Fotó: Veres Nándor
Csobotfalvi hagyományőrzők Magyarországról érkező hagyományőrzőkkel közösen kétnapos nyári vigadalmon vettek részt. A csütörtökön és pénteken zajló, negyedik alkalommal megtartott Csobotfalvi Vigadalmat a Csobod Öröksége Egyesület és az Országos Néptánc Baráti Kör Egyesület szervezte.
2013. július 21., 19:582013. július 21., 19:58
2013. július 21., 20:482013. július 21., 20:48
A rendezvény Nagy I. Gábor és Miklós István festészeti kiállításának megnyitójával, valamint Baranyi Ferenc Tamási Áron elbeszélése nyomán írt A lóvá tett menyasszony című darabjának előadásával vette kezdetét. „Egyszer ki akartam próbálni belülről is, hogy miként néz ki egy ilyen színdarab, mert kívülről elég sokat láttam. Az évek folyamán többet be is tanítottam, de játszani még nem játszottam. Elég izgalmas volt, főként, hogy a sok mezőgazdasági és szervezésbeli elfoglaltság miatt nehéz volt megtanulni a szöveget, így láthattam, hogy nem könnyű egy falusi fiatalnak megtanulni és úgy előadni, hogy ne szégyenkezzen. Ez egy húszperces vásári darab, nagyon egyszerű és mulatságos. Annyira megtetszett az öttagú csapatnak, hogy lehet, más helyszíneken is bemutatjuk” – mondta el Antal Imre szervező.
A vigadalom programjában szerepelt Demeter László Havasi kaszálók című filmjének vetítése is, – amelyet a későbbiekben a falubeli gazdáknak még le szeretnének vetíteni a szervezők –, természetesen a tánctanítás és a hajnalig tartó táncház sem maradt el.
Másnap a csobotfalvi kultúrotthon udvarán kézműves tevékenységek és népi gyermekjátékok várták az érdeklődőket. Délután a jászberényi, jászapáti, szolnoki, csongrádi és csobotfalvi hagyományőrzők zene- és énekszóval végigvonultak a falun, majd a kultúrotthonban a csoportok sorra bemutatták a vidékükre jellemző táncokat. „A felvonuláskor a vendégeink a fogadó családtól csatlakoztak a menethez. Külön kiemelem azt a stráfszekeret – így mondják nálunk, a kollektív idején használták, ez nem egy bárkás szekér, hanem magas, szinte színpadszerű –, amely nagyon alkalmas arra, hogy az ember megmutatkozzon, hogy végigvonuljon a falun. Ezt Taplocáról vásároltuk meg a fiatalságnak. Kalákában építettük fel, télen fogtunk neki és az Ezer székely leány napja előtt szépen megfestettük. Nem híres festés, de a lényeg, hogy a lélek megvan benne, mert mindenki festette” – osztotta meg velünk a szervező. Elmondta, az idei vigadalom másik újdonsága, hogy Csobotfalváról két csoport lépett fel, a régebbi és egy másfél hónapja alakult, 25 fiatalból álló tánccsoport, az utóbbiakat Udvari Róbert tanít táncolni. „Mivel láttuk, hogy sokan vannak, akik nem kapcsolódtak be eddig az egyesület tevékenységébe, megpróbáltunk nyitni feléjük és nagyon örvendek, mert ahogy az első gesztust megtettük feléjük, egyből megérkeztek.”
Szombaton a csoportok Gyimesfelsőlokra mentek át, hogy ott részt vegyenek a Csángó Hétvégén.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!