Fotó: Harmopan
A 30 éves Harmopan márkanév jubilálása után újból ünnepelhet a Harmopan csapata, hiszen a 2022-es év GastroPan kiállításáról elismerő díjakkal térhettek haza, ezzel is bebizonyítva, hogy az igazán finom kenyeret csak szívvel teli munkával lehet sütni. Péter Orsolya minőségellenőr és termékfejlesztővel, valamint Kovács Éva termelési vezetővel beszélgettünk.
2022. április 25., 10:042022. április 25., 10:04
– Milyen díjnyertes termékekkel neveztek be az idei versenyszámokba?
– Péter Orsolya: A GastroPan pék-, sütőipari, cukrász-, illetve gasztronómiai országos kiállítás és verseny. A megmérettetésre több kategóriában lehetett benevezni, melyek közül az ipari, illetve a kézműves kenyér, valamint a péksütemények kategóriájában szereztünk első, második, illetve ugyancsak második helyezést!
– Kovács Éva: Az idei versenyre a „Kenyér” kategóriában a kemencés vekninkkel, valamint a félbarna verthajú kenyerünkkel neveztünk be. Az elsőt a csíkszeredai pékség csapata, az utóbbit a gyergyói csapat sütötte. Az I. helyezést elért, 1,5 kilós kemencés vekni lett az Év kenyere, melyre szívből büszkék vagyunk! Ezt a terméket a magas krumplitartalom, a ropogós héj és a házikenyérhez hasonló bélzet jellemzi. A félbarna verthajú kenyerünk II. helyezést ért el ezen a rangos eseményen, az ipari kategóriában. Ez a kenyér a gyergyói pékek munkájának az eredménye, hosszú gyártású technológiával, kovászos módszerrel készül, nagy mennyiségű pityóka felhasználásával. A termék verthajú, nagy tömegű (2,5-3,5 kg), a magas pityókatartalomnak köszönhetően hosszan tartó frissesség jellemzi. Íz- és aromaanyagai az igazi, otthon sütött házikenyeret juttatja eszünkbe.
A kézműves cipó lassan kétéves múltra tekint vissza, és nap mint nap megtalálható a Harmopan üzletek polcain. Külön köszönet illeti a gyergyói Harmopan kollégáinkat, akik ennek a sikeres, finom kenyérnek a megálmodói voltak.
A péksütemények kategóriájában a diós-aszalt szilvás bejglinkkel II. helyezést értünk el, valamit a szalontai kifli dicséretben részesült.
Fotó: Harmopan
– Hogyan készültek fel a versenyre? Mi a titka a Harmopan különleges termékeinek?
– Péter Orsolya: A Harmopan történetében nem az első, hogy szakmai megmérettetéseken veszünk részt közösségileg. A járványt megelőző években számos versenyen indultunk, mert azt tapasztaltuk, hogy kollégáink igazi csapatként működnek együtt és szeretik a kihívásokat. A mostani kiállításra és versenyre több kollégával közösen dolgoztunk össze és több, mint négy hónapnyi felkészülés van a hátunk mögött.
– Kovács Éva: Termékeinket pékjeink, pékipari szakembereink alkotják meg, legtöbbször kézzel, hogy megőrizzük termékeink hagyományos, természetes jellegét. Az Év kenyere díjat elnyerő kemencés veknink is egyik pékünk munkájának az eredménye. Ezt a típusú kenyeret háromszakaszos technológiával készítjük, mely a kovászmag elkészítésétől számítva három alkalommal kerül érlelésre, majd formázásra, kelesztésre és megsütésre. A hosszú folyamat lényege az íz- és aromaanyagok kialakulása, az ízek összeérése.
Fotó: Harmopan
– A Harmopan háza táján a péksüteményeknek több évtizedes múltja van. A verseny keretében II. díjat nyert a diós-aszalt szilvás bejgli, de dicséretet kapott a szalontai kifli is. Meséljenek, hogy miért éppen ezeket a termékeket versenyeztették meg?
– Péter Orsolya: Nem véletlen, hogy ezeket a termékeket választottuk, ugyanis mindenképp szerettünk volna hagyományos alkotásokat megmérettetni. A húsvét közeledtével fontosnak tartottuk megmutatni, hogy térségünkben milyen süteményekkel koronázhatjuk meg az ünnepet. A választásnál célunk volt, hogy valami különlegesen innovatívat kínáljunk fel a zsűri számára. A szalontai kifli egy levelestészta-alapú, diós töltelékkel készült sütemény, amelyet porcukor díszít. A diós-aszalt szilvás bejglink túlmutat a sokak által ismert és fogyasztott egyszerű diós vagy mákos bejglin. Úgy gondoljuk, hogy a diós töltelék az aszalt szilvával párosítva egy igazán különleges ízkombinációt eredményez.
A díjnyertes termékek mindenike sok más friss, ropogós termékkel egyetemben megvásárolható a Harmopan üzleteiben, szóval, ha valami különlegesen finomat szeretnénk fogyasztani, akkor érdemes ellátogatni a lakhelyünkhöz közeli Harmopan boltok valamelyikébe.
(X – fizetett hirdetés)
Ismét életre hívják a Borszeredát – a Kárpát-medence borászainak találkozóját május 9–11. között a csíkszeredai Mikó-várban.
Fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.
Tűz ütött ki egy fát szállító kamionon a 15-ös országúton, a Maros megyei Galonya és Ratosnya települések között szerda délután. Az utat mindkét irányba lezárták az oltás idejére.
A pápaválasztó bíborosok a konklávé napján a megválasztandó pápáért bemutatott misén vettek részt a Szent Péter-bazilikában. Giovanni Battista Re bíboros arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
Kilencmillió lejes állami támogatásból fejlesztheti eszközparkját a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. A modern műszerek gyorsabb és biztonságosabb ellátást tesznek lehetővé.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
A marosvásárhelyi Kultúrpalota ad otthont idén is a Tudományos Diákköri Konferenciának (TDK) május 7-10 között, amelyen nem csak az egészségügyben tevékenykedő szakemberekhez vagy egyetemistákhoz szólnak.
Szerdán tovább gyengült a román deviza. A Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint egy euró 5,12 lejt ért, 6,13 banival (1,22 százalékkal) többet, mint az előző napi árfolyam szerint.
Továbbra is nagy erőkkel dolgoznak a víz kiszivattyúzásán a parajdi sóbányánál, a gyergyószentmiklósi tűzoltókhoz a csíkszeredaiak is csatlakoztak.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter.
1 hozzászólás