Fotó: Veres Nándor
Huszonöt útvonalon kerékpáros, szekeres, fotós, honismereti, régészeti túrákon vehetnek részt az EKE-vándortábor vendégei. A túrák mellett számos kiegészítő programmal is készültek a szervezők.
2013. július 31., 16:332013. július 31., 16:33
2013. július 31., 17:372013. július 31., 17:37
Csendes volt a tábor, amikor kilátogattunk a helyszínére, a szépvízi Kishavas Panzióhoz, a táborozók nagy része ugyanis már kora reggel elindult túrázni. A huszonkettedik vándortábor szervezője, az Erdélyi Kárpát-Egyesület csíkszéki osztálya különböző nehézségű túrákat ajánl a résztvevőknek, melyek között gyalogos, biciklis, sőt szekeres túrát is találunk. Mivel fontosnak tartják a jövő turistanemzedékére való odafigyelést, számukra tábori óvodát működtetnek, kézműves foglalkozásokat tartanak, valamint könnyű túrákon is részt vehetnek a legkisebb táborozók. Már az első napon több mint ezer természetjáró érkezett a július 29. és augusztus 4. között zajló rendezvényre, a szervezők elmondása szerint az idei tábor a résztvevők számát és az időtartamot tekintve is a Kárpát-medence legnagyobb turistatalálkozója. A táborozók között, akik Erdély és Magyarország különböző részeiről érkeztek, nemcsak EKE-tagokat, hanem más természetjáró egyesületek tagjait is viszontláthatjuk, a természetjárás szeretete és öröme köti össze őket. A táborban délelőtt gyerekeknek tartanak foglalkozásokat, délután az elfáradt túrázók különböző vetített képes előadásokon, kulturális programokon vehetnek részt.
A vándortábort évente megtartják Erdély különböző tájain, lehetőséget adva a résztvevőknek egy-egy tájegység alaposabb megismerésére. Tavaly az EKE udvarhelyi szakosztálya, jövőben a tordaiak szervezik. Idén elsősorban a Csíki-havasokat és az ezeréves határ környékét szeretnék megmutatni az érdeklődőknek.
„Megtisztelő számunkra, hogy felvállalhattuk az EKE legnagyobb rendezvényének idei megszervezését. Mivel még fiatal a csíki egyesület, egy évvel ezelőtt sokan úgy vélték, hogy nem állunk készen erre, de volt egy évünk felkészülni, rádolgozni, csapatot építeni a rendezvény mellé, és most már a szkeptikusok is beismerték, jó, hogy bevállaltuk. Több helyszínt megnéztünk, mint lehetséges táborhely, ezt találtuk a legmegfelelőbbnek: a Csíki-havasok központjában van, logisztikailag is jó hely, buszokkal, gyalog is lehet indítani túrákat. Bár legtöbben sátorral érkeztek, van egy panzió is itt, amelynek étkezdéje ki tudja szolgálni főtt étellel azokat, akik igénylik” – sorolta a táborhely előnyeit Szabó Károly, a CsEKE elnöke, táborparancsnok. Elmondta, a tábor szervezéséhez jelentős támogatást kaptak a helyi cégektől, a megyei tanácstól, a szépvízi polgármesteri hivataltól, a közbirtokosságtól, sokan pedig helyi termékekkel segítették. A CsEKE részéről 120 önkéntes van jelen a táborban, a szépvízi ifjúsági szervezet pedig öt önkéntessel segíti be a tennivalókba.
A tábor résztvevői csütörtökön közösen vesznek részt Csíkszeredában az Erőss Zsolt-emlékesten. A részletes programot a CsEKE honlapján lehet megtalálni, a helyszínen napijegy váltására is van lehetőség.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!