Fotó: Veres Nándor
Ismeretlen elkövetők péntekről szombatra virradó éjszaka ismét megrongálták Csíkszereda központjában, a Szabadság téren felállított nagyméretű székely zászlót.
2014. október 26., 16:392014. október 26., 16:39
2014. október 27., 07:462014. október 27., 07:46
Nem a lobogót tépték le, hanem a felvonáshoz használt huzalt rongálták meg, a rögzítéshez használt egyik csavart letörték – tudtuk meg Tőke Ervintől, a Minta ifjúsági szervezet vezetőjétől. „A földre került zászlót egy idős férfi találta meg, aki bevitte a közeli Sapientia egyetemre, köszönjük ezt neki” – mondta Tőke, aki hozzátette, mindenképpen vissza fogják helyezni a székely lobogót.
Addig teszik vissza, amíg békén hagyják
A 2013 februárjában felvont 4,80x3 méteres lobogót tavaly karácsonykor is letépték valakik, akkor a lobogó felállítását kezdeményező Erdélyi Magyar Néppárt nem tett rendőrségi feljelentést, most viszont ezt meg fogják tenni – tájékoztatott a Minta elnöke. Szerinte ez „egy kicsit érdekes lesz”, mert Románia nem ismeri el a székely zászlót, de mivel engedély van rá, szeretnék látni, hogy dolgozik a rendőrség.
„Úgy látszik, hogy a város egyes lakóinak nem tetszik ez a zászló, de addig fogjuk visszatenni, ameddig megszokják” – kommentálta a történteket Tőke. Arra a kérdésünkre, hogy van-e valamilyen gyanújuk az elkövetők kilétét illetően, azt válaszolta „valószínű, hogy nem egy székely ember volt”.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
szóljon hozzá!