Pénteken még megállt a víz a mezőn, de vasárnapra már jórészt elnyelte a talaj
Fotó: Veres Nándor
Udvarhelyszék nagy részén mindössze néhány nap alatt olvadt el a hó, de áradás nem történt sehol, és a belvíz is eltűnt a mezőkről. A folyóvizeknek ugyan megnőtt a vízszintjük, de nem léptek ki medrükből.
2018. március 12., 13:362018. március 12., 13:36
A múlt hét közepén érkezett felmelegedés következtében a hét végére még a térség magasabban fekvő területein is elolvadt a hó nagy része. Emiatt ugyan valamelyest megnőtt a folyóvizek hozama, de jelentősebb áradás nem történt, hiszen a hó mennyisége sem volt jelentős – tudtuk meg a Maros Vízügyi Hatóság illetékesétől.
Nem így az Árpád-patakon, ahol gallyak nehezítették a víz lefolyását, erre az UTCA civil csoport is felhívta az illetékesek figyelmét.
A Homoród és a Nyikó mentén is medrükben maradtak a folyóvizek, Nyikómalomfalván lassan hét éve nem volt áradás.
– mondta el lapunknak László Márton. Malomfalván a 255-ös számú portát 2005-ben teljesen elmosta az ár. Márton László és felesége akkor nem voltak otthon, de menyük és két kisunokájuk csak azért menekült meg, mert időben fel tudtak mászni a padlásra. Akkor a faluban négyen haltak meg. „Belvíz volt a mezőkön, az olvadás után néhány napig megállt a földeken, de gyorsan beszívta a talaj. Olyan szárazság volt az elmúlt években, hogy itt a mezőn nem fog megállni a hólé” – jegyezte meg Márton László.
A község többi településéről sem jeleztek áradást, a Nyikó mentén az elmúlt években nem volt ilyen probléma. „2011-ben Malomfalván, 2014-ben Farkaslakán, 2015-ben pedig Szentléleken építtettük meg a meder mentén a támfalakat, ezzel párhuzamosan zajlottak a földmunkák a Nyikó mederrendezésére. Azóta ilyen jellegű problémánk nincs” – erősítette meg Kovács Lehel, a község polgármestere.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!