
Elsősegélynyújtás-képzés Csíkszeredában
Fotó: Hargita Megyei Mentőszolgálat
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
2024. november 21., 16:432024. november 21., 16:43
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője számolt be csütörtökön arról a projektről, amelynek részeként száz pedagógusnak tartanak újjáélesztési oktatást. Összesen négy alkalommal zajlanak a felkészítők.
A csíkszeredai alpolgármester jelezte, az Erdélyi Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja 9000 lejre pályázott az önkormányzathoz, a céljuk pedig az, hogy a kiképezendő tanárok és tanítók megtanulják az elsősegélynyújtás alapjait és magabiztosan beavatkozzanak egy-egy vészhelyzet esetén a mentő kiérkezéséig. A képzés végén ezek a pedagógusok képesek kell legyenek minél korábban felismerni azokat a tüneteket, amelyek orvosi ellátást igényelnek, illetve
Péter Szilárd az újraélesztési maratonról is beszélt.„Harmincegy napos újraélesztési maratont hirdettünk meg: 31 napon keresztül 31 különböző településen oktattuk az alapszintű újraélesztést.”
Ezzel azonban nem álltak meg, minden évben a Hargita megye iskoláiban több mint 2000 gyerek vesz részt különböző elsősegélynyújtó képzéseiken. „2023-ban az oktatási intézményekből azzal a kéréssel fordultak hozzánk, hogy a pedagógusokat se hagyjuk ki az elsősegély-oktatásból, hiszen nekik is fel kell ismerniük a vészhelyzetet, és tudniuk kell cselekedni” – fogalmazott Péter Szilárd. Kérésüket meghallgatták, így
A mentőszolgálat vezetője, aki egyben az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának tagja is, jelezte, először az a fontos, hogy egy pedagógus ki tudja hívni a mentőt. Az oktatáson ezen kívül arra is megtanítják a felnőtteket, hogy mit kell tenniük egy vérzés során, hogyan távolítsanak el idegen testet, hogyan rögzítsenek egy törést, kezeljenek egy fagyást, égést, vagy mit tegyenek ájulás esetén.
Első alkalommal, november 7–8-án a Márton Áron Főgimnáziumban tartottak képzést a Xantus János Általános Iskola, a Kájoni János Szakközépiskola, a Kisherceg Óvoda, valamint a gimnázium 65 pedagógusának. A rá következő héten a Napraforgó Napközi Otthon 12
óvópedagógusa sajátíthatta el az alapismereteket. A mostani, harmadik képzésen a Nagy Imre Általános Iskola tanárai a Csipike Napközi Otthon óvónői is csatlakoztak. Az utolsó alkalmat november utolsó csütörtökén és péntekén tartják a Venczel József Szakközépiskolában, ahol a házigazda tanárok mellett a József Attila, a Nagy István és a Kájoni János iskolák tanárai részesülnek képzésben.
A Perzsa-öböl térségében zajló háború és a Hormuzi-szoros forgalmának részleges lezárása az üzemanyagárak emelkedéséhez vezetett – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Lélekemelő nagyböjti koncertre kerül sor a csíkdelnei Úr-kápolnában, a március 8-án 11 órától kezdődő szentmise után.
Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta két kárpátaljai magyar hadifogoly elengedését a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott tárgyalásán szerdán Moszkvában.
Lenyűgöző hangszerrel egészült ki a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. A Bartók Béla-terem új ékszerét Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere adta át, a zongorát pedig maga az alkotó szólaltatta meg először.
Kárp György 80 címmel különleges, zenés-vidám estére várják az érdeklődőket március 5-én, csütörtökön 18 órától a Szovátai Városháza dísztermében
A romániai lakások háromnegyede nincs pénzügyileg védve a természeti katasztrófák ellen, mivel a közel 10 millió lakóingatlan közül mindössze mintegy 2,4 millió rendelkezik kötelező biztosítással – jelentette ki a PAID vezérigazgatója.
Az oktatási minisztérium a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kezdeményezésére új módszertant fogadott el a kisebbségi tankönyvek beszerzésére – számol be az RMDSZ sajtóosztálya.
Hivatali visszaélés miatt négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Adrian Chesnoiu volt mezőgazdasági minisztert egy elcsalt versenyvizsgákkal kapcsolatos ügyben. Az ítélet nem jogerős.
Romániában 60 százalékkal csökkent a súlyos közúti balesetek száma 2019-hez képest, a halálos áldozatok száma pedig 30 százalékkal mérséklődött – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján az Országos Rendőr-főkapitányság helyettes vezetője.
Az A8-as autópálya építése Gyergyóditró térségében a 127-es megyei utat is érinti, ezért Hargita Megye Tanácsának le kell mondania az út egy részéről. Elvárják viszont, hogy az autópálya-építés mellett a megyei utat is építsék ki egy új nyomvonalon.
szóljon hozzá!