egy hasonló szeméttárolót, mint amilyent oda is terveznek – a ditróiaknak ehhez hasonlóan Bulgáriába kellene ellátogatniuk a szienit bányához, fogalmazta meg igényét Kovács.
Fotó: Csibi Márti
Az olasz érdekeltségű Ditrău Mining Corporation Kft. már évek óta rávetette szemét a gyergyóditrói szienitre, és annak ellenére sem állt el az Újhavas-hegyre tervezett bányanyitástól, hogy a helyi közösség referendumon mondott nemet rá. A hatástanulmány minden egyes pontjára sikerült megfelelő választ adniuk a kitermelés környezetkímélő módját illetően, így a törvények értelmében megkaphatják az engedélyeket. A döntés azonban a gyergyóditrói önkormányzat és Hargita Megye Tanácsa kezében van, és mindkettőnek feltett szándéka, hogy megakadályozzák a bányanyitást.
Fotó: Csibi Márti
Az ellenzők mellett kardoskodó közbirtokosság elsősorban azt nehezményezi, hogy az olasz cég képviselője nem tartotta be eddigi ígéreteit sem, ugyanakkor kifogásolják a beígért 26 munkahelyet, ami nevetséges egy 5000 fős községnek, hogy rengeteg nyersanyagot visz el, és az itteni nyeresége nulla, ezzel szemben az itt maradó kár maximális, vélekednek a bánya ellenzői. Az önkormányzatnál döntés született: bánya helyett a tavakra, campingre, turizmusra szavaznak és mindent megtesznek annak érdekében, hogy megakadályozzák a poros, zajos, kopár bányavidék létesítését. Arra az esetre, ha minden kötél szakad, jól kitervelt B verzió is készenlétben van, hogy Ditró a lehető legjobban profitálhasson a befektetésből.
Fotó: Csibi Márti
Mint ismeretes, geológiai mérések bizonyítják, hogy az Újhavas gyomrában 27 és fél millió tonna szienit van, melyből 18 és fél tonna kitermelhető. Ráadásul, a Ditró melletti tartalék tisztaságában és koncentráltságában vetekszik a norvégiai ásvánnyal.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.