Fotó: gov.ro
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén az oktatási miniszter.
2025. május 27., 13:362025. május 27., 13:36
2025. május 27., 13:432025. május 27., 13:43
Daniel David a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen szólalt fel – számol be róla az Agerpres hírügynökség.
A tárcavezető elmondta, hogy a jelentés elkészülte alatt három miniszter követte egymást az oktatási tárca élén, és hivatalban lévő miniszterként most rá vár az a feladat, hogy ismertesse a dokumentumot. Meglátása szerint a jelentés szerzői „komoly munkát végeztek”, és a következtetéseik nagy figyelmet érdemelnek, mert részét képezik Románia OECD-csatlakozási folyamatának.
A tanulmány az OECD tagállamaiban működő jó gyakorlatokhoz méri a romániai helyzetet, és ajánlásai egy általános stratégia alapjául szolgálhatnak – tette hozzá.
Az OECD jelentése szerint
Daniel David idézte az Eurostat adatait, amelyeknek megfelelően a romániai bölcsődés- és óvodáskorú gyerekek mindössze 11,4 százaléka jár bölcsődébe vagy óvodába. „Ez rossz; pszichológusként nekem is ez a véleményem, és az OECD is megerősíti, hogy
– magyarázta Daniel David.
Az OECD jelentése szerint Románia jelenleg nem rendelkezik a szükséges infrastruktúrával ahhoz, hogy a gyermekek sokkal nagyobb arányban vegyenek részt a koragyermekkori nevelési rendszerben.
– szögezte le Daniel David.
Kifejtette, a bölcsődei és óvodai oktatás túlnyomórészt a gyermekfelügyeletben merül ki, de már ebben a korban el kellene kezdeni bizonyos alapvető kompetenciák fejlesztését.
A miniszter szerint az is problémát jelent, hogy a bölcsődei és óvodai oktatásban nincs elég tanerő, és a meglévő pedagógusok képzettségi szintje sem mindig megfelelő.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
Elmosott egy ideiglenes hidat a nagy mennyiségű víz Palánkán, emiatt három település vált megközelíthetetlenné Bákó megyében.
Jelenleg is dolgoznak a mikóújfalusi ideiglenes híd helyreállításán, amit hétfőn este elsodort az ár. A Kovászna megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a Hatodra vezető átkelőt szerdán nyithatják meg a forgalom előtt, ha az időjárás is engedi.
Demkó Attila, közismert magyarországi biztonságpolitikai szakértő tart előadást Háború Ukrajnában címmel június 1-jén Csíkszeredában.
szóljon hozzá!