Fotó: Gábos Albin
A Hargita Megyei Ügyészség, a városi ügyészségek és a Csíkszeredai Bíróság részlegesen felfüggesztette tevékenységét, továbbá ügyészek és bírák tüntettek Csíkszeredában szerda délután tiltakozásul az igazságügyi törvényeket módosító 7-es számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
2019. február 27., 18:092019. február 27., 18:09
Ügyészek és bírák tiltakoztak szerda délután a csíkszeredai Igazságügyi Palota előtt az igazságügyi törvényeket módosító, idei 7-es számú sürgősségi kormányrendelet ellen. A Hargita megyei ügyészek és bírák az országos tiltakozásokhoz kapcsolódva a tüntetés mellett
A tiltakozáson Sorin Mihai Colceriu, a Hargita megyei ügyészség szóvivője elmondta, országszinten közgyűléseket tartottak az ügyészségek a vitatott kormányrendelet kapcsán. Hargita megyében hétfőn többségi szavazattal döntötték el, hogy részleges munkabeszüntetéssel (a sürgős ügyekkel továbbra is foglalkoznak), illetve a szerdai tiltakozással fejezik ki ellenérzéseiket a kormányrendelettel szemben. Úgy gondolják,
A tiltakozáson szintén jelenlévő Aura Mădălina Tudor bíró, a csíkszeredai bíróság sajtószóvivője kitért arra is, hogy az ügyészséghez hasonlóan a bíróság is közgyűlést tartott, amelyen szintén a részleges munkabeszüntetés és a tiltakozás mellett döntöttek. Hozzátette, ez azt jelenti, hogy a súlyosabb eseteket, amelyek kényszerintézkedéseket is vonnak maguk után, illetve a kiskorúakkal kapcsolatos ügyeket továbbra is tárgyalják, más esetekben azonban halasztanak. Ez a tervek szerint március elsejéig lesz így, de
Mint ismert, a kormány múlt kedden fogadott el egy azonnal hatályba lépő sürgősségi rendeletet a tavaly hatályba lépett igazságszolgáltatási törvények újabb módosításáról. A kabinet egyebek mellett arról határozott, hogy
A rendelet egy másik előírásával a bírák és ügyészek visszaéléseit vizsgáló speciális vádhatóságot – amelyet a legutóbbi módosításkor hoztak létre – kivonták a legfőbb ügyész hatásköre alól. A jogszabály továbbá arról is rendelkezik, hogy az ügyészségek vezető tisztségeit ezután nem lehet ügyvivő jelleggel betölteni, és azt is megszabja, hogy a jelenleg tisztségben lévő ideiglenes vezetők mandátuma az érvénybe lépéstől számított 45 napon belül lejár.
Fotó: Gábos Albin
A módosítások hatalmas felháborodást váltottak ki, Bukarestben és az ország számos nagyvárosában több ezren vonultak utcára az igazságügyi törvényeket módosító kormányrendelet ellen tiltakozva. Emellett a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is részleges munkabeszüntetéssel tiltakozott, illetve több városban – így Bukarestben, Temesváron és Konstancán is – néhány napra felfüggesztették a tevékenységüket az ügyészségek. Ehhez csatlakozott a Hargita Megyei Ügyészség és a megye városi ügyészségei (a csíkszeredai, a székelyudvarhelyi, a gyergyószentmiklósi és a maroshévízi), illetve a Csíkszeredai Bíróság.
Időközben a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) plénuma hétfőn a 7-es sürgősségi rendelet visszavonására szólította fel a kormányt. A Viorica Dăncilă vezette kormány hétfő délutánra tárgyalásra hívta a rendeletet ellenző szakmai szervezeteket.
Tudorel Toader igazságügy-miniszter hétfőn este, a tárgyalások után bejelentette: a bírálatok nyomán eltörlik a rendelet azon részét, amely lehetővé teszi, hogy korábban ügyészként tevékenykedő bírák is főügyészek lehessenek, és a CSM ügyészi osztálya marad továbbra is az a fórum, amely a jelölteket véleményezi. Egyben beleegyeztek, hogy az igazságügyet érintő törvényeket elfogadásuk előtt öt nappal elküldik a CSM-nek.
Ezáltal azonban csak a rendelet legvitatottabb, 54-es cikkelyét vonták vissza, de a többi előírás továbbra is érvényben maradt. Így a tiltakozások is folytatódtak, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) például korábban sohasem látott megoldáshoz folyamodott. Akik felkeresik a hivatalos weboldalukat, egy figyelmeztetéssel találkoznak, amely minden kattintás után újra megjelenik. Ebben az áll, hogy az intézmény működése veszélybe került a 7-es sürgősségi kormányrendelet miatt, a magas szintű korrupció-elhárítást pedig bénulás fenyegeti.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.
Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.
Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.
Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
1 hozzászólás