Elsősegélynyújtás-képzés Csíkszeredában
Fotó: Hargita Megyei Mentőszolgálat
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
2024. november 21., 16:432024. november 21., 16:43
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője számolt be csütörtökön arról a projektről, amelynek részeként száz pedagógusnak tartanak újjáélesztési oktatást. Összesen négy alkalommal zajlanak a felkészítők.
A csíkszeredai alpolgármester jelezte, az Erdélyi Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja 9000 lejre pályázott az önkormányzathoz, a céljuk pedig az, hogy a kiképezendő tanárok és tanítók megtanulják az elsősegélynyújtás alapjait és magabiztosan beavatkozzanak egy-egy vészhelyzet esetén a mentő kiérkezéséig. A képzés végén ezek a pedagógusok képesek kell legyenek minél korábban felismerni azokat a tüneteket, amelyek orvosi ellátást igényelnek, illetve
Péter Szilárd az újraélesztési maratonról is beszélt.„Harmincegy napos újraélesztési maratont hirdettünk meg: 31 napon keresztül 31 különböző településen oktattuk az alapszintű újraélesztést.”
Ezzel azonban nem álltak meg, minden évben a Hargita megye iskoláiban több mint 2000 gyerek vesz részt különböző elsősegélynyújtó képzéseiken. „2023-ban az oktatási intézményekből azzal a kéréssel fordultak hozzánk, hogy a pedagógusokat se hagyjuk ki az elsősegély-oktatásból, hiszen nekik is fel kell ismerniük a vészhelyzetet, és tudniuk kell cselekedni” – fogalmazott Péter Szilárd. Kérésüket meghallgatták, így
A mentőszolgálat vezetője, aki egyben az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának tagja is, jelezte, először az a fontos, hogy egy pedagógus ki tudja hívni a mentőt. Az oktatáson ezen kívül arra is megtanítják a felnőtteket, hogy mit kell tenniük egy vérzés során, hogyan távolítsanak el idegen testet, hogyan rögzítsenek egy törést, kezeljenek egy fagyást, égést, vagy mit tegyenek ájulás esetén.
Első alkalommal, november 7–8-án a Márton Áron Főgimnáziumban tartottak képzést a Xantus János Általános Iskola, a Kájoni János Szakközépiskola, a Kisherceg Óvoda, valamint a gimnázium 65 pedagógusának. A rá következő héten a Napraforgó Napközi Otthon 12
óvópedagógusa sajátíthatta el az alapismereteket. A mostani, harmadik képzésen a Nagy Imre Általános Iskola tanárai a Csipike Napközi Otthon óvónői is csatlakoztak. Az utolsó alkalmat november utolsó csütörtökén és péntekén tartják a Venczel József Szakközépiskolában, ahol a házigazda tanárok mellett a József Attila, a Nagy István és a Kájoni János iskolák tanárai részesülnek képzésben.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
szóljon hozzá!