Elsősegélynyújtás-képzés Csíkszeredában
Fotó: Hargita Megyei Mentőszolgálat
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
2024. november 21., 16:432024. november 21., 16:43
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője számolt be csütörtökön arról a projektről, amelynek részeként száz pedagógusnak tartanak újjáélesztési oktatást. Összesen négy alkalommal zajlanak a felkészítők.
A csíkszeredai alpolgármester jelezte, az Erdélyi Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja 9000 lejre pályázott az önkormányzathoz, a céljuk pedig az, hogy a kiképezendő tanárok és tanítók megtanulják az elsősegélynyújtás alapjait és magabiztosan beavatkozzanak egy-egy vészhelyzet esetén a mentő kiérkezéséig. A képzés végén ezek a pedagógusok képesek kell legyenek minél korábban felismerni azokat a tüneteket, amelyek orvosi ellátást igényelnek, illetve
Péter Szilárd az újraélesztési maratonról is beszélt.„Harmincegy napos újraélesztési maratont hirdettünk meg: 31 napon keresztül 31 különböző településen oktattuk az alapszintű újraélesztést.”
Ezzel azonban nem álltak meg, minden évben a Hargita megye iskoláiban több mint 2000 gyerek vesz részt különböző elsősegélynyújtó képzéseiken. „2023-ban az oktatási intézményekből azzal a kéréssel fordultak hozzánk, hogy a pedagógusokat se hagyjuk ki az elsősegély-oktatásból, hiszen nekik is fel kell ismerniük a vészhelyzetet, és tudniuk kell cselekedni” – fogalmazott Péter Szilárd. Kérésüket meghallgatták, így
A mentőszolgálat vezetője, aki egyben az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának tagja is, jelezte, először az a fontos, hogy egy pedagógus ki tudja hívni a mentőt. Az oktatáson ezen kívül arra is megtanítják a felnőtteket, hogy mit kell tenniük egy vérzés során, hogyan távolítsanak el idegen testet, hogyan rögzítsenek egy törést, kezeljenek egy fagyást, égést, vagy mit tegyenek ájulás esetén.
Első alkalommal, november 7–8-án a Márton Áron Főgimnáziumban tartottak képzést a Xantus János Általános Iskola, a Kájoni János Szakközépiskola, a Kisherceg Óvoda, valamint a gimnázium 65 pedagógusának. A rá következő héten a Napraforgó Napközi Otthon 12
óvópedagógusa sajátíthatta el az alapismereteket. A mostani, harmadik képzésen a Nagy Imre Általános Iskola tanárai a Csipike Napközi Otthon óvónői is csatlakoztak. Az utolsó alkalmat november utolsó csütörtökén és péntekén tartják a Venczel József Szakközépiskolában, ahol a házigazda tanárok mellett a József Attila, a Nagy István és a Kájoni János iskolák tanárai részesülnek képzésben.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!